Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šestnáctí, pak první, v cíli třetí. Česká štafeta je opět na stupních vítězů

Bronzová česká štafeta z Östersundu. Zleva Michal Šlesingr, Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

29 2015
Po první položce jim patřilo až 16. místo, po třetí položce pro změnu vedli a v cíli se radovali ze třetí příčky. Medailová série smíšené štafety biatlonistů pokračuje, v zahajovací den Světového poháru si kvarteto Vítková, Soukalová, Šlesingr a Moravec znovu řeklo o stupně vítězů. Lepší byli jen Norové a Němci.

Na hrách v Soči byli stříbrní, na mistrovství světa v Kontiolahti zlatí. Smíšená štafeta se stala výkladní skříní českého biatlonu. Také při Světovém poháru v Östersundu ji už Češi předloni vyhráli. Za předchozí tři sezony až na jedinou výjimku vždy stáli na stupních vítězů.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

A platilo to také nyní, po závodě v Östersundu.

Norská sestava Hornová-Birkelandová, Eckhoffová, J. Boe a T. Boe, tedy naprosto shodná čtveřice, která skončila bronzová na posledním mistrovství světa, slavila suverénní vítězství.

Německé kvarteto doběhlo s odstupem 33 vteřin druhé.

A to české se ztrátou 1:11 minuty třetí.

„Tenhle závod se mi hodnotí určitě daleko líp než dvojice,“ říkal pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář. „Ve smíšené štafetě delší dobu patříme mezi favority a já jsem strašně rád, že jsme to potvrdili i dnes. Nebyl to lehký vstup, měli jsme hodně dobíjení, ale zaplaťpánbůh, že to dopadlo takhle a znovu tam jsme.“

Český tým měl druhý nejrychlejší běh za bleskurychlými Nory, ale v počtu dobíjení zaostal za Nory i Němci.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová se raduje s kolegy z týmu z třetího místa...
Český biatlonista Ondřej Moravec při střelbě v závodě smíšených štafet v...

Oslavující Gabriela Soukalová a střílející Michal Šlesingr

Češi rychle vedli, pak přišel propad

Veronika Vítková, jak má ve zvyku, se v mlýnici po startu hned probila na první příčku. Tři dobíjení na ležce ji však srazily až na 16. místo, zachraňovala se teprve poslední ranou. Rázem jela s půlminutovou ztrátou. Ale ještě větší manko nabrala po trestném kole Oberhoferové italská štafeta.

„Vítr se hodně točil, Veronika měla rány výš. Hledala problém ve větru a utíkalo jí to nahoru. Ale zvládla to dobít a pak předvedla výborný závod, kdy dojela ztrátu 30 vteřin,“ ocenil Rybář.

Skvělým během a bezchybnou rychlou stojkou za 22 vteřin své manko mohutně likvidovala, ze stojky už odjížděla osmá, 20 vteřin za nečekaně vedoucí Švédkou Högbergovou. Ta se poté pořadím propadala, zatímco Češka předvedla na svém úseku nejrychlejší běh a dorážela vláček před sebou. Na předávku přijela Vítková v kontaktu, sice sedmá, ale jen se sedmivteřinovou ztrátou na první příčku Francie.

Pád zbrzdil při předávce Němku Hinzovou, naopak Gabriela Soukalová vyrazila jako ďas, objela skrumáž a po chvíli už byla třetí, dýchala na záda Norce Eckhoffové a Francouze Braisazové. A po bezproblémové ležce vyjížděla Češka s náskokem devíti sekund dokonce první, když největší soupeřky nejméně dvakrát dobíjely.

Stejný počet dobíjení spotřebovala i Soukalová na stojce, přesto po ní uhájila pět vteřin před Eckhoffovou a osmnáct před Němkou Hinzovou. Zato mistryně světa Jurlovová pohřbila dvěma trestnými koly ambice Ruska.

„Bylo to tak zledovatělé, že jsem sebou na trati dvakrát málem sekla,“ líčila později Soukalová. Před předávkou pustila Norku před sebe, ale společně předávaly o 20 vteřin před třetím Německem. Čtvrtá Ukrajina už ztrácela takřka minutu, sedmá Francie 1:09 minuty.

Michal Šlesingr dobíjel vleže pátou ránu, a tak mu Johannes Boe o 13 vteřin ucukl. Na stojce Boe dvakrát opravoval, Šlesingr také, ale klesl na třetí příčku za spolehlivého Němce Dolla. Na závěrečné předávce štafety platilo pořadí: 1. Norsko, 2. Německo -13,6, 3. Česko -26,7, 4. Švédsko -1:30,1, 5. Francie 1:40,3.

Pak už přišlo na posledním úseku představení velikánů. Sedminásobný mistr světa Tarjei Boe proti loni druhému muži Světového poháru Simonu Schemppovi a trojnásobnému medailistovi z posledního světového šampionátu Ondřeji Moravcovi.

Český biatlonista Ondřej Moravec dojíždí jako třetí do cíle závodu smíšených...
Český biatlonista Ondřej Moravec v obležení svých kolegyň ze smíšené štafety v...

Ondřej Moravec přijíždí do cíle - a oslavuje s Vítkovou i Soukalovou.

Český finišman vleže jednou opravoval, naopak Boe ani Schempp nezaváhali a odstup Čechů na čelo závodu narostl na minutu. Vstoje dvakrát zaváhal Schempp, stejně tak Moravec a dál platilo status quo.

„Ondra předváděl nádhernou stojku při tréninku, v závodě to nebylo úplně ono, ale na stupně to jasně stačilo,“ říkal Rybář. Třetí příčku Moravec s naprostým přehledem ubránil před štafetami Francie a Švédska.

Loni ve Světovém poháru platilo: co kolo, to alespoň jedno medailové umístění českého týmu. Po prvním dnu v Östersundu mají „splněno“ i tentokrát.

SP v biatlonu v Östersundu

Smíšená štafeta: 1. Norsko (Birkelandová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) 1:11:42,6 (0+9), 2. Německo (Hildebrandová, Hinzová, Doll, Schempp) -33,6 (0+7), 3. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) -1:11,5 (0+11), 4. Francie -1:48,2 (0+8), 5. Švédsko -1:48,5 (0+4), 6. Rusko -2:14,3 (2+10).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze