Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


SP v Praze: Přindiš vyhrál kvalifikaci, Kudějová druhá. Dál jde i Hilgertová

Český kajakář Vít Přindiš během závodů SP v Praze. | foto: ČTK

20 2014
Bez ztráty "kytičky" absolvovali čeští vodní slalomáři kvalifikaci při Světovém poháru v pražské Troji. V pěti kategoriích prošly z kvalifikace do semifinále všechny české lodě - a kajakář Vít Přindiš byl dokonce absolutně nejlepší.

V konkurenci 72 kajakářů skončil Přindiš, stříbrný muž z mistrovství Evropy, už v úvodním kole na druhé příčce. Druhé kolo pak zvládl nejlépe ze všech a o 20 setin porazil druhého Poláka Popielu.

"Trať je na styl lehčí, jelo se mi dobře a obě jízdy byly v pohodě," svěřoval se. "A zítra budu mít dost času podívat se, jak jedou ti přede mnou. Snad to dobře namyslím."

Do semifinále vyrazí v sobotu jakožto vítěz kvalifikace coby poslední ze 40 postupujících. Mezi těmi jsou i další tři Češi: 22. Tunka, 24. Prskavec a 26. Vondra. Vicemistr světa a evropský šampion Jiří Prskavec se tentokrát spokojil se třetí desítkou. Po úvodní jízdě byl čtrnáctý a než se odrazil k té druhé, už měl jistotu postupu (počítá se lepší z obou jízd).

"Věděl jsem, že jsem tam, tak jsem si naplánoval: Zkusím si to ve druhé jízdě trochu zkrátit, aby to nevypadalo furt stejně - a zkrátil jsem to v jedné bráně až moc," popisoval, jak minul branku. "Chvilku jsem uvažoval, že bych se do té brány vrátil, ale pak jsem si řekl: Už postupuju, tak co. A jel jsem dál. Ale čas by byl jinak dobrý, až mě to překvapilo."

V sobotu bude každopádně patřit k největším favoritům. "Užívám si to tu," ujistil na svém domovském kanálu.

Jedinou přemožitelku našla v kategorii K1 ženy Prskavcova tréninková sparingpartnerka Kateřina Kudějová, která svým výkonem z druhé jízdy zaostala o 1,96 vteřiny za Britkou Pennieovou.

„Čekala jsem to těžší, ale tyčky jsou vysoko,“ líčila. „Jelo se mi hrozně dobře, což jsem ráda, protože jsem byla předtím nemocná a unavená.“

Po 21. místě v prvním kole si na konečnou osmou příčku polepšila Štěpánka Hilgertová, která na tomto kanále jezdí velké mezinárodní závody už od roku 1988.

„V první jízdě jsem si připadala, jako bych ani nebyla na domácí trati – moc jsem si s vodou nerozuměla, byla jsem zatuhlá,“ říkala 46letá matadorka. „Na startu druhého kola mi bylo jasné, že první jízda by mi na postup nestačila, takže jsem byla trošku svázaná. Ale našla jsem se a teď je to lepší a optimističtější.“

Do nedělního semifinále kajakářek postupují také 9. Galušková a 26. Vojtová.

Gebas velkou domácí výhodu necítil

V kategorii singlkanoistů byl z Čechů v kvalifikaci nejlepší na třetím místě Vítězslav Gebas, o 2,80 vteřiny pomalejší než vítězný Slovinec Savšek. "V první jízdě jsem si chtěl trať osahat, druhá potom byla mnohem lepší,“ říkal. „Ale je znát, že jsme byli dlouho pryč na jiných svěťácích. Tentokrát v Troji nemáme tak velkou výhodu proti cizincům."

S Gebasem prošli do semifinálové třicítky singlkanoistů i 16. Mašek a těsně také 29. Rohan. Mezi singlkanoistkami se kvalifikovaly 3. Jančová, 12. Hošková a 15. Satková. Suverénní vládkyní byla jako už tolikrát Australanka Jessica Foxová, která zároveň zvládla obsadit třetí místo mezi kajakářkami.

Ani kvalifikační osudí deblkanoistů nebylo na české lodě drsné, dál pokračují všechny čtyři - jako nejlepší ze 4. místa Koplík a Vrzáň. Šestí byli Karlovský-Jáně, osmí Kašpar-Šindler a dvacátí, poslední postupující v této kategorii, skončili Větrovský-Matějka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze