Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Živá hudba i zvučná jména. V Mariánských Lázních startuje SpaRun

Momentka ze SpaRun v Mariánských Lázních | foto: Martin Stolař, MAFRA

10 2018
Po písčitých a asfaltových cestách v Mariánských Lázních se budou už pošesté prohánět běžci. V sobotu se koná čím dál víc populárnější SpaRun, městský běh. Ze stadionu U Ferdinandova pramene atlety vyprovodí Západočeský symfonický orchestr, jedna z velkých novinek mítinku.

Startovní čas hlavního závodu, už šestého ročníku SpaRun Mariánské Lázně, poprvé oživí Západočeský symfonický orchestr, nejstarší symfonický orchestr v českých zemích, který bude hrát symfonickou báseň Bedřicha Smetany Vltava. Sám jeho ředitel Miroslav Oblištil odstartuje závod a následně i poběží.

Stejný úvod mívají i závody Run Czech. „My jako jediný závod to budeme mít na živo. Budou hrát čelem k řadícím se závodníkům, začnou dvanáct minut před startem. Skladba končí na dvě doby a tou druhou závod odstartuje ředitel ZSO,“ říká ředitel běžeckého závodu centrem města SpaRun Pavel Knára.

Proč zrovna Vltava? „Zúčastnil jsem se všesokolského sletu a hlavním motivem skladby, kterou jsme nacvičovali od listopadu, je právě Vltava.“ Závodu, jehož trasa vede od atletického stadionu, lázeňskými parky na kolonádu a zpět, se v minulých ročnících zúčastnilo cca 300 běžců nejen z celé České republiky, ale i z Ruska, USA, Slovinska, Rakouska, Norska, Kypru, Anglie či Německa. Bez sta metrů šest a půl kilometru. „Lázeňskými parky, kolem kolonády, částečně i po hlavní silnici, provoz bude uzavřen v místech, kde je potřeba tak, aby byla zajištěna bezpečnost všech účastníků,“ popisuje Knára.

Právě jeho tato myšlenka napadla. „Vždy jsem chtěl udělat spojení sportu a kultury. Zúčastnil jsem se jednoho závodu v Praze a řekl si, že když to umí udělat oni, tak mi to uděláme tady také,“ říká s tím, že v úspěch moc nevěřil. „Mazaně jsme první ročník pojali jako nultý, abychom, kdyby byla ostuda, mohli říci, že to bylo jenom na zkoušku. A už i ten první se povedl, ač já bych chtěl vždy, aby to bylo lepší. Nebudu spokojen nikdy,“ přiznává ředitel.

Sport a kultura = oživení města

„Projekt vznikl spojením běžeckých závodů SpaRun Mariánské Lázně s kulturním programem, který má za cíl představit naše město a nastínit skalním sportovcům i jiné volnočasové aktivity, a naopak. Akce je tedy určena jak místním, tak návštěvníkům města všech věkových generací,“ doplňuje.

Přece jen akce má v názvu, že je více sportovní. O oblibě svědčí stále větší počet účastníků, mnozí přijíždí z velké dálky. „Jsou to hodiny práce na sociálních sítích a internetu i prostřednictvím plakátů se to snažíme dostat do co největšího povědomí,“ upřesňuje Knára.

Letošní ročník bude poprvé s realizačním týmem vedeným skvělou mariánskolázeňskou atletkou Monikou Hlouškovou. Měla by přijet i zvučnější atletická jména. Sama Hloušková by chtěla běžet. „Říkal jsem jí, že by bylo trapné, aby vyhrála, ale má spíš starost, že ve startovní listině budou zvučnější soupeřky,“ glosuje s úsměvem ředitel SpaRun.

O sport ale prvořadě nejde. Proto se jedná o aktivitu opravdu pro každého, veškeré programy na sebe navazují a dotváří celou koncepci dne. „Dáváme velký důraz na další rovinu, a to je kultura, výběr kapel, výběr her pro děti a celková koncepce,“ zdůrazňuje ředitel závodu Pavel Knára. „Akce je součástí celku, který jsme pojmenovali Moderní, vstřícné a otevřené Mariánské Lázně, abychom prezentovali i město.“Nejčtenější

Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Schumacherova manželka koupila sídlo na Mallorce, mluvčí stěhování popřela

Michael Schumacher

VIDEO Spekulovalo se, že sedminásobný šampion formule 1 Michael Schumacher, který je po těžké nehodě na...Hrůza a nepochopitelné, hodnotí legendární čeští tenisté změnu Davis Cupu

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté odsouhlasenou radikální změnu Davis...

Češky proti Sereně. Dvacet let je drtila, teď už se Kvitová nedala

Česká tenistka Petra Kvitová slaví postup na turnaji v Cincinnati do 3. kola,...

Výtečná bitva, výtečný výsledek. A díky němu se historická statistika aspoň o píď zlepšila:...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Další z rubriky

6. DEN ME: Českou štafetu zastavilo zranění. V tyčce létal mladý Švéd

18letý švédský talent Armand Duplantis se raduje z úspěšného pokusu ve finále...

Atletické mistrovství Evropy v Berlíně je minulostí. Česká štafeta neodstartovala do finále na...

Na Diamantové lize v Birminghamu se ukážou Holuša, Vrzalová a Frydrych

Česká běžkyně Simona Vrzalová (uprostřed) peláší po trati dlouhé 1500 metrů na...

Trojnásobné zastoupení bude mít česká atletika na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu, do...

Na Kontinentálním poháru budou závodit čtyři čeští atleti

Koulař Tomáš Staněk na mistrovství Evropy v Berlíně.

Čtyři čeští atleti budou závodit na zářijovém Kontinentálním poháru v Ostravě. Přímo se do výběru...Najdete na iDNES.cz