Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pád, řetěz. Tak snad do třetice, říká Kulhavý o „zakleté“ Vysočině

Biker Jaroslav Kulhavý | foto: Michal Červený

27 2015
Když Petr Vaněk, sekretář novoměstského Světového poháru bikerů, oznamoval novinky "svého" závodu, Jaroslav Kulhavý se nezatvářil právě nadšeně. Zbudování nové technické pasáže naproti tribunám, která má zvýšit atraktivitu závodu, olympijského šampiona děsí: "Já už vidím za každou takovou věcí vidím defekt nebo nějaký jiný problém."

Problém? Třeba se vám letos trable vyhnou.
Mně by trať vyhovovala, jak byla doteď, tak doufám, že organizátoři tu technickou sekci udělají dobrou, aby seděla i závodníkům, nejen divákům. Ale myslím, že to nakonec bude dobré, že to pro lidi bude lepší, než když kolem nich proletíme třicítkou, otočíme se a zase zmizíme.

Kvůli problémům se Nové Město zdá být zakleté.
Do třetice by to mohlo být dobré. Měl jsem tam dva dobré roky, jednou jsem bojoval do posledních metrů o vítězství, jednou jsem vyhrál, tak doufám, že jsem si snad už všechno vybral a že to teď doma vyjde. Problémy můžou přijít, ale pokud už musí, tak raději na jiném závodě.

Děsí vás tlak, který na vás na Vysočině čeká?
Jsem vždycky rád, když mám tento závod za sebou, je to tam hodně hektické, hlavně pro nás domácí závodníky. Tlak, očekávání jsou zvýšené. Odbudeme si to na začátku a už nebudeme tolik na očích. Na druhou stranu nikdo nebudeme vědět, jak na tom jsme, bude to první svěťák, který přináší velké očekávání.

SP bikerů v Novém Městě

Zahajovací závod Světového poháru horských kol 2016 se uskuteční o víkendu 23. a 24. května a vítězství v elitní kategorii obhajuje Švýcar Schurter. Poté, co cyklistická unie UCI vyřadila z programu SP disciplínu eliminator, se program závodu smrskl do dvou dnů, přičemž jen neděle bude zpoplatněná. Celodenní vstup stojí v předprodeji 250 korun, vstupenky jsou dostupné přes portál eventim.cz.

Vadí vám, že Světový pohár letos startuje tak pozdě? O víc než měsíc později než loni?
Jsem rád, že jsem stihl Cape Epic, což byl první letošní cíl. Ale nebýt toho, bylo by čekání zbytečně dlouhé. Já problém nemám, ale ostatní už možná mají dlouhou chvíli, sbírají malé závody a není to takové, jako když se sejdeme na svěťáku. Ale spousta lidí si takto odpočala, zvolili jiný program, který si normálně nemůžou dovolit a rozbili stereotyp.

Bude v relativně kratší sezoně snazší udržet výkonnost?
Mně to vyhovuje. Využívám teď všechny závody, abych na tom byl co nejlíp, daří se, jedu na vlně, plán plním na 100 procent. Jsem spokojený a doufám, že to vydrží i v druhé půlce sezony, která bude fakt nabitá.

Letošní Světový pohár bude současně generálkou na mistrovství světa 2016 v Novém Městě. Je komplikací, že šampionát předchází olympijským hrám?
Problém to není, ve stínu určitě nebude. To se stalo tři roky nazpět, kdy mistrovství světa bylo čtrnáct dnů po olympiádě. Teď budeme mít dva vrcholy a jeden výsledek z těchto dvou akcí bude pro nás Čechy hodně cenný. Těším se.

Na co víc?
To je jasné. Budu se chtít připravit na mistrovství světa, ale v hlavě budu mít pořád olympiádu. A takto to asi vezme většina závodníků. Mistrovství se vyloženě nevypouští a hlavně ne to domácí. My Češi si to nebudeme moct dovolit, musíme stanovit trénink tak, aby to vyšlo na oba vrcholy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze