Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z 21. místa po druhé střelbě na třetí v cíli. Další báječný den Veroniky Vítkové

DALŠÍ ÚSPĚCH. Veronika Vítková má formu, v hromadném závodě v německém Ruhpoldingu dojela třetí. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

18 2015
Pokaždé při prvních třech položkách minula po jednom terči. Z druhé střelby vyrážela na trať až jednadvacátá a po té třetí jela osmnáctá. Přesto ani to nezastavilo biatlonistku Veroniku Vítkovou v jejím rozletu. Také po hromadném závodě v Ruhpoldingu mávala ze stupňů vítězů, coby bronzová žena za vítěznou Běloruskou Domračevovou a domácí Preussovou.

Stíhací jízda běžeckého expresu jménem Veronika Vítková byla opět jednou strhující diváckou podívanou, vždyť v závěrečných dvou kolech nechávala za sebou jednu soupeřku za druhou. 

Čistá čtvrtá položka ji nejprve posunula na pátou příčku.

A na posledních kilometrech pak na ni byly krátké i Francouzka Bescondová s Ukrajinkou Semerenkovou.

„Verča sice na střelnici chybovala, ale pořád si držela odstup víceméně jedné rány,“ říkal pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář. „Poslední položka se jí potom povedla a bylo vidět, že si také výborně rozvrhla síly - a teď má třetí místo. Co víc jsme si mohli přát?“

Fotogalerie

V celkovém pořadí Světového poháru se tím vyšplhala už na 4. místo, předstihla v něm Italku Wiererovou. Zároveň bojuje rovněž o malý křišťálový glóbus za hodnocení závodů s hromadným startem. V této klasifikaci je druhá, pouhých šest bodů za vedoucí Mäkäräinenovou.

Další skvělý den českých žen podtrhla 9. místem Gabriela Soukalová. Jitka Landová, novicka v pohárovém závodě s hromadným startem, skončila šestadvacátá.

Krásné počasí, skvělá atmosféra

„Po sobotní vydatné chumelenici jsme se probudili do krásného rána,“ hlásili dopoledne čeští biatlonisté na Facebooku. „Obzvláště u jezer nad arénou to je doslova pohádka. A stejně tak na tratích - pořadatelé se s bohatou nadílkou bez zaváhání vypořádali a tratě připravili perfektně. Díky spojení starého a novéhu sněhu to bude opravdu rychlé lyžování.“

U toho bylo v Chiemgau Areně nabito, v neděli dorazilo 17 tisíc diváků. Během pohárového bloku v Ruhpoldingu tak návštěva dosáhla až na 65 tisíc fanoušků.

Vítková se hned po startu prosmýkla za vedoucí Domračevovou, zatímco pád ve skrumáži zbrdil Italku Wiererovou, která zavadila o lyži Uktajinky Semerenkové.

Na mezičase 1,4 kilometru dokonce česká jednička dočasně vedla a Soukalová se probila ze třetí řady na startu na průběžné 4. místo.

Při první ležce však obě nabraly po jednom trestném kole, stejně jako Domračevová či Mäkäräinenová. Naopak Landová, která načala závod v závěru třicetihlavého pole, mířila zcela přesně a odjížděla patnáctá. Prakticky hned za ní se vydaly po odpykání trestu na trať Vítková se Soukalovou se ztrátou 21, respektive 23 vteřin.

Vláček v modrých českých kombinézách vzápětí ve 2. kole postupně snižoval ztrátu na čelo, které prozatím ještě ovládala Norka Hornová, překvapivá vítězka sprintu.

Přišla druhá položka vleže: Vítková bohužel minula poslední ze svých pěti terčů a klesla se ztrátou 34 vteřin na 21. místo, své nejhorší v závodě. Zato Soukalová po čisté střelbě odjížděla desátá, těsně před Landovou. Ve vedení se záhy usadila Domračevová a vypracovala si mírný náskok před rovněž osamoceně jedoucí Mäkäräinenovou.

Ve 3. kole Vítková zabrala a polepšila se dokonce o osm míst, předstihla také Landovou.

Jenže první stojka Češkám nevyšla: Soukalová a Vítková po jedné chybě, Landová dvě. Soukalová odjížděla s 18vteřinovou ztrátou osmá, Vítková sedmnáctá. Dvakrát minula rovněž Domračevová. Bezchybná střelba vynesla na krátkou chvíli na vedoucí pozici Rusku Glazyrinovou.

Navzdory 300 metrům navíc, které absolvovala na trestném kolečku, se ve 4. kole vrátila do čela opět Běloruska. Na poslední střelbu přijelo za ní pohromadě sedm žen včetně Soukalové a potom už expres Vítková.

Chyba Soukalové ji odsunula z boje o medailové pozice, naopak Vítková po rychlé a především neomylné položce opouštěla střelnici rázem pátá, pouhých šest vteřin vzdálena od medailových pozic.

Domračevová si daleko přede všemi ujížděla pro vítězství, své už třiadvacáté ve Světovém poháru. Ovšem za ní začala tuhá bitva. Vítková se přiblížila k triu Preussová, Semerenková, Bescondová, které bojovalo na 2. až 4. místě. Síly, vynaložené na trestných kolech i při stahování ztráty sice Češce chyběly, přesto na mezičase 900 metrů před cílem byla třetí.

Triumfující Darja Domračevová jásala dlouho před cílem, oslavovala také druhá Preussová. A za nimi, v nemilosrdném závěrečném souboji s Valjou Semerenkovou, vyválčila Veronika Vítková své čtvrté individuální stupně vítězů v této sezoně.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo)

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km)

1. Domračevová (Běl.) 35:17,5 (3 trestná kola), 2. Preussová (Něm.) -16,5 (2), 3. Vítková (ČR) -22,9 (3), 4. Valj Semerenková (Ukr.) -23,3 (2), 5. Bescondová (Fr.) -24,2 (1), 6. Nowakowská-Ziemniaková (Pol.) -33,0 (1), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -40,6 (4), 8. Virolajnenová (Rus.) -41,5 (2), 9. Soukalová (ČR) -44,2 (3), 10. Gontierová (It.) -46,9 (2), ...26. Landová (ČR) -2:29,4 (3).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 558 b., 2. Domračevová 500, 3. Valj Semerenková 452, 4. Vítková 427, 5. Wiererová (It.) 423, 6. Hildebradová (Něm.) 369, ...10. Soukalová 318, 35. Landová 105, 39. Puskarčíková (ČR) 91.

Autor:


Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze