Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravec opět pálil vestoje bezchybně, v hromadném závodě skončil sedmý

Ondřej Moravec. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

21 2014
Střelba vestoje, to je v podání Ondřeje Moravce velká jistota. Ukázal to také hromadný závod biatlonistů v Pokljuce. Po položkách vleže byl s jednou chybou jedenáctý, po bezchybných stojkách v cíli sedmý. Dramatickou koncovku zvládl nejlépe Anton Šipulin a podruhé během tří dnů tak ve Slovinsku oslavoval vítězství.

„Už těch mých jedniček na ležáku bylo letos trochu moc,“ říkal Moravec po sobotním stíhacím závodě. Při nedělním klání s hromadným startem znovu jedna přibyla. Že potom vestoje pálil naopak bez jediné kaňky na kráse, to vlastně byla také tradice. A běh? Dobrý, i když ne tolik jako v nejlepších dnech letohradského biatlonisty, o čemž svědčil třináctý běžecký čas. Únava ze tří týdnů závodění doléhala.

Za pěticí, která si to později rozdala v mimořádně dramatické koncovce o vítězství, odjížděl z poslední střelby šestý, v závěrečném kole však nestačil na rychlé nohy a lyže Tarjei Böe a cíl proťal dvě vteřiny za Norem a 22 vteřin za vítězem.

Fotogalerie

Tím se stal stejně jako ve sprintu Anton Šipulin. V pětihlavé smečce, která se hnala do cíle, sice hráli „přesilovku“ dva Francouzi, jenže ti se likvidovali navzájem. Beatrix upadl a vyvedl tak z rovnováhy i Fourcada, který navíc krajanovi zlomil hůlku. Šipulin využil nabízené příležitosti a v cíli oslavoval.

„Ke konci už jsem byl psychicky a trochu i fyzicky unavený,“ bilancoval závod Moravec. „Vážně už jsem toho měl dost. Ale do osmičky jsem byl, z toho mám radost. Tak povedený vstup do sezony jsem ještě neměl.“

Svendsen předává Fourcadovi žluté číslo

Už úvodní ležku zvládl Anton Šipulin nejrychleji. Mezi 14 biatlonisty, kteří na ní nechybovali, byl také Moravec, jenž opouštěl střelnici sedmý. Po jedné chybě zde udělali například Svendsen či Fak, dvě vyrobil Šlesingr, který jel poté předposlední. Za ním už zůstal jen nešťastník závodu Němec Lesser, který si při kolizi patrně poškodil i zbraň a hned nabral čtyři trestné okruhy.

Na rozdíl od souboje žen se čelo závodu po první střelbě nerozdrobilo, v popředí ujížděl vláček 11 biatlonistů, jehož tempo diktoval Martin Fourcade.

Při druhé ležce si vybral Moravec svoji neoblíbenou jedničku na kontě minel a klesl se ztrátou 28 vteřin na jedenáctou pozici. Vedení se ujal Rakušan Landertinger těsně před Šipulinem, dalším Rakušanem Ederem a Fourcadem. Doposud vedoucí muž poháru Svendsen byl po celkem třech chybách vleže až dvaadvacátý a Šlesingr, který udělal ještě o jednu více, zůstával s více než dvouminutovou ztrátou devětadvacátý.

Při první stojce připravily dvě nepřesné střely Landertingera o vedení, které připadlo francouzskému duu Fourcade-Beatrix, následovanému Šipulinem. Rychlý a přesný Moravec si polepšil na osmé místo, s odstupem 33 vteřin.

Na rozhodující poslední položce vedoucí trio chybovalo, a tak z první pozice vyběhl Eder, ovšem za patami s Fourcadem, Beatrixem, Šipulinem a Švédem Lindströmem, jediným zcela bezchybným střelcem dne. Na stojce znovu dokonalý Moravec bojoval o šestou příčku s Böem. A před nimi začínal souboj, který patřil v letošním ročníku poháru k nejpoutavějším.

Fourcade v něm sice Šipulinovi podlehl, ale „cenou útěchy“ pro něj je žluté číslo vedoucího muže poháru, které po Novém roce v Oberhofu obleče.

Svendsen skončil tentokrát až sedmnáctý. A Michal Šlesingr zůstal navzdory čistým stojkám na postu, který mu patřil už po úvodní střelbě: devětadvacátý před posledním Němcem Lesserem.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko)

Muži - závod s hromadným startem na 15 km

1. Šipulin (Rus.) 35:16,8 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -1,2 (1), 3. Eder (Rak.) -1,4 (1), 4. Lindström (Švéd.) -1,5 (0), 5. Béatrix (Fr.) -4,8 (1), 6. T. Bö (Nor.) -20,4 (1), 7. Moravec (ČR) -22,4 (1), 8. Fak (Slovin.) -29,8 (3), 9. Smith (Kan.) -30,4 (2), 10. Birnbacher (Něm.) -34,7 (2), ...29. Šlesingr (ČR) -3:32,7 (4).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 361, 2. Šipulin 336, 3. Svendsen (Nor.) 335, 4. Landertinger (Rak.) 289, 5. Fak 277, 6. Schempp (Něm.) 273, 7. Moravec 266, ...20. Šlesingr 142, 45. Soukup 34, 47. Krčmář 32, 49. Krupčík (všichni ČR) 28.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze