Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonisté nominovali do smíšené štafety: Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec

Ondřej Moravec před smíšenou štafetou v Östersundu | foto: Český biatlonový svaz

5 2015
Kdo poběží v pátek v klasické smíšené štafetě? A kdo ve smíšené štafetě dvojic? Šéftrenér Ondřej Rybář až během večerního tréninku oznámil nominaci na zahajovací závody Světového poháru biatlonistů v Novém Městě na Moravě. K ostře sledované „velké“ štafetě nastoupí očekávané kvarteto v pořadí Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec.

„Snažili jsme se nasadit to nejsilnější, co momentálně máme. Trochu jsme uvažovali o jiné skladbě úseků, ale nakonec jsme se rozhodli pro variantu, kterou považujeme za nejbezpečnější,“ podotkl Ondřej Rybář.

Do druhého pátečního závodu, smíšené štafety dvojic, pak pošle Evu Puskarčíkovou a Michala Krčmáře. „Jde o úplně nový typ závodu, tak jsme zkusili prubnout mladý pár. Variant bylo hned několik, velkými kandidáty byli rovněž Jarda Soukup a Jitka Landová, ale rozhodla momentální rychlost střelby.“

Co se týče klasické smíšené štafety, Rybář nejprve už před polednem oznámil, že ji pojedou s určitostí Vítková a Moravec. Teprve odpoledne k nim přiřadil coby zbývající dva členy týmu Soukalovou a Šlesingra.

„Tento závod je pro nás jasnou prioritou,“ uvedl šéftrenér.

Při zahajovací mix štafetě sezony v Östersundu nastoupili Češi ve složení Vítková, Puskarčíková, Šlesingr, Moravec.

Na olympiádě v Soči i na předchozím mistrovství světa v Novém Městě si jeli pro stříbro a bronz v sestavě Vítková, Soukalová, Soukup a Moravec. Tehdy však Michal Šlesingr laboroval s nemocemi.

V úvodu této sezony v Östersundu byla pro změnu Gabriela Soukalová po nemoci a bez formy. „Tam mě potěšilo, že štafetu nemusím jet,“ přiznává. „Má forma byla tak špatná, že to nemělo smysl. Bylo v zájmu co nejlepšího výsledku týmu, abych nestartovala. Předtím jsem dobrala dvoje antibiotika a věděla, že zázraky se nedějí.“

V posledních pěti vrcholných závodech ve smíšené štafetě stáli Češi čtyřikrát na stupních vítězů, pouze naposledy z nich v Östersundu sestoupili. Moravec tehdy na posledním úseku vedl, ale jeho trable s rukavicemi i náboji srazily tým ve vyrovnaném závodě na 9. místo.  

Jaký je cíl tentokrát?

„Pokud budeme do 8. místa, bude to určitě pěkný výsledek. Ale ne že bychom se nechali uchlácholit osmým místem,“ říká Rybář. „Samozřejmě, že jde o disciplínu, ve které patříme do špičky. Uvidíme, jak se nám zadaří tentokrát.“

Smíšená štafeta startuje v 17.30, předchozí závod smíšených dvojic v 15.10. Tento nový závod se formátem blíží prosincové exhibici na stadionu Schalke.

Dvojice se pojedou na okruhu, dlouhém 1,5 km. Odstartují ženy a absolvují v prvním úseku dva okruhy, během nichž budou dvakrát střílet – vleže a vstoje.

Ihned po druhé střelbě (a eventuelně trestném kole, jež je pro tuto disciplínu poloviční) zamíří na první předávku. Mužský člen štafety pak rovněž absolvuje dvě střelby ve dvou okruzích, než jde do akce na další dva okruhy znovu žena. Poslední úsek je pak na mužském členu dvojice, který však po druhé střelbě běží ještě závěrečné kolo do cíle.

Žena tedy objede celkem čtyři okruhy, muž pět.

„Je to odlišný typ závodu, s kratším trestným kolem,“ poukazuje Rybář. „Bude při něm hodně záležet na rychlost střelby. Před pár lety by nám tahle disciplína přidělala starosti. Kdyby se konala ve stejný den s mix štafetou, tak bychom na ni pomalu ani neměli lidi. Ale letos je příjemné, že jsme měli z koho vybírat.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze