Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sparťanští florbalisté Svatoš a Časar trénovali se švédskou elitou

Ilustrační foto | foto: MAFRA

30 2015
Nedávno odehráli své domácí utkání netypicky v Plzni, kde před historicky nejvyšší návštěvou na florbalu v Západočeském kraji hostili hvězdami nabitou Mladou Boleslav. Teď florbalisté Sparty Ondřej Svatoš a Luka Časar zažili další zajímavou zkušenost: trénovali ve švédském Umea se slavným klubem IBK Dalen!

Kdyby si čeští extraligoví hokejisté vyjeli zatrénovat do NHL, zřejmě by to jejich sportovnímu rozvoji hodně pomohlo. A když se občas mladí fotbalisté vydají na stáž do klubu z německé bundesligy či anglické Premier League, je to pro ně velký zážitek.

Podobně teď sparťanští florbalisté vnímají svou zahraniční zkušenost. Desátý nejproduktivnější hráč české extraligy Svatoš spolu s týmovým kolegou a slovinským reprezentantem Časarem trénovali s těmi nejlepšími. V kabině seděli vedle mistra světa Pedéra Bodéna či jednoho z nejlepších florbalistů planety Ketila Kronberga. Jako kdyby fotbalisté z průměrného českého klubu usedli v barcelonské šatně vedle Messiho...

Svatoš s Časarem však měli situaci usnadněnou tím, že v Dalenu už úspěšně působí tři čeští hráči: ostravští odchovanci Tomašík, Suchánek a Tokoš.

Stáž, při které načerpali zkušenosti a zážitky z florbalu na nejvyšší úrovni, určitě sparťanům prospěje. Trenérovi však, alespoň v krátkodobém měřítku, nadělala i starosti.

„Dveře se v naší šatně nezastavily. Sotva jsme se vrátili z náročného utkání v Plzni, už zase někteří odjeli,“ hořekuje nejdřív sparťanský kouč Jaroslav Berka a jmenuje kromě Svatoše s Časarem také reprezentanty Marvánka a Prunera. Ale vzápětí dodává: „Nedělám si z toho těžkou hlavu, tohle jsou zkušenosti, které jsou pro ty kluky důležité. A my je v tom podporujeme, je to nejlepší příprava. Jsem rád, že mohou takto sbírat cenné herní i životní zkušenosti.“

Oba sparťané absolvovali ve slavném klubu tréninky i předzápasové porady včetně podrobné přípravy na konkrétního soupeře. Teď se ale už zase budou připravovat na české protivníky.

Sparta své nejbližší utkání odehraje v sobotu v Pardubicích, kde už oba klíčoví hráči budou připravení nastoupit. A to je pro Spartu důležitá zpráva: vždyť Pardubice patří k jejím soupeřům v boji o play-off. Momentálně má na ně pražský klub náskok tří bodů.

Zúročí teď navrátilci ze Švédska nově nabyté zkušenosti?Najdete na iDNES.czmobilní verze