Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


SP v Račicích uvidí preméru Fuksy, čtyřkajak testuje posádku pro Rio

Martin Fuksa při tréninku v Račicích. | foto: Ivana Roháčková

26 2016
Poprvé v sezoně se na mezinárodní scéně představí kanoista Martin Fuksa. Dvojnásobný medailista z loňského MS vynechal Světový pohár v Duisburgu, v Račicích však nebude chybět. Na domácím kanále se od pátku do neděle ukáže v souboji se světovou konkurencí celá domácí elita rychlostní kanoistiky až na deblkanoisty Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka, kteří odpočívají po úspěšné olympijské dokvalifikaci v Duisburgu.

„Pořádat jeden ze tří závodů série Světového poháru je pro nás ocenění pořadatelských kvalit ze strany mezinárodní federace, a zároveň je to příležitost pro široký okruh našich reprezentantů a nadějí zazávodit si se světovou špičkou. A pro ty nejlepší je to jedna z mála letošních možností poměřit síly před bojem o olympijské medaile v Riu,“ pravil Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Do Račic se sjede více než 600 závodníků z 54 zemí od Alžírska po Uzbekistán. Chybět nebude například nejúspěšnější závodník od olympijských her v Londýně, australský kajakář Ken Wallace, který od roku 2012 stál na velkých závodech 48krát na stupních vítězů.

Češi v Račicích

Nominace českého týmu, muži, K1 1000 m: Josef Dostál, Lukáš Trefil, K1 200 m: Filip Šváb, Lukáš Kusovský, K1 500 m: Lukáš Trefil, Pavel Davídek, K2 1000 m: Tomáš Veselý, Radek Šlouf, K2 200 m: Martin Seidl, Ondřej Bišický a Lukáš Kusovský, Karel Slepica, K4 1000 m: Daniel Havel, Jakub Špicar, Josef Dostál, Jan Štěrba a Tomáš Veselý, Jakub Zavřel, Lukáš Nepraš, Radek Šlouf, K4 200 m: Martin Seidl, Filip Šváb, Lukáš Kusovský, Ondřej Bišický, C1 1000 m: Martin Fuksa, Lukáš Hájek, C1 200 m: Dan Drahokoupil, Karel Palma, C1 500 m: Martin Fuksa, Ivan Procházka, C1 5000 m: Vojtěch Ruso, Jakub Březina, C2 1000 m: Radek Miškovský, Tomáš Janda a Vojtěch Ruso, Jakub Březina, C2 200 m: Sebastian Maizner, Dan Drahokoupil a Marek Spálenský, Ivan Procházka, C4 200 m: Sebastian Maizner, Karel Palma, Marek Spálenský, Dan Drahokoupil. Ženy, K1 1000 m: Jana Krpatová, Lucie Krpatová, K1 200 m: Lucie Matoušková, Michaela Fasnerová, K1 500 m a 5000 m: Lucie Matoušková, Anna Kožíšková, K2 500 m: Michaela Mlezivová, Anna Kožíšková a Klára Voženílková, Kateřina Slivanská, K4 500 m a 200 m: Klára Voženílková, Lucie Krpatová, Kateřina Slivanská, Jana Krpatová, C1 200 m a C2 500 m: Jana Ježová, Lenka Součková.

„Pro organizační tým je Světový pohár generálka před mistrovstvím světa, které se příští rok vrátí po 59 letech do Česka. Pro českou kanoistiku je to tedy prestižní záležitost, pro diváky skvělá příležitost vidět naživo velkou část světové špičky, mezi kterou patří i nejméně desítka našich závodníků,“ dodal Boháč.

Kajakářská konkurence pro vicemistra světa Josefa Dostála i jeho parťáka ze čtyřkajaku Lukáše Trefila bude silná, nechybí ani mistr světa René Holten Poulsen z Dánska. Kanoista Martin Fuksa se utká i s olympijským vítězem Sebastianem Brendelem. Český závodník se představí na olympijském kilometru i na poloviční trati, kde loni získal titul mistra světa.

„Do Račic se těším! Můžu závodit doma, nemusím nikam cestovat a hlavně se na mě přijedou podívat všichni z mého blízkého okolí,“ řekl Fuksa.

„V posledních týdnech jsem se věnoval v první řadě hlavně tréninkům, abych vstoupil do olympijské sezony tou správnou nohou. mimo to proběhlo i natáčení a focení směrem k olympiádě,“ dodal.

Z Česka se představí celkem 36 závodníků. Čtyřkajak pojede tentokrát ve složení Daniel Havel, Jakub Špicar, Josef Dostál, Jan Štěrba. Oproti Světovému poháru v Duisburgu se tak při dalším plánovaném testu možného olympijského složení posádky vrací na pozici zadáka nejzkušenější člen Štěrba, Trefil pojede individuální závody. Soupeři českého čtyřkajaku budou například Argentinci, Maďaři, Srbové či Australané, kteří vyhráli první závod Světového poháru v Duisburgu. Zároveň také nastoupí čtyřkajak medailistů do 23 let Tomáš Veselý, Jakub Zavřel, Lukáš Nepraš, Radek Šlouf, neboť v každé disciplíně mohou startovat dvě lodě z dané země.

Z neúspěšnějších českých posádek budou chybět deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, které po náročné přípravě a vypjaté dokvalifikaci čeká odpočinek a příprava na olympijské hry. „Vynecháváme i mistrovství Evropy a budeme startovat na mezinárodních závodech až v Riu,“ řekl Jaroslav Radoň.

Vstup na Světový pohár je zdarma, kapacita tribun je 3000 míst. Více informací najdete na www.canoeracice.com. Televizní přenos na ČT Sport v sobotu od 12.00, v neděli od 9.40.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze