Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Padlý antukový král Nadal: Vrátím se silnější. Doufám v další titul

DŘINA. Rafael Nadal se v utkání s Novakem Djokovičem hodně zapotil. | foto: Reuters

4 2015
Už bývá tradicí, že 3. června přejí organizátoři grandslamového Roland Garros španělskému tenistovi Rafaelu Nadalovi k narozeninám. Nezapomněli ani letos. Jenže čerstvě 29letý Nadal neměl náladu na oslavy. V Paříži devítinásobný šampion prohrál ve čtvrtfinále s Novakem Djokovičem ze Srbska.

I když se to před startem turnaje tak trochu očekávalo, už kvůli losu, který svedl oba giganty proti sobě už ve čtvrtfinále, i vzhledem k Nadalově nevyzpytatelné formě, přesto se nechce věřit, že Španěl Nadal na zdejší antuce padl.

Padl a s ním padla jedna z jistot. Většinou totiž Nadal padal doslovně, ve vítězné euforii klekal, lehal a válel se na oranžové hlíně. Nadal vyhrál v Paříži celkem 70 utkání, startoval tu 11krát a teď prohrál teprve podruhé.

V roce 2009 jej šokoval Švéd Söderling už v osmifinále. Pak Nadal vstoupil do historie. Stal se legendou, „španělským mušketýrem”. Nikdo tady nezískal víc titulů.

Nadal o Djokovičovi

„Prožívá nejlepší období kariéry, má velkou šanci tady vyhrát.“

Nadal přesto všechno nepropadal na tiskové konferenci přehnané skepsi. Sportovně uznal porážku: „Novak měl celé utkání pod kontrolou. Byl lepší. Nezbývá než mu pogratulovat.“

Když se Nadala reportéři na tiskové konferenci ptali, zda právě letos o sobě nejvíc pochyboval, odpověděl jim, že pochyboval celých 11 let. „Někdy máte dobré dny, jindy špatné. Když hrajete proti tak dobrému soupeři jako je Novak, může takový den přijít,“ vysvětloval.

Ani dotaz na to, zda ho porážka do světové jedničky mrzí méně než od někoho méně hvězdného, Nadal nepřijal s nadšením. „Opakuji každý rok, že jediná věc, která mě dělá šťastným, je vítězná trofej. Nezáleží na soupeři. Důležité jsou výhry. Teď jsem prohrál čtvrtfinále Roland Garros, tak to prostě je.“

Fotogalerie

A španělský hráč taky ukázal, že je velkým bojovníkem nejen na kurtu. “Prohrál jsem v roce 2009 a nebyl konec, prohrál jsem teď a taky není konec. Doufám, že se vrátím příští rok silnější a znovu budu mít šanci na vítězství,” vyhlásil v angličtině a pak i v rodném jazyce.

Nadal nechtěl spekulovat, zda porážkou od Djokoviče skončilo jeho vládnutí v antukovém království. „Nerad se bavím o dynastiích a podobných věcech.“ 

Spíš to tedy vypadá, že bude chtít trůn opět rychle obsadit. „Prohrál jsem, ale život jde dál.“

Nadal se teď vydá na rodnou Mallorku a záhy se začne připravovat na travnatou část sezony. Na Wimbledonu třikrát za sebou nedošel ani do čtvrtfinále. „Ale letos nejsem zraněný, cítím se fyzicky dobře,“ připomněl.

A za rok opět přijede do Paříže. Vrátit se jako šampion chce i kvůli místnímu publiku. A vlastně i organizátorům, kteří mu znovu připraví narozeninový dort.

„Je pro mě důležité, že cítím podporu fanoušků,“ děkoval divákům, kteří jej z Chatrierova kurtu vyprovázeli hlasitým potleskem. „Je to něco speciálního, co mě motivuje. Cítím, že mě tady v Paříži mají rádi.“Najdete na iDNES.czmobilní verze