Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soubojem milionářů skoky vrcholí

5 2000
B i s c h o f h o f e n - Turné čtyř můstků, srovnávané postavením ve skokanském světě s automobilovou formulí 1 či s cyklistickou Tour de France, vyvrcholí zítra posledním závodem. Bude to především souboj dvou milionářů, Rakušana Andrease Widhölzla a Němce Martina Schmitta.
Oba v tomto ročníku Světového poháru, do nějž patří i čtyři můstky turné, značně zbohatli.
Schmitt vyhrál už 111 000 švýcarských franků, v přepočtu téměř dva a půl milionu korun, Widhölzl o šest tisíc franků méně.
"Všechny ty peníze vrazím do stavby domu," plánuje Rakušan.
S náskokem 14,4 bodu, což znamená osm metrů v délkách skoků, před druhým Schmittem nastupuje do posledního závodu.
Podle převážujícího mínění nemůže už být jeho celkové vítězství ohroženo.
"Schmit se ale právě v Bischofshofenu stal dvojnásobným mistrem světa, můstek mu vyhovuje, můj náskok může rychle zmizet," uvažuje opatrně Widhölzl.
Pohaslou slávu českých skokanů křísí na turné jedenadvacetiletý Michal Doležal, na dvou můstcích desátý. Jaroslav Sakala, jehož comeback do reprezentace doprovázely nadějné prognózy, zcela selhal na třetím můstku v Innsbrucku, kde se kvalifikací neprosadil do závodu mezi padesát skokanů.
"Jeho lyže jsou dobré pro ledovou stopu, na mokrém sněhu ztrácejí rychlost, o dobré dva kilometry na nájezdu jely pomaleji," řekl trenér Pavel Fízek.
Uznal to i servisman od firmy Rossignol a dal Sakalovi nové lyže. Vyzkoušel je při tréninku v Ramsau, má na nich skákat.
Čtvrtý můstek je ze všech největší, jeho rekord drží Němec Sven Hannawald, který tu dolétl při loňském mistrovství světa na 137 metrů.
Nejbohatší skokanský podnik světa je příkladem úspěšného marketingu, vydatně jej masírují tři sponzoři, privátní síť mobilních telefonů D2, pivo Hasseröder a čokoláda Milka.
"Vždycky když se zakousnu do Milky, cítím se přenesen do klidu alpského světa," tahle věta vložená do úst Schmittovi, mu musela vynést miliony.
Dnes je v Bischofshofenu od 14.00 kvalifikace, zítra v 13.30 poslední závod turné.
 
Autor:


Témata: Pivo
Najdete na iDNES.czmobilní verze