Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zamítl protest Ferrari proti omezenému rozpočtu

VC Španělska 2009: V popředí Felipe Massa z Ferrari, za ním Sebastian Vettel z Red Bullu | foto: Reuters

20 2009
Francouzský soud odmítl protest Ferrari proti pravidlům Mezinárodní automobilové federace (FIA) pro příští sezonu.

Slavná italská stáj poté oznámila, že zvažuje další právní kroky, a opět také pohrozila, že pokud vstoupí platnost regule umožňující přijmout týmům omezený rozpočet, nepřihlásí se na rok 2010 do seriálu formule jedna.

"Není tu riziko bezprostřední škody, kterému bychom měli zabránit, nebo nějaké nezákonné jednání, jež bychom měli zastavit," uvedl pařížský soud v odůvodnění.

Soud uznal právo Ferrari protestovat proti novým pravidlům, ovšem souhlasil s názorem FIA, že tým měl své námitky přednést už dříve před Světovou radou motorsportu. Uzávěrka přihlášek do příštího ročníku
mistrovství světa je 29. května.

"Pokud opravdu nastane scénář FIA, Ferrari do šampionátu nevstoupí," reagovalo vedení italské stáje na rozhodnutí soudu.

"V takovém případě se budeme účastnit takových závodů, které budou odpovídat našemu kalibru, zejména v oblasti technologického pokroku a dalších inovací," citovala prohlášení Ferrari agentura AP.

"Jsem přesvědčen, že z formule odejdeme," řekl finský pilot Ferrari Kimi Räikkönen. Podobné myšlenky má také jeho brazilský kolega Felipe Massa. "Když odejde Ferrari, formule už nebude taková jako dřív. Ať si lidi říkají, co chtějí. Pokud tady nebude Ferrari, ale druhořadé týmy..." uvedl.

"Já stojím na straně Ferrari a myslím, že v tom boji nejsme sami. Ferrari se pouze postavilo do první řady," dodal loňský vicemistr světa.

Stáj Ferrari, která je mluvčím nespokojených týmů, podnikla právní kroky proti FIA po schůzce minulý pátek. Na ní se zástupci týmů, promotér šampionátu Bernie Ecclestone a prezident federace Max Mosley neshodli na řešení sporu.

Nové pravidlo spočívá v zavedení volitelného rozpočtového stropu ve výši 40 milionů liber, který FIA navrhla v rámci úsporných opatření. Týmy, které na něj přistoupí, budou mít více svobody v technologické oblasti než stáje s neomezeným rozpočtem.

To se nelíbí především týmům Ferrari, Renault, Toyota, Red Bull a Toro Rosso, které uvažují o tom, že se nepřihlásí do příštího ročníku mistrovství světa. Prezident FIA Mosley už dříve v reakci uvedl, že seriál F1 přežije i bez Ferrari.

"Mám strach, že po tomhle se celá formule 1 rozpadne," prohlásil dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso. "Jestli odejde sedm stájí, je konec. Formule přijde o deset nejlepších pilotů a neznámí jezdci nebudou nikoho zajímat," dodal. "Nebojím se, že bych přišel o práci. Vždycky si něco najdu, ale nechci jezdit za malou stáj," uvedl.

Právníci týmu z Maranella tvrdí, že v případě zavedení pravidla se stane z formule jedna dvojúrovňový šampionát. Jejich dalším argumentem je fakt, že slavná italská stáj zaměstnává po světě 700 lidí, a proto v tak krátkém čase nemůže drasticky snížit rozpočet.

Ferrari ještě před rozhodnutím soudu vyvěsilo na oficiální web tiskové prohlášení, v němž nastiňuje možnou budoucnost F1 po zavedení nového pravidla.

"Wirth Research, Lola, USF1, Epsilon Euskadi, RML, Formtech, Campos, iSport: to jsou jména týmů, které budou soutěžit ve formuli jedna, jakou chce Mosley. S veškerým respektem, může mít šampionát s takovými týmy stejnou hodnotu jako ten nynější, kde závodí Ferrari a další velké stáje, které psaly historii tohoto sportu?" ptalo se sugestivně vedení italské stáje.

FIA pod vedením Mosleyho zase prosazuje názor, že přežití formule jedna ve světové ekonomické krizi nutně vyžaduje škrty.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze