Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moravec po skvělé stíhačce vybojoval 5. místo. A Krčmář zajel životní závod

AHOOOOOJ! První místo ve stíhačce v Pokljuce obsadil Emil Hegle Svendsen (druhý zleva), druhý skončil Anton Šipulin (zcela vlevo), na třetím místě se umístil Martin Fourcade (třetí zleva) a jako pátý dojel Ondřej Moravec (druhý zprava). | foto: Český biatlon, Petr Slavík

20 2014
Čeští muži tentokrát v souboji na dálku porazili ženy. Ve stíhacím závodě v Pokljuce si Ondřej Moravec polepšil z osmnácté příčky na pátou. A Michal Krčmář zakončil svůj zatím životní závod na 15. místě, ten se zlepšil dokonce o 20 míst! Vítězství slavil norský biatlonista Emil Hegle Svendsen.

„Ondra pátý, absolutní pochvala. Jediná škoda, že nezačal s nulami v ležkách, kde mu pole ujelo. Zato stojky potom zvládl bravurně,“ komentoval trenér Marek Lejsek pro Českou televizi. „A velikou pochvalu si zaslouží také Michal Krčmář, jel bezvadně. Byl namotivovaný na čtyři nuly a skoro se mu to povedlo.“

Ve Světovém poháru tak zůstává Moravec na sedmé příčce.

Především položky vleže byly při sobotních stíhacích závodech kamenem úrazu českých biatlonových hvězd: Soukalová při nich dopoledne nasbírala čtyři chyby, Vítková pět a také Moravec po poledni nebyl spokojen se dvěma ranami mimo terč.

Vstoje už to bylo o něčem jiném: Soukalová 0+1, Vítková 1+0, Moravec 0+0.

Zatímco ženám ani povedené stojky už do Top 10 pomoci nemohly, Moravce „vystřelily“ z 28. místa po ležkách na vynikající páté v cíli. A že bude o první desítku bojovat i Krčmář, to nečekal snad nikdo. Český mladík však absolvoval závod, který může mít pro sebevědomí i budoucí kariéru tohoto 23letého biatlonisty klíčovou roli.

Fotogalerie

Hned na úvodních stovkách metrů stíhačky se Moravec odpoutal od dvou českých sousedů v pořadí sprintu a posunul se na 15. místo, ale jeho vzestup zastavila chyba při první položce vleže, která ho odeslala na 21. místo. Stejnou bilanci si z úvodní ležky odnesli také Soukup a Šlesingr, kteří se postupně propadali výsledkovou listinou. Naopak Krčmář s nulou zahájil svůj strmý vzestup vzhůru ze 35. místa.

Vítěz sprintu Anton Šipulin prozatím úporně hájil své osamocené vedení, vypracoval si půlminutový náskok. Za ním se ve 2. kole sjel silný vláček pronásledovatelů: Svendsen, Landertinger, J. Böe a M. Fourcade.

Druhá střelba v nepříjemném větru vyslala Rusa na jedno trestné kolo, jeho náskok se tím smrskl na 6 vteřin před duem Landertinger-Svendsen, za nímž zaostával opatrněji střílející Fourcade. Moravec znovu obkroužil jedno trestné kolo, zato Krčmář si druhou nulou řekl na 24. místě o post momentálně nejlepšího Čecha.

Třetí střelba, teď už vestoje, změnila status quo, chyby favoritů se tu kupily. Z elitního kvarteta žádnou neudělal jen Svendsen a odjel o 21 vteřin před Šipulinem a 33 vteřin před Fourcadem.

Češi už tady zaútočili na Top 10: Krčmář přidal třetí nulu a byl desátý, Moravec dvanáctý! Při čtvrtém běžeckém kole vzápětí Krčmáře předstihl, odpoutal se od početné skupiny a ujížděl osmý.

Svěndsen rychlou a především bezchybnou poslední položkou nepřipustil pochybnosti a odvážel si z ní bezpečný náskok 24 vteřin na Šipulina a 46 vteřin na Fourcada.

Exceloval zde však rovněž Moravec, další parádní stojka posunula českou jedničku dokonce na čtvrté místo. Na zádech si vezl Rusa Lapšina, Itala Hofera a Rakušana Landertingera. Krčmář netrefil v samém závěru svůj jediný terč v závodě a opouštěl střelnici šestnáctý.

Na posledních metrech sice Moravce opět jednou předstihl Landertinger, ale gesto v cíli ukazovalo radost českého biatlonisty. A absolutorium zasloužil též Krčmář, který se nezalekl běžeckých rychlíků okolo sebe a své umístění v závěru ještě vylepšil na patnáctou příčku.

„Dominik Landertinger byl pro Ondru těžkým kalibrem do finiše, už minulý týden v Hochfilzenu spolu finišovali ve stíhačce a dopadlo to stejně,“ připomněl Lejsek.

Běžecky byl Moravec ve stíhacím závodě třináctý nejlepší, Krčmář dvaadvacátý.

Na čtyři body dosáhl na 37. místě i Šlesingr, který se společně s Moravcem představí v nedělním hromadném závodě.

„Skokanem“ dne byl Rus Lapšin, vylétl ze 45. místa na šesté, Krčmář byl v tomto směru čtvrtý nejlepší. Největší pád zaznamenal Francouz Fillon Maillet - z 8. na 38. místo. 

SP v biatlonu v Pokljuce

Muži - stíhací závod 12,5 km:
1. Svendsen (Nor.) 30:43,3 (0 trest. okruhů), 2. Šipulin (Rus.) -17,8 (2), 3. M. Fourcade (Fr.) -59,5 (1), 4. Landertinger (Rak.) -1:12,1 (3), 5. Moravec (ČR) -1:14,2 (2), 6. Lapšin (Rus.) -1:15,1 (1), 7. Beatrix (Fr.) -1:17,5 (3), 8. J. Bö (Nor.) -1:20,2 (4), 9. Weger (Švýc.) -1:20,4 (3), 10. Hofer (It.) -1:27,9 (2), ...15. Krčmář -1:14,2 (1), 37. Šlesingr -2:34,1 (3), 48. Soukup -3:55,4 (6), 53. Krupčík (všichni ČR) -4:35,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 25 závodů):
1. Svendsen 311 b., 2. M. Fourcade 307, 3. Šipulin 276, 4. Landertinger 261, 5. Schempp (Něm.) 252, 6. Fak (Slovin.) 243, 7. Moravec 230, ...16. Šlesingr 138, 45. Soukup 34, 47. Krčmář 32, 49. Krupčík 28.

Autor:


Nejčtenější

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA FAKTUR s NJ i pro ABSOLVENTY!

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze