Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poprvé v sezoně jsou dvě Češky v první desítce: 4. Soukalová, 10. Vítková

Gabriela Soukalová se raduje ze čtvrtého místa v závodě SP s hromadným startem, který se konal v Pokljuce. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

21 2014
Gabriela Soukalová se po nepovedené stíhačce vrátila do elitní desítky a v závodě s hromadným startem obsadila v Pokljuce čtvrté místo. Veronika Vítková skončila desátá. Své vedení ve Světovém poháru biatlonistek potvrdila Finka Mäkäräinenová, naopak sobotní vítězka Domračevová po potížích se zbraní vzdala.

Stačí jeden závod a mnohé je jinak. O tom by mohla v Pokljuce vyprávět Gabriela Soukalová, postupně první, dvacátá a čtvrtá. A nebo Darja Domračevová, v sobotu triumfující a v neděli zklamaně opouštějící trať už po druhé střelbě, když kvůli trablům se zbraní dospěla k názoru, že další snažení nemá cenu.

Pro český tábor přinesl hromadný závod v Pokljuce několik dobrých zpráv. Nejen opět oživlou Gabrielu Soukalovou, která nenaplnila vlastní obavy, že v posledních kolech dlouhých závodů už jen umírá.

Fotogalerie

Zároveň se poprvé v sezoně dvě Češky umístily v Top 10, Veronika Vítková se vmáčkla na desátou pozici a po občasném trápení v Hochfilzenu i Pokljuce si připomněla, jak parádně závodila v Östersundu. Odměnou byl pro ni posun na devátou příčku celkového pořadí Světového poháru.

Dalším pozitivem je první nula Soukalové v letošním ročníku, čtyřikrát pět terčů padlo za oběť ranám jablonecké biatlonistky. A na stojce, ze které měla vždy takový strach, má nyní bilanci 34 sestřelených terčů z posledních 35.

„Jako na houpačce, přesně takové moje výkony nyní jsou,“ říkala po závodě. „Platí to o běhu i o střelbě. Jednou nahoře a pak hned dole. Dnes to navíc byly ještě protipóly, střelba se povedla a v běhu jsem se trápila. Na běhu budu muset mezi vánočními svátky hodně zapracovat.“

Pouze tři ženy v hromadném závodě skolily všechny terče: Francouzka Bescondová, Běloruska Skardinová a právě Soukalová. I se dvěma chybami však opět jednou vládla Kaisa Mäkäräinenová, jejíž běžecký čas byl o 45 vteřin lepší než nejlepších žen ze zbytku světa. Z Češek tentokrát běžela rychleji Soukalová (11. čas) než Vítková (13. čas), na které byla patrná únava z náročného pohárového trimestru.¨

„Jo, jsem už vážně dost unavená. Asi tím, že máme v nohách už deset závodů. Ale konečně jsem zase začala střílet do terčů,“ říkala Vítková.

Na střelnici byla i pátá nejrychlejší, zatímco její reprezentační kolegyně Soukalová si rány mnohem víc hlídala a je v této statistice pětadvacátá.

Domračevová: Srážka, pád, závada a konec

Poprvé v historii začínal závod s hromadným startem novým způsobem, podobně jako ve štafetách jsou nyní závodnice rozmístěny do řad po třech.

Vítková ze své třetí řady okamžitě vypálila vpřed a usadila se na třetí pozici za duem nejrychlejších žen Světového poháru, Mäkäräinenovou a Domračevovou. Společně mírně poodskočily ostatním.

Úvodní ležka Vítkové pak byla o něčem úplně jiném než v sobotní stíhačce, vybílila při ní všechny terče, stejně jako Soukalová, a tak Češky odjížděly třetí a šestá, za vedoucím duem Wiererová-Semerenková.

Chybu naopak udělala Domračevová a vzápětí bylo pro Bělorusku ještě hůř: na „křižovatce“ u trestného kola se srazila s francouzskou soupeřkou, upadla a poškodila si malorážku.

Na první příčku se ve druhém kole rychle probila zpět Mäkäräinenová a další ležka vedení Finky potvrdila. Zato zbrzdila Vítkovou, která s jednou chybou klesla na 12. místo. Bezchybně střílející Soukalová uhájila šestou pozici.

Domračevová na střelnici zjistila, že si musí vzít náhradní zbraň, z pěti terčů s ní zasáhla jediný a při dlouhém kroužení po trestném kole mohla jen vzpomínat na svůj sobotní triumf. Nedlouho poté zula lyže a ukončila své působení v závodě.

První stojka umí všechno přeházet, tvrdil o den dříve Ondřej Moravec, a přesně to se vzápětí stalo i v podání žen. Mäkäräinenová - dvě chyby. průběžně druhá Semerenková - jedna chyba. Najednou vedla Francouzka Bescondová těsně před Soukalovou (třetí nula) a Němkou Hinzovou. Neomylnou střelbou se na šestou příčku posunula se ztrátou 25 vteřin Vítková, nedlouho poté ji však přepustila Mäkäräinenové, která kvapíkem na trati napravovala minelu ze střelnice.

Soukalová sice v tu chvíli běžecky nestačila na Hinzovou, na střelnici však Němku další čistou položkou jasně přestřílela a vyrazila do posledního kola druhá 9 vteřin za Bescondovou a 5 vteřin před Běloruskou Skardinovou! Za nimi se nicméně hnaly Mäkäräinenová a Semerenková. Vítková po jedné chybě uzavírala první desítku.

V průběhu posledního okruhu se stalo očekávané: finská královna poháru nechala za sebou Bescondovou i všechny další soupeřky a triumfovala se sedmivteřinovou převahou. Soukalovou předstihla také Skardinová, ale útoku Semerenkové s Wiererovou už Češka odolala. A Vítková v souboji o desáté místo porazila Hinzovou.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko)

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km

1. Mäkäräinenová (Fin.) 34:18,8 (2 tr. okruhy), 2. Bescondová (Fr.) -7,6 (0), 3. Skardinová (Běl.) -15,8 (0), 4. Soukalová (ČR) -24,1 (0), 5. Valj Semerenková (Ukr.) -25,2 (1), 6. Wiererová (It.) -26,8 (2), 7. Hildebrandová -51,5 (1), 8. Preussová -55,8 (2), 9. Dahlmeierová (všechny Něm.) -1:01,8 (1), 10. Vítková (ČR) -1:04, 2 (2).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 422, 2. Valj Semerenková 328, 3. Domračevová (Běl.) 303, 4. Wiererová 280, 5. Oberhoferová (It.) 262, 6. Hildebrandová 259, ...9. Vítková 231, 14. Soukalová 189, 32. Puskarčíková 68, 34. Landová 64.

Autor:


Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze