Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Šplhoun“ Novák je stroj na světové rekordy. S časem půjde ještě níž

Aleš Novák, světový rekordman ve šplhu | foto: Jan Strouhal, MAFRA

2 2010
Ještě kousek, pár přehmatů na pořádně rozhoupaném provazu... a je to světový rekord! Přesně takové pocity prožíval lezec Aleš Novák ve Velké ceně Nového Města nad Metují v olympijskoathénském šplhu ze sedu.

Po slezu ze čtnáctimetrového lana si ještě zhluboka oddechl a když mu časoměřiči naměřili výkon 14,03 vteřin, nemohl tomu uvěřit.

Přepsal totiž světové tabulky a nyní vlastní už čtyři rekordy planety. "A ještě zdaleka nekončím," hlásí šternberský závodník.

Už v prvním kole jste téměř vyrovnal rekord čtyřnásobného vítěze Štěpána Muchky. Očekával jste, že se pak podaří ještě lepší čas?
Cítil jsem se slabý. V tu chvíli jsem si říkal, že to rekord určitě nebude, že to bude mnohem horší, ale pak mi časoměřiči oznámili, že jsem nahoru vylezl za 14,58 vteřiny. Při druhém pokusu jsem tušil, že se výkon zlepší. Ale vůbec mě nenapadlo, že to bude zrovna 14,03.

Musel jste být ohromně spokojený. Tak výrazného zlepšení před vámi nikdo nedosáhl.
Díval jsem se na ten druhý pokus i na videu a přiznám se, že je pořád co zlepšovat.

Po čtyřech letech jste z trůnu sesadil Štěpána Muchku. Těší vás to?
Na osmi metrech jsem vytvořil nový rekord a to bylo mým cílem i na delším úseku. Vím, že on se intenzivně připravuje. Já jindy jedu závody bez tréninku. Ale teď jsem tomu podřídil dva a půl měsíce. Dopředu jsem avizoval, že se pokusím vyhrát a zlepšit hodnotu "svěťáku".

Není vám ho líto?
Budou další ročníky, tak má Štěpán ještě spoustu šancí. Ale já se také dobře připravím.

Co jste si bezprostředně po výkonu řekli?
Vlastně nic. A to mě právě velmi překvapilo. Když někdo udělá rekord, ostatní vám gratulují jako výraz sportovního uznání. Jenže od něj jsem se toho nedočkal. Přišlo mi, že byl vyloženě naštvaný. Se všemi závodníky jsme se bavili, ale jenom s ním jsem se nepotkal. Ruce jsme si podali až na stupních vítězů.

Chcete tím říct, že je mezi vámi rivalita?
Těžko soudit. Byl si jistý vítězstvím, protože je vytrvalostní typ. Já jsem naproti tomu spíše rychlostní. Zřejmě se mnou nepočítal.

Říkal jste, že jste se cítil zesláblý. V čem byl problém?
Obvykle toho před startem moc nenaspím, ale tady to opravdu nebylo ideální. Nemohl jsem dospat a už v osm ráno jsem byl na nohou. Prakticky neustále jsem byl na slunku a měl hlad. Potom jsem se nahecoval a publikum mě vyburcovalo.

Byl jste hodně nervózní?
To se říci nedá. Třeba závody na osm metrů už vyhrávám s přehledem, takže tam tlak není. Jenomže Štěpán Muchka tu čtyřikrát po sobě vyhrál a já jsem chtěl jeho rekord překonat. Bál jsem se, že neprohmátnu lano. Nakonec to bylo svižné, ale dá se na tom ještě něco zlepšit.

Chcete čas poprvé v historii stlačit pod čtrnáct vteřin?
Každopádně. V příštím ročníku budu více riskovat a půjdu první půlku nadoraz. A pokud to vyjde, čas 13,80 vidím reálně.

Je vám třiadvacet a schází vám už jen rekord na 10 metrů.
Na rychlostních distancích můžu ještě do pětadvaceti závodit. Ale ještě zdaleka nekončím. Mrzel mě závodit ve Francii, který se mi nepovedl. Je mi to líto, ale ještě se k tomu dostanu a napravím to.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze