Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spěšný zapomíná na zpackanou sezonu na horských kolech. Cyklokrosem

Biker Milan Spěšný | foto: ČTK

21 2010
Letošní biková sezona mu vůbec nevyšla. Technické problémy se střídaly se zraněními, ve Světovém poháru dojížděl v hloubi pole poražených. Poprvé od roku 1999 se nenominoval na světový šampionát. Plzeňský biker Milan Spěšný, český reprezentant v cross country horských kol přiznává, že měl i myšlenky na to se vším seknout.

Už je nemá. S plnou vervou se vrhá do cyklokrosu, v sobotu se chce postavit na start úvodního závodu Toi Toi Cupu ve Stříbře.

"Chci se krosové sezoně věnovat s plným nasazením. U elitních bikerů je to běžné, třeba Hermida také jezdí ve Španělsku cyklokrosy. Je to cesta, jak si udržet fyzičku, zůstat v zátěži. Po zimní pauze jindy člověku trvá měsíc, než se tělo vzpamatuje," vysvětluje Spěšný, který obléká dres S&H Superior.

Pro něj je tedy letošní napnutí sil směrem k cyklokrosu přípravou na následující bikovou sezonu a také novou motivací. "Rád bych si po zpackaném letošku ještě spravil chuť," přiznává.

Mechanici mu v těchto dnech montují dvě cyklokrosová kola.

"Měl bych mít tedy podmínky srovnatelné se specialisty. Výhodu bych mohl mít v tom, že závody horských kol se jedou dvě hodiny, cyklokros je kratší. V prvních závodech se ale musím sžít s technikou."

Pro Spěšného není cyklokros ničím neznámým, už v předchozích letech pár závodů objel. Až teď ho ale bere úplně vážně.
"Pojedu první tři podniky Toi Toi Cupu, pak si dám týden dovolenou s rodinou u moře. A naskočím na krosové kolo znovu. Chtěl bych si vyjet nominaci na Světový pohár. Mým cílem je jet na konci října doma v Plzni."

Třiatřicetiletý cyklista si letos v bikové sezoně prošel peklem. Srážely ho defekty, virózy a když už se zdálo, že forma stoupá, přišlo vymknuté zápěstí.

Na lepší časy se začalo blýskat až v samotném závěru, kdy Spěšný vyhrál bikový maraton Rallye Sudety a o uplynulém víkendu dojel za vicemistrem světa Kulhavým druhý ve finálovém závodě Českého poháru v Peci pod Sněžkou.

Tím si zajistil celkově třetí místo v seriálu. "Na zlepšený závěr chci v cyklokrosové sezoně navázat," tvrdí. A s nadsázkou dodává. "Když Zdeněk Štybar fušuje do řemesla nám bikerům, chci mu to oplatit."

Hlavní důvod dočasné proměny bikera v cyklokrosaře je ale jiný. Spěšný věří, že mu i krosová řehole pomůže dosáhnout vysněné mety: nominace na olympiádu v Londýně 2012.Najdete na iDNES.czmobilní verze