Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ďábelsky rychlá Vítková skončila ve sprintu osmá. Landová je poprvé v Top 10

Česká biatlonistka Jitka Landová při střelbě vleže ve sprintu Světového poháru v Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

16 2015
Po čtyřech závodech v řadě, kdy české biatlonistky stály na stupních vítězů, z nich tentokrát „sestoupily“, přesto o sobě opět daly vědět. Veronika Vítková, nejrychlejší běžkyně ze všech, obsadila ve sprintu v Ruhpoldingu 8. místo. Desátá byla v nejlepším závodě kariéry Jitka Landová. A také Gabriela Soukalová a Eva Puskarčíková se vešly do Top 20. Senzační vítězkou se stala Norka Hornová.

Na trati, zprvu krásně tvrdé, pak přece jen poznamenané silným oteplením, předvedla Veronika Vítková s číslem sedm famózní běžecký výkon.

První kolo - absolutně nejrychlejší čas.

Druhé kolo - stejný příběh.

A celkově - první čas dne, o tři vteřiny před vždy tak rychlou Mäkäräinenovou.

Jen kdyby ta střelba spolupracovala. Vleže jedna rána mimo, vstoje dokonce dvě. Výraz v obličeji byl po druhé položce více než výmluvný: Tohle se mi tedy vůbec nelíbilo. Ovšem energii do běžeckého představení jí ani tyto chyby neubraly. V cíli porážela česká jednička řadu kvalitních biatlonistek, které nezaznamenaly při střelbě ani jednu „minelu“.

Fotogalerie

Dokonce i Dorothea Wiererová, žena v červeném trikotu vedoucí závodnice disciplíny, nepronikla ve výsledkové listině před Vítkovou, ačkoliv na svém kontě měla Italka jen jednu střeleckou chybu, na rozdíl od tří v podání Češky.

Mezi hrdinky dne se zařadila s vysokým číslem 83 Jitka Landová. Zatímco při štafetě hrála na střelnici trenérům na nervy, tentokrát tam byla neomylná! Ze stojky odjížděla sedmá, na posledním kole dřela a v cíli vydřela své první umístění v Top 10 v životě, desátou příčku!

Odměnou pro ni byla vstupenka do nedělního závodu s hromadným startem, v němž se představí 25 nejlepších žen z pořadí Světového poháru a navrch také pět dalších závodnic podle pořadí sprintu. Landová bude poprvé v nejvyšší pohárové lize mezi nimi.

Gabriela Soukalová, která loni slavila v Ruhpoldingu vítězný double, předvedla ve sprintu po jedné chybě vleže i vstoje a v závěrečném kole si zjevně hrábla na dno sil a předlouho se pak v pokleku na sněhu vydýchávala. Při konečném účtování z toho bylo v součtu se sedmým běžeckým časem dne 13. místo.

Jediný terč neskolila „čarostřelkyně“ ze štafety Eva Puskarčíková a ujížděla si pro 18. místo. Těsně se tak přiblížila ke svému životnímu pohárovému maximu, který je sedmnáctá příčka.

Sečteno a podtrženo: Sice bez stupňů vítězů a bez pódia pro šest nejlepších, přesto šlo opět o výborný kolektivní výkon českých žen. „Nenecházím slov, to jsme tu ještě nikdy neměli, aby byla všechna čtyři děvčata takhle krásně naskládaná do 18. místa,“ oceňoval v přenosu České televize rovněž bývalý reprezentant Ivan Masařík.

„Určitě jsme spokojení, celkově jsou to krásné výsledky,“ komentoval trenér Zdeněk Vítek. „Bohužel, Verča sice měla nejrychlejší běžák, ale škoda těch chyb ve střelbě. Trošku na to tlačila víc, než bylo potřeba.“

Senzací skončil souboj o prvenství. Ujížděla si totiž pro ně čtyřiadvacetiletá Fanny Hornová, doposud v kariéře v klání Světového poháru nejlépe sedmá.

Norka sestřelila všech deset terčů a vyjížděla ze stojky první, s náskokem 11 vteřin. Také pro ni byla obtížná trať v závěru vyčerpávající, tělo tuhlo, sil ubývalo, náskok před průběžně vedoucí Běloruskou Domračevovou se smrskával, ale nakonec vydržel!

Tři vteřiny Norce zůstaly. Poprvé ovládla závod Světového poháru a po krajance Eckhoffové zařídila druhé vítězství norských žen v sezoně.

Světový pohár v biatlonu

Ruhpolding (Německo)

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Hornová (Nor.) 21:07,4 (0 trestných okruhů), 2. Domračevová (Běl.) -3,4 (0), 3. Eckhoffová (Nor.) -9,3 (1), 4. Valj Semerenková (Ukr.) -21,0 (0), 5. Laukkanenová (Fin.) -22,7 (1), 6. Hildebrandová (Něm.) -28,6 (0), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -32,0 (2), 8. Vítková (ČR) -41,2 (3), 9. Wiererová (It.) -43,3 (1), 10. Landová -50,9 (0), ...13. Soukalová -1:00,8 (2), 18. Puskarčíková (všechny ČR) -1:15,7 (1).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 522 b., 2. Domračevová 440, 3. Valj Semerenková 409, 4. Wiererová 395, 5. Vítková 379, 6. Hildebradová 342, ...9. Soukalová 286, 36. Landová 95, 38. Puskarčíková 91.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze