Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špičkoví Evropané rozdrtili rydercupové hřiště. Je opravdu lehké?

Twenty Ten Course, hřiště pojmenované podle roku, pro které bylo vystavěno: 2010. | foto: AP

7 2010
Po turnaji Celtic Manor Wales Open na hřišti Twenty Ten Course, připravovaném pro letošní Ryder Cup, zůstal otazník. Hřiště v údolí řeky Usk je nesporně nádherné na pohled, ale famózní víkendová skóre některých hráčů vzbudila menší obavy. Je pro světovou elitu opravdu dostatečně tvrdým testem?

Vycházející hvězda evropského golfu, domácí Velšan Rhys Davies, rozdrtil v neděli hřiště navzdory poměrně silnému větru rekordními 62 ranami. V jeden okamžik to dokonce vypadalo, že by na hřišti s parem 71 mohlo dokonce padnout "kultovní" číslo 59, protože po patnácté jamce byl už 10 ran pod par. Závěrečné tři jamky mu ale už tolik nevyšly.

Vítězný Ir Graeme McDowell zahrál osm birdie a deset parů. Přinesl do klubovny 63 ran, stejně jako Skot Marc Warren, který se vyšplhal z 57. místa až na dvanácté. Člen americké PGA Luke Donald, který na své tři týdny doma v Evropě bude určitě rád vzpomínat (třikrát skončil v top 5 včetně jednoho titulu), dokázal zahrát bezchybné kolo 65.

Celtic Manor Resort, Ryder Cup, okolí

Už v sobotu zahrál 63 ran další ze Skotů Stephen Gallacher, vítěz McDowell pak 64 ran, Angličan Simon Dyson 65. A tak dále...

Hlavní nástrahy

Kdo sledoval přímý přenos z nedělního finálového kola, viděl v jedné fázi sekvenci, která vypadala jako sestřih nejlepších momentů. Jenže o pár minut později přišla naopak od jiných hráčů série trápení a neuvěřitelně nepodařených ran. A to je přesně charakteristika hřiště Twenty Ten Course. Je totiž hodně ve stylu "risk and reward".

To je pro jamkovou hru a tedy i pro Ryder Cup ideální. "Myslím, že kapitán Montgomerie musí být spokojen s tím, co tady o víkendu viděl," tvrdí McDowell (na snímku), "hřiště je skvělé, velmi variabilní s mnoha možnostmi. Dá se připravit jako hodně obtížné, ale i tak, aby se na něm dalo skórovat."

Graeme McDowell, Wales Open

Vítěz Wales Open poukázal na čtyřpary drajvovatelné na green. "Na pětiparech můžete jít druhou ranou na green, ale zároveň je tu hodně nebezpečí, hodně vody. Závěr je velmi náročný, ale i tak se v něm dá skórovat. Hriště je fantastické a pro hru na jamky perfektní, potvrdil."

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Poulter (Angl.) 1 376 800

2. Schwartzel (JAR) 1 332 962

3. Els (JAR) 1 246 906

4. Westwood (Angl.) 1 102 627

5. Davies (Wal.) 997 425

6. Casey (Angl.) 940 835

Hřiště má na deseti z 18 jamek rozsáhlé vodní překážky a měří zhruba 6750 metrů, což není při paru 71 rozhodně málo. Ani jedna ze čtyř pětiparových jamek neměří méně než 514 metrů, čtyři z pěti tříparových jsou delší než 190 metrů.

Naopak je tu čtyřparová patnáctka, na které se dá v ideálních podmínkách pálit rovnou na green třeba i fairwajovým dřevem. Kdo green ale netrefí, snadno se dostane do velkých problémů. Mnoho jich má "vyholené boky", po kterých nepřesně umístěné míčky nekompromisně ubíhají do vody.

Žádná soutěž v patování

Pokud má hráč fazónu, je zde zjevně schopen zahrát vynikající kolo. Ale pravidlo to určitě není. V prvním kole zahrálo výsledek pod par jen 39 ze 150 profesionálů. Po druhém kole měli vedoucí hráči skóre pouze -6, zatímco hranice cutu se nakonec posunula až na +3. Takhle lehké hřiště rozhodně nevypadá.

Pořadatelé na víkend golfistům trochu ulehčili. V sobotu zkrátili jeden ze dvousetmetrových tříparu téměř o 40 metrů, v neděli zase výrazně zkrátili nejobtížnější jamku hřiště, téměř 450 metrů dlouhou čtyřparovou čtrnáctku, kterou lemuje z obou stran voda.

Ryder Cup 2010 - exhibice kapitánů v Celtic Manor, Corey Pavin (vlevo) a Colin Montgomerie.

Ryder Cup 2010 - exhibice kapitánů v Celtic Manor, Corey Pavin (vlevo) a Colin Montgomerie.

I ve finálovém kole však pod par nakonec zahrálo jen 23 ze 74 golfistů. Po McDowellovi (-15), Daviesovi (-12) a Donaldovi (-10) se už nikdo jiný do dvouciferných minusových čísel nedostal. Pod parem skončilo 30 hráčů, tedy pětina z těch, kteří do turnaje vstoupili.

"Myslím, že hřiště prošlo prvním testem a umožní, aby tady v říjnu vyhrál ten lepší tým. Snad to budeme my," řekl novinářům po turnaji rydercupový kapitán Evropy Colin Montgomerie. "Příliš mnoho současných hřišť mění turnaje pouze na soutěž v patování, ale tohle je hřiště pro někoho, kdo skutečně umí odpalovat míč."

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze