Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skvělí Češi: Moravec je druhý ve sprintu. A Šlesingr ve Světovém poháru

Ondřej Moravec se stříbrnou medailí ze sprintu Světového poháru v Östersundu. | foto: AP

6 2014
To byla střelba! Nula a zase nula. Všechny terče v podání dvou lídrů českého týmu zbělaly. Navrch oba přidali vynikající běh. Ondřej Moravec i Michal Šlesingr zvládli skvostně sprint Světového poháru v Östersundu a vybojovali v něm druhé a čtvrté místo. Což pro Šlesingra zároveň znamená druhou příčku v pořadí Světového poháru a pro Moravce třetí!

„Nedá se jim nic vytknout, fantazie,“ chválil výkon svých svěřenců šéftrenér Ondřej Rybář. „Chvíli to vypadalo i na dva kluky na pódiu, pak tam vlítl Slovinec Fak. Každopádně klobouk dolů.“

Jediný muž byl ve sprintu lepší než Moravec - biatlonový král králů minulých sezon Martin Fourcade. Francouz napravil „minelu“ z vytrvalostního závodu a všem ukázal, kdo je obhájcem velkého glóbu. Cílem projel první s ohromující převahou 28,3 vteřiny.

Biatlonistou s mimořádně vyrovnanou formou je však v Östersundu český třicátník Šlesingr. Třetí místo z vytrvalostního závodu a čtvrté ze sprintu znamenají nesmírně radostný pohled na celkové pořadí Světového poháru. V něm se nyní hřeje na druhé pozici, pouhých pět bodů za Norem Svendsenem.

„Na tenhle comeback se připravuju dva roky,“ smál se Šlesingr.

Ocitl se tak i velmi blízko k tomu, aby se stal teprve čtvrtým českým biatlonistou v historii, jenž oblékne žlutý trikot pohárového lídra, po Jiřině Adamičkové, Zdeňku Vítkovi a Gabriele Soukalové.

Fotogalerie

Už v nedělní stíhačce se to může povést.

Vzhůru pohárovým pořadím zároveň míří také Moravec, celkově je už třetí. Po trablích s hledáním náboje při štafetě a smolném závěru vytrvalostního závodu bylo ve sprintu v jeho podání všechno jinak. V závodě, kdy jedno trestné kolo znamenalo konec nadějí, se na střelnici mohl pyšnit jistým a bezchybným výkonem.

„Jsem rád, že jsem byl zase jednou schopný objet super závod,“ říkal. „Díky tomu teď mohu být tak nějak v klidu.“

Už po druhé střelbě držel Moravec druhé místo, o 9 vteřin před Šlesingrem. Mezi dva Čechy se vzápětí při odjezdu ze střelnice vklínili ještě Slovinec Fak a Rus Garaničev.

Rozdíly byly minimální, drama v boji o 2. až 5. místo zaručeno.

Moravec na posledním kole doslova letěl, chvílemi dokonce stahoval ztrátu na vedoucího Fourcada. Ten se sice nacházel mimo jeho dosah, řadě soupeřů však český reprezentant naděloval vteřinu za vteřinou. Výjimkou se stal pouze mocně finišující Slovinec Fak. Přesto zůstaly Moravcovi na 2. místě čtyři desetiny k dobru.

„Každý ví, že se ta smůla nemůže na člověka lepit pořád, Ondra čekal, kdy už to přestane,“ říkal Ondřej Rybář. A právě to se stalo.

Šlesingr se v závěru závodu posunul na čtvrtou příčku před Garaničeva, který upadl při sjezdu. Klíčem k úspěchu zkušeného Čecha byla položka vstoje, kde si první rány pohlídal, ale pak chytl dobrý rytmus a po 33 vteřinách opouštěl střelnici s čistým kontem.

K výbornému výkonu dvou lídrů týmu se přidal i Tomáš Krupčík, po dvou čistých střelbách si dojel na 33. místě pro pohárové body. Naopak na Jaroslava Soukupa se dvěma trestnými koly nezbyly.

Výsledky jsou zároveň příslibem mimořádně přitažlivé nedělní podívané. Vždyť odstupy ze sprintu zároveň určily i výchozí pozici do stíhacího závodu.

A ta je pro Moravce i Šlesingra vynikající.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 24:46,6 (0 tr. okruhů), 2. Moravec (ČR) -28,3 (0), 3. Fak (Slovin.) -28,7 (0), 4. Šlesingr (ČR) -38,9 (0), 5. Garaničev -45,0 (0), 6. Šipulin (oba Rus.) -48,1 (1), 7. Svendsen -49,4 (1), 8. Björndalen (oba Nor.) -56,6 (2), 9. Smith (Kan.) -1:00,3 (0), 10. Eder (Rak.) -1:02,4 (1), ...33. Krupčík -1:48,4 (0), 49. Krčmář -2:17,6 (2), 56. Soukup (všichni ČR) -2:33,4 (3)

Průběžné pořadí SP (po 2 z 25 závodů): 1. Svendsen 96 b., 2. Šlesingr 91, 3. Moravec 83, 4. Lesser (Něm.) 72, 5. Björndalen 72, 6. Semjonov (Ukr.) 67, ...46. Krupčík 8, 47. Soukup 8.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze