Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sparta je na prodej - ale už dávno

30 1998
P r a h a, B r a t i s l a v a - Sparta, nejdražší fotbalový klenot v zemi, může změnit majitele. Slovenský miliardář Alexander Rezeš, muž ovládající Východoslovenské železárny i 91 procent akcií Sparty, podle některých zpráv celý podíl v klubu, či jeho část, prodá.
Včera to potvrdil i mluvčí železáren Jozef Marko. "Další podrobnosti zveřejníme poté, co bude podepsána kupně-prodejní smlouva s novým majitelem Sparty," řekl Marko.
V létě se špitalo: když Sparta nepostoupí do Ligy mistrů a vládnoucí silou na Slovensku nezůstane po volbách Mečiarovo HZDS, jemuž dělal kampaň právě Rezeš přivábením hvězd Schifferové, Depardieua a spol., bude klub na prodej. Obojí se naplnilo, je ale opravdu čas obchodní transakce? "O tom mluvíme od chvíle, kdy jsme Spartu získali, čili dva a půl roku," tvrdí viceprezident klubu Milan Valašík. "Když se najde solidní partner, budeme rádi, že nám pomůže financovat klub. Zájemců už bylo dost, ale nevyhovovali z různých důvodů. Nechceme třeba, aby ze Sparty vznikla pračka špinavých peněz." Zatím platila strategie, že nový akcionář by neměl získat přes polovinu z Rezešovy majority. Valašík ovšem připouští, že vše je obchod a bude- li to výhodné, může si zájemce koupit klidně všech 91 procent. A to třeba zítra, za měsíc, za deset let, nebo nikdy. "Nevím, že by slovenské volby něco uspíšily. Zatím nic nesignalizuje, že je Spartu potřeba hned prodat," tvrdí Valašík, bratislavský právník, k němuž směřují obchodní nabídky kolem Sparty.
Může být prodej fotbalového klubu výhodný? "A jak. To byste se divil. Spartu bychom prodali za několikanásobně víc, než jsme ji koupili," odhaduje Valašík. Cena, za niž ji Rezeš získal předloni od podnikatele Petra Macha, nikdy oficiálně nepadla, i s dluhy šlo asi o 700 až 800 milionů korun. Fotbalový svět prožívá boom v prodeji klubů počínaje Manchesterem United, připravuje se Superliga a kolotoč milionů, čili ráj byznysmanů. Nad poznámkou, že Sparta je údajně prodejná za miliardu korun, se Valašík pousmál: "Jen oficiální hodnota všech hráčů je podle tabulek 997 milionů a miliardu dělá značka Sparty. A to nemluvím o materiálních a jiných věcech." Přes Valašíkovo ujištění, že prodej Sparty není horkou záležitostí, slovenský tisk o tom živě diskutuje. Košické železárny totiž mají vážné potíže. Ekonomický týdeník Trend popsal katastrofální finanční situaci ve VSŽ, železárnám údajně chybějí i peníze na mzdy zaměstnanců. I vztah ke Spartě se změnil. Loni v létě při bombastických nákupech hráčů se Rezeš zachoval jako štědrý americký strýček Korbel ke Slavii a vydal na 70 milionů korun, letos pouhých 8,7 milionu.
Spartu navíc opustí její generální sponzor Opel, který vypověděl smlouvu. Podle některých informací se Sparta stala zástavou ve finanční transakci VSŽ, a dokonce propadla ve prospěch firmy se sídlem na Kajmanských ostrovech. Toto území v Karibiku je podle agentury ČTK považováno za jeden z daňových rájů a bylo podezřelé z praní špinavých peněz. "To je nesmysl, nikdo si nevezme klub s dvěma sty miliony korun dluhů do zástavy," vyvrací Valašík, ale odborníci tvrdí, že chytří obchodníci i to dokážou. Když Rezeš přebíral Spartu, činily její dluhy 330 milionů. V této souvislosti je pozoruhodné, že ve výroční zprávě VSŽ z roku 1996 balík akcií Sparty figuruje jako součást majetku, ve stejném dokumentu z loňska už ovšem ne. Provoz Sparty polyká velké peníze, ročně tři sta milionů korun, jak potvrdil Valašík. "Kdybychom postoupili do Ligy mistrů, sto padesát milionů by se nám vrátilo. Všechno změnila jediná minuta s Kyjevem." Nyní nezbývá než žít skromně, anebo klub prodat.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze