Živá hudba i zvučná jména. V Mariánských Lázních startuje SpaRun

Momentka ze SpaRun v Mariánských Lázních | foto: Martin Stolař, MAFRA

10 2018
Po písčitých a asfaltových cestách v Mariánských Lázních se budou už pošesté prohánět běžci. V sobotu se koná čím dál víc populárnější SpaRun, městský běh. Ze stadionu U Ferdinandova pramene atlety vyprovodí Západočeský symfonický orchestr, jedna z velkých novinek mítinku.

Startovní čas hlavního závodu, už šestého ročníku SpaRun Mariánské Lázně, poprvé oživí Západočeský symfonický orchestr, nejstarší symfonický orchestr v českých zemích, který bude hrát symfonickou báseň Bedřicha Smetany Vltava. Sám jeho ředitel Miroslav Oblištil odstartuje závod a následně i poběží.

Stejný úvod mívají i závody Run Czech. „My jako jediný závod to budeme mít na živo. Budou hrát čelem k řadícím se závodníkům, začnou dvanáct minut před startem. Skladba končí na dvě doby a tou druhou závod odstartuje ředitel ZSO,“ říká ředitel běžeckého závodu centrem města SpaRun Pavel Knára.

Proč zrovna Vltava? „Zúčastnil jsem se všesokolského sletu a hlavním motivem skladby, kterou jsme nacvičovali od listopadu, je právě Vltava.“ Závodu, jehož trasa vede od atletického stadionu, lázeňskými parky na kolonádu a zpět, se v minulých ročnících zúčastnilo cca 300 běžců nejen z celé České republiky, ale i z Ruska, USA, Slovinska, Rakouska, Norska, Kypru, Anglie či Německa. Bez sta metrů šest a půl kilometru. „Lázeňskými parky, kolem kolonády, částečně i po hlavní silnici, provoz bude uzavřen v místech, kde je potřeba tak, aby byla zajištěna bezpečnost všech účastníků,“ popisuje Knára.

Právě jeho tato myšlenka napadla. „Vždy jsem chtěl udělat spojení sportu a kultury. Zúčastnil jsem se jednoho závodu v Praze a řekl si, že když to umí udělat oni, tak mi to uděláme tady také,“ říká s tím, že v úspěch moc nevěřil. „Mazaně jsme první ročník pojali jako nultý, abychom, kdyby byla ostuda, mohli říci, že to bylo jenom na zkoušku. A už i ten první se povedl, ač já bych chtěl vždy, aby to bylo lepší. Nebudu spokojen nikdy,“ přiznává ředitel.

Sport a kultura = oživení města

„Projekt vznikl spojením běžeckých závodů SpaRun Mariánské Lázně s kulturním programem, který má za cíl představit naše město a nastínit skalním sportovcům i jiné volnočasové aktivity, a naopak. Akce je tedy určena jak místním, tak návštěvníkům města všech věkových generací,“ doplňuje.

Přece jen akce má v názvu, že je více sportovní. O oblibě svědčí stále větší počet účastníků, mnozí přijíždí z velké dálky. „Jsou to hodiny práce na sociálních sítích a internetu i prostřednictvím plakátů se to snažíme dostat do co největšího povědomí,“ upřesňuje Knára.

Letošní ročník bude poprvé s realizačním týmem vedeným skvělou mariánskolázeňskou atletkou Monikou Hlouškovou. Měla by přijet i zvučnější atletická jména. Sama Hloušková by chtěla běžet. „Říkal jsem jí, že by bylo trapné, aby vyhrála, ale má spíš starost, že ve startovní listině budou zvučnější soupeřky,“ glosuje s úsměvem ředitel SpaRun.

O sport ale prvořadě nejde. Proto se jedná o aktivitu opravdu pro každého, veškeré programy na sebe navazují a dotváří celou koncepci dne. „Dáváme velký důraz na další rovinu, a to je kultura, výběr kapel, výběr her pro děti a celková koncepce,“ zdůrazňuje ředitel závodu Pavel Knára. „Akce je součástí celku, který jsme pojmenovali Moderní, vstřícné a otevřené Mariánské Lázně, abychom prezentovali i město.“Nejčtenější

Rébusy Ligy národů: postupy, sestupy a jak do play off o Euro 2020

GÓLOVÁ STŘELA. Brankář Jiří Pavlenka se za ranou Ruslana Malinovského natahuje...

Fotbalová Liga národů má za sebou čtyři kola a před listopadovým finišem je jen málo otázek...

Štěpánek se rozloučil s kariérou. Nechyběli Jágr, Nedvěd, Čech i Agassi

LOUČENÍ. Tenista Radek Štěpánek děkuje vyprodané O2 areně, která viděla jeho...

VIDEO Po 22 letech mezi profesionály definitivně končí. Radek Štěpánek se velkolepě rozloučil s bohatou...Nečas opouští NHL. Vedení Caroliny poslalo českého mladíka na farmu

Martin Nečas (vpravo) z Caroliny se snaží odpoutat od bránícího Pavla Bučněviče...

Hokejista Martin Nečas odchází po sedmi utkáních této sezony v NHL z týmu Carolina Hurricanes na...

Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

VIDEO Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo...

Byla to facka, bolí to. Trenér Kozák otevřeně popsal slovenský konec

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

VIDEO Považoval je takřka za své děti. Když sedm jeho svěřenců během reprezentačního soustředění porušilo...

Další z rubriky

Štafetový mítink World Relays se přesune z Baham do Japonska

Předávka ženské štafety.

Štafetový mítink World Relays, jehož úvodní tři ročníky se konaly na Bahamách, se příští rok...

Antigua a Barbuda už nemají talent. Benjamin jde reprezentovat Ameriku

Rai Benjamin (vpravo) na Diamantové lize v Lausanne

Překážkář Rai Benjamin, který vyrovnal výkon legendárního Američana Edwina Mosese, jde...

Rychle a daleko. Homoláčovo vítězné motto funguje

Vokolo Príglu 2018, vítěz závodu Jiří Homoláč.

Moderní obdobu Emila Zátopka připomíná běžec Jiří Homoláč. Česku vládne na tratích od desítky po...Najdete na iDNES.cz