0, 18, 23, 29. Každá vteřina se teď počítá. A velké finále Tour se blíží

LÍDR SKORO V CÍLI. Chris Froome v závěru patnácté etapy Tour de France. | foto: Reuters

17 2017
Le Puy-en-Velay (Od našeho zpravodaje) - Vede Froome. Vede Aru. Vede Froome. A málem zase nevede. Pořadí cyklistické Tour se denně přesýpá. A je stále tak těsné. Stačí pohledět na čtyři čísla v titulku. Tak malé jsou ve vteřinách ztráty elitního kvarteta v celkové klasifikaci.

Jako by dostal dárek, s nímž (prozatím) ani nepočítal. Tak v sobotu Chris Froome opět ke žlutému dresu na Tour de France opět přišel.

„Nečekal jsem, že ho v Pyrenejích ztratím,“ přiznával poté v Rodezu. „Ale už vůbec jsem nepočítal s tím, že bych ho právě tady mohl získat zpět.“

Jen považte: v klasikářské etapě vysvlékl Fabia Arua.

Zato v neděli v Centrálním masivu byl opět málem vysvlečen on.

„Na téhle Tour nebude snad jediný klidný den,“ povídal za cílem v Le Puy-en-Velay značně vyčerpaným hlasem.

Jde profilem o atypickou Tour. Mnozí experti se obávali, že bude nudná. Příliš sprinterských etap. Žádné dlouhé cílové kopce v Pyrenejích. To že má být lákavé menu?

Už po čtyřech dnech navíc přišel závod o dva nejcharismatičtější sprintery, Petera Sagana a Marka Cavendishe. Víc než dění na trati se řešily přehmaty rozhodčích. Po pádech se záhy ocitli mimo hru také tři jezdci z širšího okruhu favoritů celkové klasifikace: Richie Porte, Geraint Thomas a Rafal Majka. Později se připojil do tohoto seznamu také Jakob Fuglsang.

Přesto se děl pravý opak. Nuda? Kdeže.

Počínaje čtvrtečním vjezdem do Pyrenejí se Tour proměnila ve vzrušující podívanou, kdy každý den přináší nová překvapení a zápletky.

Nejlepší čtyři muže pořadí – Brita Frooma, Itala Arua, Francouze Bardeta a Kolumbijce Urána – dělí po patnácti etapách pouhých 29 vteřin. Což historie nepamatuje. Navíc v dosahu číhají Ir Martin a Španěl Landa.

Chris Froome v závěru patnácté etapy Tour de France.
Fabio Aru slaví premiérové vítězství na Tour.
Romain Bardet slaví vítězství ve dvanácté etapě Tour de France. Za ním v dresu...
Do finiše patnácté etapy Tour de France se blíží Rigoberto Uran, Romain Bardet,...

ČTYŘI V 29 VTEŘINÁCH: Froome, Aru, Bardet, Uran.

„Tahle Tour je tak těsný závod, že každá vteřina se bude počítat, až do Paříže,“ je přesvědčen Froome.

Podle toho se jeho tým zařídil.

Sobota měla být pro vrchaře klidnějším intermezzem, kdy si to na závěrečném 800metrovém stoupání rozdají klasikáři, zatímco favorité celkového pořadí dojedou pohromadě a Fabio Aru si udrží svůj žlutý dres i osm vteřin k dobru.

Jenže strategický plán Dava Brailsforda, Nicolase Portala a dalších mužů z generality Sky postavil tyto prognózy na hlavu. Při dojezdu v Rodezu fungoval jejich tým jako dokonale seřízený stroj, zatímco kazašský stroj Astana už neměl jen slabší výkon, nýbrž i nenadálé poruchy.

Chris Froome, znovu v trikotu lídra Tour, se v sobotním večeru usmíval a svůj den shrnul hláškou ze seriálu Hannibal: „Miluji, když plány vycházejí.“

Před nedělní etapou napříč Centrálním masivem mu slavný Greg LeMond na dálku radil: „Kdybych byl v pozici Sky, udělal bych tu etapu pro Arua i Astanu hned od startu co nejtvrdší. Aru vypadá, že je unavený a že trpí, navíc nemá lidi kolem sebe.“

Jenže tentokrát plány Sky nevycházejí.

PŘED STARTEM. Vyrazit do patnácté etapy Tour de France se chystají i lídr Chris...

PŘED STARTEM. Vyrazit do patnácté etapy Tour se chystají Chris Froome a Simon Yates.

Při stoupání na prémii 1. kategorie na Col de Peyra Taillade má Brit čtyřicet kilometrů před cílem defekt, dostává zadní kolo od Michala Kwiatkowského, ale najednou ztrácí padesát vteřin, zatímco na špici už nějakou dobu roztáčí kolotoč Bardetův tým AG2R.

Tentokrát se na nikoho nečeká, tentokrát už ne. Nepsané pravidlo, že v případě defektu žlutého muže ostatní neútočí, v takovou chvíli neplatí. Už žádná gesta rukou „zpomalte“, žádné diskuse. Situace je jiná, než když v páté etapě na Planinu krásných dívek atakoval Fabio Aru ze zadních pozic v okamžiku, kdy Froome před ním zvedal ruku na znamení mechanických potíží.

„AG2R už nějaký čas bylo v útoku,“ zhodnotí později dění v závěru patnácté etapy Dave Brailsford, manažer Sky. „Měli předtím plán a naplňovali jej. Jejich útok nebyl reakcí na potíže muže ve žlutém. Každý už se v tu chvíli dostával do červených čísel.“

16.července 2017 v 16:53, příspěvek archivován: 17.července 2017 v 09:46

Ennui mécanique pour Froome ! / Mechanical for Froome! #TDF2017 https://t.co/wmobszsxug

Froomovi jsou při stíhací jízdě k ruce Sergio Henao a Mikel Nieve, potom pouze Nieve, pak už ani jeden.

Brit je sám. Ví, že ztratit kontakt se skupinou, kde jsou všichni ostatní kandidáti titulu, by bylo katastrofální.

„Ocitli jsme se na hraně paniky a extrémního stresu,“ řekne po etapě. „Už jsem se začal smiřovat s tím, že žlutý dres opět ztratím. Věděl jsem, že se musím vrátit do skupiny před vrcholem stoupání, jinak to bude pro mě znamenat konec hry.“

Má štěstí. AG2R už není schopno ještě víc navýšit tempo, Bardetovi odpadají domestici. A hlavně, nikdo z dalších potenciálních uchazečů o titul se k francouzské stáji v určování tempa nepřipojí.

V tu chvíli se sportovní ředitel Portal odhodlává k riskantnímu tahu, stahuje na pomoc Froomovi z elitní skupiny Mikela Landu, pátého muže pořadí. Sky tak hází oba své plány, plán A i B, do jednoho koše. Jestliže tento tah nevyjde, jejich vítězné ambice mohou se mohou ocitnout v troskách.

Ale on vyjde.

Froome i Landa jsou zpět. Ovšem za cenu obrovského výdaje sil. „Bylo to dnes tak chaotické. Sáhl jsem si hluboko až ke dnu sil,“ poví lídr Tour.

Závěrečná fáze etapy, ve zvlněném terénu u historického města Le Puy-en-Velay, zachová mezi čtyřkou nejlepších z celkového pořadí status quo.

17.července 2017 v 06:30, příspěvek archivován: 17.července 2017 v 09:44

Du fun et des supers lots à gagner pour bien commencer ta journée ? Viens jouer avec la Caravane du Tour ici > https://t.co/XPzchAM49N https://t.co/h8RLX5iK9R

V souboji uprchlíků, šlapajících o šest minut před nimi, se Bauke Mollema při své sedmé účasti na Tour dočká poprvé etapového prvenství, zachrání tím závod pro tým Trek a nadšeně vykládá: „Konečně! Jsem tak šťastný, nemohu tomu ani uvěřit. Na tomhle jsem poslední léta pracoval. Byl jsem blíž a blíž, až se to dnes konečně povedlo.“

VÍTĚZ. Nizozemský cyklista Bauke Mollema po patnácté etapě Tour de France.
POTLESK PRO VÍTĚZE. Nizozemský cyklista Bauke Mollema slaví triumf v patnácté...

TAK PŘECE: Bauke Mollema při své sedmé Tour vyhrává etapu.

A pak je tu ještě Dan Martin.

Jeho útok ze skupiny favoritů je úspěšný.

„Bylo tam dost chlapců, co pozorovali jeden druhého,“ vykládá Ir. „Já jsem přece jen v celkovém pořadí o něco dál, takže se na mě tolik nedívají.“

Což už patrně napříště platit nebude. Martin najíždí na Frooma a spol. čtrnáct vteřin, přeskakuje v pořadí pátého Landu a najednou i muž ve žluté upozorňuje: „Dan je hodně chytrý závodník.“

Až neuvěřitelně zní Martinův příběh na letošní Tour. Poté, co jej v deváté etapě srazil na zem Richie Porte, se v Pyrenejích ani nebyl schopný zvednout ze sedla, šlapal v bolestech, dokonce i za cílem etap měl potíže, aby se při chůzi narovnal.

„Čekal jsem, že Dan v Pyrenejích kvůli svým potížím ztratí minutu, ale on místo toho čas získává,“ říká Brian Holm, sportovní ředitel stáje Quick-Step. „Spousta jiných jezdců by po takovém pádu skončila v nemocnici. Dan ho rychle překonal a je stále lepší.“

Martin se po etapě vyjíždí na trenažeru a při tom spokojeně hlásí: „Na 90 nebo 95 procent se cítím opět zdravý. Je to milionkrát lepší než zkraje týdne. Už zase vypadám víc jako třicetiletý chlap než jako starý muž.“

Nicméně pondělní den volna i jemu přijde vhod.

16.července 2017 v 19:48, příspěvek archivován: 17.července 2017 v 09:52

Bring on the rest day! #TDF2017 #TDF @simongillphoto https://t.co/j3MxyTO1nS

Pak se vydají vstříc Alpám i časovce v Marseille.

„Froome má k sobě extrémně silný tým, ze kterého by mohli vyhrát Tour další dva lidi,“ připomíná Roman Kreuziger.

Síla týmu je největší devízou Sky. „Jde o skupinu jezdců, kteří jsou spolu už nějaký čas, je jim okolo třiceti a mají dostatek zkušeností s velkými závody,“ vyzdvihuje Dave Brailsford.

Stáj Astana naopak jede už pouze v šesti a Aruovi chybějí dva nejdůležitější pomocníci Fuglsang a Cataldo.

Čísla nejsou na jeho straně.

Možná že větší hrozbou pro Frooma bude v Alpách domácí Romain Bardet, toho času při útočných choutkách. „Budeme na Sky útočit znovu a znovu. Nenecháme je ani na chvilku odpočinout,“ varuje Francouz.

Nepodceňujme ani letos znovuzrozeného Rigoberta Urana, velmi dobrého časovkáře.

Finále Tour de France 2017 už brzy začne.

Sky drží dirigentskou taktovku.

Ale cokoliv se může stát.

Autor:
 

Nejčtenější

Střet zájmů a nefér výhody. Federer čelí kritice grandslamového vítěze

Švýcarský tenista Roger Federer v zápase s Dominicem Thiemem z Rakouska.

Všichni tenisté jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější? Třaskavou debatu rozpoutal francouzský...

15 kol = 15 událostí fotbalu. V lize zaujali Baroš i autor tří vlastňáků

Slávista Miroslav Stoch v utkání 3. předkola Ligy mistrů proti Dynamu Kyjev.

Dlouhé roky to býval mezník. Patnácté kolo, půlka sezony. Teď je to poprvé událost především na...

Boj o Dočkala. Zamíří kapitán reprezentace zpět na Letnou?

Sparťanský záložník Bořek Dočkal lamentuje po neproměné šanci v utkání Evropské...

Kdybyste chodili pravidelně kolem sparťanského tréninkového hřiště, velmi pravděpodobně byste v...

Sparta podlehla Boleslavi a první je Liberec. Litvínov a Kometa vyhrály

Litvínovslý Lukáš Válek emotivně slaví gól v utkání s Karlovými Vary....

Hokejisté Liberce poskočili tabulce Tipsport extraligy na první místo, v 18. kole totiž přehráli...

Sinobo Stadium. Slavia mění název arény podle čínské společnosti

ULTRAS EDEN. Choreo slávistických fanoušků během derby

Až vyrazíte na domácí zápas fotbalistů Slavie, už nepůjdete do Eden areny. Klub mění název...

Další z rubriky

Přijede i Nash. Česká matadorka ozdobí cyklokrosový SP v Táboře

Cyklokrosařka Kateřina Nash během závodu na mistrovství světa ve Valkenburgu

Příjemná zpráva pro fanoušky českého cyklokrosu dorazila ze Spojených států. Na závod Světového...

Táborská Komora je národní stadion pro cyklokros, říká Balogh

Petr Balogh

Nejlepší cyklokrosaři se za dva týdny sjedou do táborského areálu Komora na závod Světového poháru....

Je z cyklistiky matematika? Wattmetry klidně zakažte, říká vítěz Tour Thomas

Lídr Geraint Thomas před startem sedmnácté etapy Tour de France.

Povolit, nebo zakázat? Věčné téma cyklistických měřičů výkonu. Christian Prudhomme, ředitel slavné...

Najdete na iDNES.cz