Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úvodní ležka zničila naděje Soukalové. Sestoupila ve stíhačce na 20. místo

Gabriela Soukalová na trati stíhacího závodu v Pokljuce. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

20 2014
Vybíhala první, doběhla dvacátá. A z 18 vteřin k dobru bylo v cíli manko 2:42 minuty. Hned první střelecká položka vleže se stala pro Gabrielu Soukalovou ve stíhacím závodě v Pokljuce osudnou, tři chyby ji srazily pořadím do druhé desítky. Vítězné galapředstavení naopak předvedla Darja Domračevová.

Ještě k žádnému pohárovému závodu v této sezoně nevzhlížela česká reprezentace s takovými nadějemi. Osmnáct vteřin k dobru, které si do něj vnášela Gabriela Soukalová ze sprintu, vyvolávalo mnohé naděje.

„Běžecky je na tom Gabča čím dál líp, alfou a omegou bude střelba,“ říkal před závodem šéftrenér Ondřej Rybář.

Bohužel, hned první střelecká položka vleže jeho slova potvrdila.

Zatímco svoji poslední vítěznou stíhačku v Ruhpoldingu absolvovala v lednu Soukalová bez jediné chyby na střelnici, tentokrát vleže vyprodukovala celkem čtyři. S jednou další nepřesnou ránou vstoje to znamenalo propad o 20 příček. Pokles zažila také Veronika Vítková, z 15. na 24. místo.

Fotogalerie

„Gabče ani Verče, našim dvěma největším želízkům, se ležky, bohužel, nepovedly,“ komentoval pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek. „Gabi měla celou první ležku posunutou na osm hodin, některé rány se vešly, některé nevešly. Verča sjela v prvním kole s Kaisou Mäkäräinenovou minimálně 10 sekund, možná to mohlo mít vliv na střelbu, nevím.“

Až do minulé neděle by pro Soukalovou bylo 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. Z pohledu sprintu sice znamená výsledek zklamání, ale svoji výraznou stopu už letos v Pokljuce zanechala. Jak sama po sprintu podotkla: „Kolik holek v sezoně může říct, že vyhrály závod svěťáku...“

V neděli v hromadném závodě může být zase všechno jinak, biatlon bývá občas nevyzpytatelný.

Běžecky ve stíhačce opět excelovala Vítková, předvedla třetí čas, ze závodnic na bodovaných příčkách však kroužila nejvíce trestných koleček - šest. Soukalová zaznamenala dvaatřicátý běžecký čas. Čtvrtou nejrychlejší střelbu měla naopak Tomešová a šestou Puskarčíková.

O pět míst si v konečném účtování oproti sprintu polepšila vítězná Domračevová a dokonce o 14 druhá Mäkäräinenová. „Skokankou“ dne však byla Kanaďanka Heinickeová, ta vystoupala ze 41. místa na čtrnácté, tedy o sedmnáct příček. Propadem dne byl naopak „sešup“ Američanky Dreissigackerové z 18. na 56. příčku.

Triumfující Domračevová zvládla 19 z 20 ran, netrefila jen úplně poslední terč, ale tehdy už měla k dobru luxusní náskok. V závěru se k ní sice přiibližovala Mäkäräinenová, jenže přes veškeré úsilí už ji Finka sesadit nedokázala, Běloruska uhájila deset vteřin ve svůj prospěch. Spurt o třetí příčku vyhrála Semerenková těsně před Wiererovou.

Jak se závod vyvíjel: Od prvních metrů do cíle

Celé první kolo absolvovala Gabriela Soukalová osamocena v čele závodu. Na prvním mezičase sice Italka Wiererová srazila z jejího 18vteřinového náskoku necelé dvě vteřiny, při následné „motokrosové“ pasáži však měla opět mírně navrch Češka. Zezadu mezitím už snižovaly ztrátu Domračevová, Mäkäräinenová i Vítková, která se stále držela s finským expresem ve žlutočerveném čísle.

První střelba vleže začala pro Soukalovou tím nejhorším možným scénářem, hned první dvě rány mířily mimo terč, později i třetí. Dvakrát chybovala rovněž Vítková, a tak se Češky propadaly, Soukalová byla rázem s 59vteřinovou ztrátou osmnáctá a Vítková sedmadvacátá, těsně před ni už se vklínila napoprvé bezchybně střílející Puskarčíková.

Do čela se propracovala čistou položkou Wiererová, ale její vedení mělo jepičí život, vzápětí ji nahradila Domračevová.

Ta si udržela čisté konto i při druhé ležce, stejně jako druhá Semerenková, naopak Wiererová dvakrát chybovala. Běloruska vzápětí navýšila svůj náskok na 14 vteřin.

Češkám znovu zůstaly svítit černé terče: Soukalové a Puskarčíkové jeden, Vítkové hned tři. Což znamenalo opouštění pozic v první dvacítce a pro Vítkovou dokonce dočasný sestup mimo bodované příčky.

Domračevová jela i střílela jako stroj, třetí čistá položka - první vstoje - navýšila její náskok na tři čtvrtě minuty před duem Semerenková-Mäkäräinenová. Soukalová si vzpomněla na stojky z Hochfilzenu i z pokljuckého sprintu a konečně předvedla nulu, čímž si polepšila na průběžné 20. místo. Naopak dvě trestná kola zbrzdila Puskarčíkovou a jedno Vítkovou. Druhou nejlepší Češkou byla v tu chvíli na 36. místě Jitka Landová.

Poslední střelecká zkouška přinesla jedinou chybu Domračevové. Stejně jako ona tak i Soukalová při druhé stojce netrefila poslední z pěti terčů a zůstala dvacátá, naopak Vítková s opět mírně stoupala pořadím na konečné 24. místo.

V cíli se k duu nejzkušenějších Češek přidaly na bodovaných příčkách i 29. Puskarčíková a 39. Landová.

Ve Světovém poháru zůstala Vítková desátá a Soukalová si polepšila na čtrnáctou příčku.

Světový pohár v biatlonu v Pokljuce

Ženy - stíhací závod 10 km:
1. Domračevová (Běl.) 29:55,9 (1 trest. okruh), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -10,0 (1), 3. Valj Semerenková (Ukr.) -36,8 (1), 4. Wiererová (It.) -37,2 (2), 5. Dahlmeierová (Něm.) -1:12,1 (1), 6. Skardinová (Běl.) -1:15,7 (0), 7. Crawfordová (Kan.) -1:20,7 (2), 8. Oberhoferová (It.) -1:26,2 (3), 9. Virolajnenová (Rus.) -1:45,2 (1), 10. Gontierová (It.) -1:53,1 (3), ...20. Soukalová -2:39,6 (5), 24. Vítková -2:52,9 (6), 29. Puskarčíková -3:17,7 (3), 39. Landová -3:49,7 (3), 47. Tomešová (všechny ČR) -4:38,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 25 závodů):
1. Mäkäräinenová 362 b., 2. Domračevová 303, 3. Valj Semerenková 288, 4. Wiererová 242, 5. Oberhoferová 234, 6. Podčufarovová (Rus.) 230, ...10. Vítková 200, 14. Soukalová 146, 32. Puskarčíková 68, 34. Landová 64.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze