Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špinavé gripy umýt, staré vyměnit, i bez předsevzetí

Golf Show 2010, Praha - Letňany, výběr gripů. | foto: Martin Kabát

19 2010
Začátek sezony je obdobím golfových předsevzetí, někteří hráči se například rozhodnou lépe starat o své hole. Možná proto se víc než kdy jindy mluví právě na jaře o čištění a výměně gripů. Opravdu se vyplatí opotřebovaný grip vyměnit?

Většina golfistů se o gripy nijak nestará. Hráči často vůbec netuší, že by se gripy po určité době měly vyměnit, dokonce jsou překvapeni, že by je měli pravidelně mýt. Zbavit grip špíny a mastnoty je přitom mnohem důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Ulepený grip může hráči přidělat úplně zbytečné starosti. "Špinavé gripy jsou nepřítelem golfisty především v deštivém počasí, v případě navlhnutí totiž daleko víc kloužou, což může hru hodně znepříjemnit," říká profesionální trenér Martin Kovařík.

Umýt grip je velmi jednoduché a rychlé, stačí voda a hadr. Gripy čistí také ultrazvukové myčky golfových holí, v poslední době stále populárnější. Každý grip se ale časem opotřebuje, materiál gripů stárne poměrně rychle.

Čas na změnu

Když začne být grip lesklý a tvrdý, měl by se podle výrobců golfových holí vyměnit. Opotřebovaný má totiž negativní vliv na hru. Klouže, hráči mají tendenci držet hůl pevněji a dělají potom chyby.

Říká se, že v ideálním případě by si měl golfista nové gripy pořídit jednou za rok, anebo přibližně po čtyřiceti odehraných kolech. Kdo hraje alespoň dvakrát v týdnu, měl by si gripy nechat měnit ještě častěji.

Fitting day Mladá Boleslav

Příkladem jdou někteří golfisté na PGA Tour, kteří mají nové gripy po každém kole turnaje. Pro jistotu. Vyměnit grip není nic složitého, službu nabízí řada golf shopů po celé republice.

Výměna jednoho gripu vyjde přibližně na 100 korun, průměrný grip stojí kolem 250 korun. Kdo by chtěl pošetřit, na internetu najde videa a nejrůznější návody, jak starý grip vyměnit za nový z pohodlí domova.

Je opravdu tak důležité opotřebované gripy včas vyměnit, nebo se jen někdo snaží na důvěřivých hráčích vydělat? Stav gripů se určitě vyplatí konzultovat s trenérem, možná bude pro začátek stačit navlhčený hadr. Předsevzetí není třeba, stačí dobrá vůle.Témata: Doplňky, Hole, PGA tour
Najdete na iDNES.czmobilní verze