Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Navzdory viróze se Vítková rvala o první desítku. Skončila jedenáctá

Veronika Vítková | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2014
Darja Domračevová, královna her v Soči, je zpět ve své roli a opět vítězí. A Veronika Vítková znovu bojuje o první desítku. V pohárovém závodě žen s hromadným startem byla česká biatlonistka v Pokljuce jedenáctá, jen 9 vteřin od Top 10.

Navzdory předchozím zdravotním problémům i navzdory aktuální viróze se Vítková statečně prala s tratí a dál usiluje o umístění v první desítce konečného pořadí Světového poháru.

"Ještě v sobotu v deset večer jsme řešili, jestli pojede," líčil trenér Jindřich Šikola v přenosu České televize. "Skočila na ni podobná viróza jako na některé další naše sportovce po olympiádě. Bylo to na hraně, sháněli jsme ještě i lékaře, protože tu žádného nemáme."

Nakonec se rozhodli, že Vítková nastoupí, a ta se - jak je jejím zvykem - hned po startu propracovala do popředí pole. První položku vleže vyčistila a odjížděla odtud na 2. místě ve skupince pěti žen.

Podmínky nebyly ideální ani na měknoucí trati, ani na střelnici, a tak následující jedna chyba při druhé položce vleže neměla ničivý dopad. "Dnes opět hodně foukalo. První položka byla parádní, ve druhé měla Verča smůlu, ta jedna rána byl kalibr nahoře," říkal Šikola.

Z předních biatlonistek zastřílely čistě napodruhé jen Zajcevová a Kuzminová, Vítková tak odjížděla ze střelnice pátá za Domračevovou a Mäkäräinenovou. Pravda, na trati jí už ubývaly síly, přesto se držela na 6. místě za Semerenkovou.

Darja Domračevová během závodu SP s hromadným startem na 12,5 kilometrů v...

Darja Domračevová během závodu SP s hromadným startem na 12,5 kilometrů v Pokljuce.

Kaisa Mäkäräinenová během závodu SP s hromadným startem na 12,5 kilometrů v...

Kaisa Mäkäräinenová během závodu SP s hromadným startem na 12,5 kilometrů v Pokljuce.

Olga Zajcevová během závodu SP s hromadným startem na 12,5 kilometrů v Pokljuce.

Olga Zajcevová během závodu SP s hromadným startem na 12,5 kilometrů v Pokljuce.

Při střelbách vstoje si nesmlouvavě řekla o vedení Domračevová, která i s chybou při poslední položce ujížděla vstříc cíli s půlminutovou převahou. Po propadu ve sprintu, kde s pěti chybami skončila pětadvacátá, je Běloruska zpět tam, kde třikrát stála na hrách v Soči: tedy na nejvyšším stupni.

Vítková při každé ze střeleckých položek vstoje znovu jednou chybovala, do posledního okruhu vyrážela devátá, neodolala však náporu Norky Bergerové a Bělorusky Kalinčikové.

Přesto má také její výsledková křivka v Pokljuce výrazně stoupající tendenci. Po 48. místě ve sprintu a 17. místě ve stíhačce tentokrát přijela jedenáctá. "Jsem hodně spokojený," říkal pro televizní přenos Šikola. "Střelba za tři je v těchto podmínkách dobrá. I když nám, bohužel, ta jedna rána chyběla do Top 10."

Druhým místem se posunula do čela Světového poháru Mäkäräinenová, v posledních dvou kolech však na ni budou dotírat Bergerová a Domračovová. Kontiolahti a Oslo se mohou těšit na velkou bitvu o celkové prvenství.

Světový pohár v biatlonu

Pokljuka (Slovinsko)

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Domračevová (Běl.) 36:16,4 (2), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -22,2 (2), 3. Zajcevová (Rus.) -35,9 (1), 4. Kuzminová (SR) -1:06,4 (3), 5. Eckhoff (Nor.) -1:12,2 (2), 6. Viljuchinová (Rus.) -1:21,9 (2), 7. Skardinová (Běl.) -1:26,5 (2), 8. Bergerová (Nor.) -1:29,1 (4), 9. Džymová (Ukr.) -1:34,4 (2), 10. Kalinčiková (Běl.) -1:41,6 (2), 11. Vítková (ČR) -1:50,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 16 ze 22 závodů): 1. Mäkäräinenová 601, 2. Bergerová 587. 3. Domračevová 571, 4. Eckhoffová 465, 5. Valj Semerenková (Ukr.) 429, 6. Henkelová (Něm.) 428, 7. Soukalová 426, 8. Vítková 401, ...59. E. Puskarčíková 42, 72. Tomešová 21, 81. Landová (všechny ČR) 14.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze