Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová byla ve sprintu v Anterselvě diskvalifikována, přijde o stíhačku

Gabriela Soukalová sice dojela do cíle v Anterselvě na 72. místě, ale nakonec byla diskvalifikována. | foto: AP

16 2014
Biatlonistka Gabriela Soukalová byla kvůli potížím se zbraní diskvalifikována ze sprintu SP v Anterselvě a nepojede sobotní stíhací závod. Sprint překvapivě vyhrála Francouzka Anais Bescondová.

Nejlepší z Češek byla na 27. místě Jitka Landová, na 34. místě byla klasifikována Veronika Vítková. Na 52. místě figuruje Eva Puskarčíková.

Soukalové se na malorážce rozbil závěr, na druhou položku si musela vzít rezervní zbraň a udělala celkem čtyři chyby. Ve výsledcích figurovala na 72. místě, ale posléze byla vyškrtnuta a u jejího jména se objevila poznámka o diskvalifikaci.

České biatlonistky po sprintu

Jitka Landová (27. místo): Strašně těžký. Nešlo to, vůbec to netáhlo, připadám si jako nějaký kuřák nebo astmatik, strašně špatně se mi tady dýchá. jednu ránu vestoje jsem dokonce musela dát na čtyři nádechy. Ale potřebovala jsem takový výsledek, měla jsem pochroumané sebevědomí z posledního individuálního závodu. Tohle před ZOH prospěje.
Veronika Vítková (34. místo): Střelba byla hrozně pomalá, nemohla jsem to udýchat, ale zůstalo tam po jednom trestném kole, což je škoda. Asi to dělá nadmořská výška, většinou s tím mívám problém. Mrzí to, protože ve stíhačce se bude zezadu špatně útočit na lepší umístění. 

"Dobře, že se závada stala tady a ne na olympiádě, tam by to mělo daleko horší následky," řekl trenér Soukalové Ondřej Rybář v České televizi.

"Je to netypická závada, rozpadl se jí závěr u zbraně a s tím se těžko střílí. Musela dobíjet jednotlivě, pak si musela brát rezervní zbraň na druhou položku, což člověka poznamená," řekl Rybář.

Soukalová přitom nezačala špatně. Vítězka dvou závodů minulý týden v Ruhpoldingu byla při příjezdu na střelbu vleže čtvrtá, ale pak začaly problémy.

Při zandávání zásobníku nábojů do zbraně marně hledala upadlý závěr a první ránu následně netrefila. Další čtyři mířila přesně, ale věděla, že s touto zbraní vstoje neodstřílí.

"Byla to smůla. Těšila jsem se, jelo se mi dobře. První kolo jsem měla pocit, že silově na to mám, můžu i dobře dýchat, což pro mě bylo ve zdejší výšce neočekávané. Myslela jsem si, že mi to bude dělat větší problémy. Nicméně jsem přijela na první střelbu a když jsem otevřela závěr, rozletěl se na kousky. Nevěděla jsem, co mám dělat, zkusila jsem tam dát zásobník. Naštěstí to šlo zavřít, ale bohužel jsem pak musela otevírat a zavírat ručně ručně, takže pomaleji. Pokaždé jsem navíc musela zvedat loket, což vás vyhodí z polohy a je těžké najít pak tu správnou, abych mohla dobře spustit ránu," vysvětlovala Soukalová po závodě (rozhovor s českou biatlonistkou čtětě ZDE).

Fotogalerie

Na stojku si vzala rezervní zbraň a musela na další tři trestná kola, což ale nakonec bylo jedno, protože byla dodatečně diskvalifikována.

Protože Soukalová nepostoupila do sobotní stíhačky, byl sprint jejím posledním individuálním závodem před hrami v Soči. V neděli by měla jet štafetu. "Budeme na to reagovat a změníme plány závěrečné přípravy," uvažoval Rybář.

Světový pohár v biatlonu

Anterselva (Itálie)

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Bescondová (Fr.) 20:30,2 (1 tr. okruh), 2. Henkelová (Něm.) -6,7 (0), 3. Domračevová (Běl.) -10,1 (2), 4. Dunkleeová (USA) -10,7 (0), 5. Romanovová (Rus.) -11,8 (0), 6. Bergerová (Nor.) -12,5 (1), 7. Preussová (Něm.) -18,9 (1), 8. Skardinová (Běl.) -24,1 (0), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -30,8 (2), 10. Viluchinová (Rus.) -35,3 (1), ...27. Landová -1:09,6 (1), 34. Vítková -1:21,0 (2), 52. Puskarčíková -1:59,4 (2), 75. Tomešová -2:30,8 (2), Soukalová (všechny ČR) diskvalifikována.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 22 závodů): 1. Soukalová 426 b., 2. Domračevová 415, 3. Bergerová 413, 4. Mäkäräinenová 412, 5. Valj Semerenková (Ukr.) 372, 6. Starychová (Rus.) 340, 7. Vítková 333, ...52. Puskarčíková 42, 62. Tomešová 21, 72. Landová 14.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze