Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špinavá voda mi moc nevadila, říká nejmladší česká pokořitelka La Manche

Lenka Štěrbová | foto: Michal Klíma, MAFRA

13 2010
Lenka Štěrbová se minulý týden s časem 9 hodin a 22 minut stala nejmladší pokořitelkou kanálu La Manche u nás. Čtenářům v on-line rozhovoru odpovídala na otázky týkající se samotné plavby i její přípravy.

Lenka Štěrbová plavala v silném proudu a rozbouřeném moři, přesto se jí podařilo vytvořit čtvrtý nejlepší čas vůbec. "Celou dobu jsem plavala kraulem, bez kolíčku a špuntů do uší. Ty vůbec nepoužívám," řekla v on-line rozhovoru.

Štěrbovou naučila plavat její matka. Podle svých slov se vždycky ráda potápěla, ale plavat na hladině se naučila až v pěti letech. Od osmi pak plave závodně. "Maminka je pro mě největším plaveckým vzorem," uvedla.

Špinavá voda v Kanálu jí podle svých slov ani moc nevadila. "Byla jsem tam jen něco přes devět hodin. Navíc voda v bazénu je mnohdy pšinavější, jen to není vidět," napsala s tím, že nejraději plave ve volné krajině: "Alespoň se tam mění příroda."

podle svých slov plavkyni po výkonu ani moc nebolelo tělo. Přesto mohla podle svého otce a trenéra Michala Štěrby dosáhnout lepšího času. "Čas, kterého v období silných proudů, mimo sezónu a ve velkých vlnách dosáhla, je fantastický. Za normálních podmínek by Lenka atakovala hranici osmi hodin," řekl Štěrba.

PŘEČTĚTE SI ODPOVĚDI LENKY ŠTĚRBOVÉ ZDE

Začátek byl podle plavkyně hektický. Nevěděla, jak daleko od doprovodné lodi se má držet. Pak se tempo ustálilo, ale plavba nebyla ani zdaleka bez problémů.

Přes dvě hodiny plavkyně téměř stála na místě a nemohla se ze silného proudu vymanit. Voda měla jen 17 stupňů.

"Tam jsem měla největší krizi. Byla jsem deset kilometrů od Francie a břeh se ne a ne přiblížit," řekla Lenka Štěrbová.

Lanka Štěrbová během úspěšného pokusu přeplavat kanál La Manche

Lanka Štěrbová během úspěšného pokusu přeplavat kanál La Manche

Půl míle před cílem své plavby musela Lenka Štěrbová zmobilizovat síly. Proudy totiž opět začaly sílit a mohly by ji odnést mimo poloostrov Cap Gris-Nez a musela by plavat další kilometry.

"Ke konci lodivod zavelel, aby Lenka zvýšila obrátky, a tak musela na poslední stovky metrů přidat," vysvětlil Michal Štěrba.

Za celou plavbu Štěrbová nejedla, pila každých patnáct minut dvě deci vody. Plavala kraulem. "Vodu teď nechci alespoň 14 dní ani vidět," řekla v on-line rozhovoru.

Mladou plavkyni po cestě kromě lodi doprovázelo i hejno ryb. V noci ji v hejnech obklopovaly a vyskakovaly kolem ní nad vodu. V moři potkala i pár medúz.

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze