Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z mrazu do mrazu? Biatlonistky hledají logiku. Za soumraku pojedou štafetu

Eva Puskarčíková českou štafetu opět rozjede | foto: Český biatlon, Petr Slavík

13 2016
Předsunutí závodu Světového poháru biatlonistek o den dříve, to není právě obvyklý jev. Přesto se v rámci boje proti mrazu pojede štafeta žen v americkém Presque Isle už dnes. V 16.10 hodin místního času, tedy ve 22.10 středoevropského zimního času.

Tři nejlepší ženy ze stíhačky se tuto informaci dozvěděly na tiskové konferenci po pátečním závodě.

Dvě z nich se mohly tvářit, že se jich to netýká.

„Nemáme tu štafetový tým, a tak odlétám domů,“ říkala Kaisa Mäkäräinenová. „Mám teď radost, že jsem zpátky na pódiu, to jsem před mistrovstvím světa potřebovala. V Ruhpoldingu a Anterselvě jsem měla problémy se zdravím, byl to pro mě složitý čas uprostřed sezony. Teď se budu připravovat v Kontiolahti a ve Vuokatti, než vyrazím do Osla.“

Francouzky štafetový tým v Americe mají, dokonce zde obhajují triumf z Anterselvy, ale ani Marie Dorinová-Habertová se na startu posledního závodu v Presque Isle neobjeví. „Už v sobotu se vracím do Evropy. Užiju si pauzu s rodinou. A pak vyrazím na tréninkový tábor do Premanonu.“ I bez ní budou Francouzky ve štafetě kandidátkami na stupně vítězů.

Gabriela Soukalová naopak startovat bude. „Nevidím důvod, proč bych nejela,“ tvrdí.

„Těším se, že si zase zazávodím. Jen mám trochu respekt ze zdejšího počasí. Stačí málo a hned si spálíte trubici, průdušky. To počasí je dost ošemetné.“

S přeložením štafety z neděle na sobotu problém neměla, zato čas jí nepřipadá vhodně zvolený.

„Dost jsem nepochopila tu jejich logiku. V neděli, kdy jsme měly startovat po poledni, bude podle nich příliš velký mráz. A oni nám přeloží závody na sobotu na čtyři hodiny večer, kdy má být údajně stejně velká zima jako v neděli? Proč to tedy nepřeložili na dřívější sobotní termín?“

Trenér Zdeněk Vítek nominoval stejnou čtveřici a na stejné úseky jako naposledy v Anterselvě, tedy Eva Puskarčíková (tehdy závodíci s úžasným přehledem), Lucie Charvátová (v Anterselvě sice tradiční trable a kola při stojce, ale včera ji zvládla skvěle!), Gabriela Soukalová (spolehlivost sama) a Veronika Vítková (coby finišmanka vynikající).

Vítek se tak drží prohození druhého a třetího úseku, které minule vyzkoušel, a staví Charvátovou před Soukalovou.

Lucie Charvátová v cíli stíhačky v Presque Isle.

Lucie Charvátová v cíli stíhačky v Presque Isle.

Češky předtím dojely v úvodní štafetě v Hochfilzenu šesté, v Ruhpoldingu i bez Soukalové znovu šesté a naposledy v Anterselvě po strhující koncovce finišovala Vítková druhá.

Pojedou štafetu žen

(vybrané týmy)

1 ITÁLIE: Vitozziová, Oberhoferová, Sanfilippová, Wiererová.
2 UKRAJINA: Varvynecová, Burdygová, Bondarová, Pidhrušná.
3 NĚMECKO: Preussová, Kummerová, Gössnerová, Horchlerová.
4 FRANCIE: Aymonierová, Bescondová, Chevalierová, Braisazová.
5 ČESKO: Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková.
6 RUSKO: Virolajnenová, Jurlovová, Podčufarovová, Šumilovová.
7 NORSKO: Nicolaisenová, Fenneová, Mörkveová, Landheimová.
8 POLSKO: Gwizdonová, Hoiniszová, Nowakowská, Guziková.
9 BĚLORUSKO: Krjukovová, Dubarezavová, Ilčenková, Panfilovová.
10 ŠVÉDSKO: Perssonová, Brorssonová, Anderssonová, Nilssonová.
13 ŠVÝCARSKO: S. Gasparinová, A. Gasparinová, Cadurischová, Meinenová.
14 USA: Dunkleeová, Dreissigackerová, Eganová, Cooková,
19 SLOVENSKO: Chrapanová, Gereková, Majdišová, Prekopová.
Celkem startuje 19 štafet.

„Mohlo by to být zase dobré,“ věří Soukalová. „Uvidíme. Jsem docela zvědavá. Když zapadá slunce, bývá tu dost velký vítr. Ale třeba to bude tentokrát lepší. Snad se s tím s holkama nějak popereme.“

Světovému poháru štafet žen prozatím vévodí Itálie se 151 body před Ukrajinou (140), Německem (139), Francií (136), Českem (130) a Ruskem (123). Ale vše se ještě může zamotat. Zbývají dvě štafety, ta dnešní a na světovém šampionátu v Oslu.

Němky, nejsilnější země první třetiny sezony, nemají k dispozici Franzisku Hildebrandovou, ani Lauru Dahlmeierovou, navíc za týmem nepřicestovaly původně avizované Maren Hammerschmidtová a Vanessa Hinzová.

Ve stíhacím závodě si z Němek nejlépe vedla Franziska Preussová, která si po nepříliš vydařeném sprintu polepšila o 22 míst a doběhla čtrnáctá. „Franzi udělala pro dobrý výsledek vše. Od ostatních jsme čekali víc,“ hodnotil německý kouč Gerald Hönig. Miriam Gössnerová opět jednou negativně „excelovala“ na střelnici, obkroužila celkem osm trestných kol a zůstala bez bodů.

Dnes vyrazí jejich kvarteto v sestavě Preussová, Kummerová, Gössnerová, Horchlerová.

Tématem dne však byl v německé výpravě těžký pád Arnda Peiffera ve stíhacím závodě, po němž byl odvezen do nemocnice s mnohými pohmožděninami a lehkým otřesem mozku.

Jedničku na hrudi ponesou ve štafetě Italky, vítězky z Hochfilzenu, třetí v Ruhpoldingu a čtvrté v Anterselvě, toho času největší kandidátky malého glóbu. Představí se v nejsilnější možné sestavě Vitozziová, Oberhoferová, Sanfilippová, Wiererová a vidina glóbu možná měla na svědomí také to, že Federica Sanfilippová ze 34. místa po sprintu nenastoupila do stíhacího závodu, aby pošetřila síly.

V Ruhpoldingu ovládly štafetu Ukrajinky, jenže po pozitivním dopingovém nálezu Olgy Abramovové v jejich týmu pohoda nepanuje. Navíc v zámoří nezávodí Valja Semerenková. A Julija Džymová, letošní pohárová dvojka Ukrajiny za Olenou Pidhrušnou, se protrápila stíhačkou až na 44. místě a nebyla nominována.

Oslabeny jsou i Norky, jímž chybí Eckhoffová, Solemdalová, Olsbuová i Birkelandová. V nejsilnější sestavě naopak vyběhnou Rusky s Olgou Podčufarovovou a Jekatěrinou Jurlovovou, ale ty přece jen nezářily v Americe tolik jako předtím v Anterselvě. Finišovat nebude ani jedna z nich, nýbrž Jekatěrina Šumilovová, čtrnáctá ve stíhačce.

Nebezpečné - jako už tolikrát před startem - se mohou jevit Polky, v čele se svojí zámořskou hvězdou Krystynou Guzikovou, ovšem často se pro ně právě štafeta promění v jedno velké zklamání.

Stříbrná česká štafeta z Anterselvy. Zleva: Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová,...

Stříbrná česká štafeta z Anterselvy. Zleva: Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková.

Pokud bychom vzali za malou nápovědu pro dnešní závod čtvrteční sprint, který se dvěma položkami i kratší délkou štafetovým úsekům částečně podobá (byť v něm chybí faktor kontaktního závodu), tak v něm nejlepšího společného umístění čtyř závodnic dosáhla česká čtveřice, jak dokazuje i následující tabulka:

Česko (ve sprintu): 1 + 10 + 19 + 25 = součet 55
Francie: 8 + 11 + 31 + 50 = součet 100 (bez Dorinové)
Rusko: 12 + 16 + 39 + 40 = součet 107
Itálie: 7 + 29 + 34 + 46 = součet 116
Německo: 20 + 22 + 36 + 55 = součet 133

Ale to jsou jako obvykle jen statistické hry s čísly. Realita na trati bývá často úplně jiná.

Puskarčíková, Charvátová, Soukalová a Vítková by nicméně uvítaly, kdyby se tentokrát statistiky sprintu ve štafetě potvrdily.

Ovšem jakékoliv umístění na stupních vítězů bude pro ně úspěchem.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze