Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda té stojky za tři. Vítková dokončila stíhačku na sedmém místě

Veronika Vítková na trati v Östersundu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2014
Po sobotní euforii už při nedělních stíhacích závodech na české biatlonisty stupně vítězů nezbyly. Veronika Vítková však třetím umístěním v Top 10 potvrdila výbornou letošní formu, doběhla sedmá. Z vítězství se s obrovskou převahou radovala vedoucí žena Světového poháru Kaisa Mäkäräinenová.

Veronika Vítková vyrážela do stíhačky z druhé pozice po sprintu a po poločase závodu se stále držela na medailových postech.

Tři chyby na třetí položce vstoje ji však o ně připravily. 

„Dneska už jsem si to tolik neužila,“ svěřila se. „Nejhorší to bylo tři kola před koncem a pak přišla i kritická stojka. V tom větru a únavě jsem vůbec neměla sílu udržet pušku a zamířit. Rány mi lítaly všude kolem. V posledním kole jsem se zase trochu rozjela a na chvíli předjela Eckhoffovou, ale pak už síly došly.“

Body braly opět čtyři Češky. Eva Puskarčíková zopakovala výborné 17. místo ze sprintu a hned za ní dosáhla na životní maximum osmnáctá Jitka Landová. Gabriela Soukalová ještě před poslední střelbou atakovala Top 10, následné tři chyby ji ale srazily na konečné 21. místo.

„Bylo to dnes u Verči malinko horší než při sprintu, zradila ji první stojka, trojka byla moc. Gabča se postupně zvedala, ale trojka na druhé stojce byla taky moc,“ hodnotil pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek. „Nebyl to v našem podání rozhodně špatný závod, jedna holka je do deseti, tři do dvaceti, ale škoda, že vždycky ta jedna položka byla horší. I když podmínky na střelbu nebyly dnes úplně jednoduché.“

Ve Světovém poháru nyní patří Vítkové páté místo, jen 10 bodů ji dělí od třetí příčky. Pohár pokračuje od pátku v Hochfilzenu.

A jak probíhal nedělní stíhací závod? Nedlouho po startu se v průběhu prvního kola rychle sjelo pět biatlonistek. K Eckhoffové a Vítkové, nejlepším ženám ze sprintu, přibyly podle očekávání Domračevová a Mäkäräinenová a také Italka Wiererová, za nimi s 20vteřinovým odstupem bojovala Valja Semerenková.

Praporky u střelnice nevěštily klidný vítr. Vítková si upravila miřidla, přesto čtvrtý terč vleže minula. Nejméně jednu chybu ale nabrala při úvodní střelbě každá žena z vedoucí pětice, a tak Češka dokonce opouštěla střelnici jako první, s náskokem pěti vteřin na Mäkäräinenovou.

Za nulu zastřílely Soukalová i Landová a posunuly se tím na 12. a 13. místo. Puskarčíková s jednou chybou klesla na 21. pozici.

Ve druhém kole se k Vítkové opět dotáhly Finka a Běloruska, další skupinka vedená Wiererovou ztrácela 12 vteřin. Česká biatlonistka se silou mocí snažila udržet v závěsu za dvěma běžeckými rychlíky. A vítr foukal dál. Přesto druhá položka Vítkové byla bezchybná, stejně jako Domračevové!

Společně vyrazily na trať, 9 vteřin před Eckhoffovou. Mäkäräinenová musela na trestné kolo, nabrala ztrátu 32 vteřin. A čistá střelba Soukalové vynesla druhou Češku už na 8. místo. V první dvacítce se dál držely rovněž Puskarčíková a Landová.

Na třetím okruhu Domračevová hned ujížděla Vítkové, k níž se přibližovaly i Eckhoffová a Semerenková.

Eva Puskarčíková (zády) s Jitkou Landovou po stíhacím závodě SP v Östersundu.

Eva Puskarčíková (zády) s Jitkou Landovou po stíhacím závodě SP v Östersundu.

Položka vestoje vzápětí vše přesypala: Eckhoffová a Semerenková zaznamenaly dvě chyby, Domračevová a Vítková dokonce tři. Čistou střelbou se na první místo s převahou probila Mäkäräinenová, naopak Vítková klesla na sedmou příčku. S jednou chybou střílející Soukalová odjížděla desátá.

Jediná chyba Mäkäräinenová při závěrečné stojce nikterak neohrozila pouť finské běžkyně za desátým vítězstvím ve Světovém poháru, její nejbližší soupeřky chybovaly stejně, ne-li ještě víc. Jeden terč nezasáhla ani Vítková a odjížděla šestá, v dosahu čtvrtého místa, ovšem i s řadou kvalitních závodnic za zády. Tři chyby vyprodukovala Soukalová a přišla tím o pozici v první desítce.

Poslední okruh pak orazítkoval triumf Finky, pro druhé místo si zaspurtovala Semerenková, zatímco Vítková sestoupila oproti střelbě o jednu příčku. 

Světový pohár v biatlonu v Östersundu

Ženy - stíhací závod (10 km):
1. Mäkäräinenová (Fin.) 35:01,71 (3), 2. Valj Semerenková (Ukr.) -47,90 (4), 3. Wiererová (It.) -48,29 (4), 4. Domračevová (Běl.) -1:08,46 (5), 5. Gregorinová (Slovin.) -1:14,35 (2), 6. Eckhoffová (Nor.) -1:18,12 (7), 7. Vítková (ČR) -1:20,59 (5), 8. Bollietová (Fr.) -1:25,69 (2), 9. Glasyrinová (Rus.) -1:30,04 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -1:37,90 (3), ...17. Puskarčíková -1:56,8 (3), 18. Landová -2:12,4 (3), 21. Soukalová -2:43,9 (4), 58. Charvátová (všechny ČR) -7:19,5 (11).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 25 závodů):
1. Mäkäräinenová 162, 2. Domračevová 143, 3. Valj Semerenková 140, 4. Eckhoffová 134, 5. Vítková 130, 6. Hildebrandová 101, ...17. Landová 62, 20. Puskarčíková 48, 28. Soukalová 32.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze