Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Souboj vládců: Registana versus Maskul

16 2006
Pardubice - Registana versus Maskul. Vládci posledních čtyř ročníků Velké pardubické se spolu znovu setkají na dráze, kde slavili své triumfy. A spolu s nimi také korunní princ říjnového vrcholu překážkové sezony Decent Fellow. Hvězdné obsazení bude mít zítřejší druhý kvalifikační dostih na 116. Velkou pardubickou České pojišťovny.

A nebude jediným vrcholem Ruského dne. Tím druhým bude Zlatý pohár Chládek a Tintěra.

Rovný tucet koní se objeví na startu Velké ceny Paramo - Memoriálu majora Miloše Svobody. Jedenáct z nich z nich bude v cross country na 5800 metrů o 200 tisíc korun usilovat o účast ve Velké, pouze Maskul jako loňský vítěz ji má jistou.

Dvanáctiletý svěřenec trenéra Františka Holčáka bude patřit k favoritům. Zítřejší dostih bude jeho letošní premiérou, od loňského října, kdy podruhé vyhrál Velkou pardubickou, nikde neběžel. V jeho sedle bude žokej Radek Havelka.

Kvalifikace bude letošním debutem i pro desetiletou Registanu. Na dráze se naposledy objevila při loňské Velké. Kolize už na druhé překážce ukončila její cestu za vítězným hattrickem. Zítra ji v dostihu povede německý žokej Dirk Fuhrmann.

Pojede tak proti Maskulovi, s nímž vloni v říjnu v Pardubicích triumfoval. "Bohužel, současné počasí hraje proti našim zájmům. Potřebovali bychom, aby zapršelo. Tvrdá dráha Registaně nevyhovuje," uvedl její trenér Čestmír Olehla. Ovšem myšlenky na vítězství neskrývá. "Určitě bude závodit, ale samozřejmě je důležité, aby dostih absolvovala zdravá."

Třetí z hvězd, jedenáctiletý Decent Fellow, už na rozdíl od svých soupeřů v letošní sezoně startoval. Nejprve byl třetí v Pardubicích v Úvodní cross country a poté druhý v Iffezheimer Jagdrennen v německém Baden Badenu.

"Půjdu s ním tak, abychom dostih v klidu dokončili a splnili kvalifikaci," uvedl trenér a žokej Josef Váňa, jenž v sedle zastoupí distancovaného Josefa Bartoše. "Registanu by mohl potrápit spíše náš druhý zástupce na startu Ner."

Dvojnásobný vítěz pardubického Zlatého poháru Ner (Hurt) však půjde tak těžkou cross country vůbec poprvé. Patří ale mezi aspiranty na přední umístění stejně jako Odysseusz (Korpas) či Glogloglo (ž. Luka).

Zlatý pohár, klasická steeplechase na 5000 metrů o 600 tisíc korun, naopak největší hvězdy bude postrádat. Vedle Nera bude scházet i zraněný Duce, loňský vítěz Kolorado a Masini zase dávají přednost startům v zahraničí.

Ve druhém nejbohatším dostihu tuzemské překážkové sezony se představí osm koní. Vyrovnané startovní pole slibuje zajímavý souboj. K favoritům by měli patřit Mega Hit (ž. Havelka), který v Pardubicích v květnu vyhrál, a vloni třetí Tycjan (ž. Hurt). Jeho trenér Josef Váňa se objeví v sedle Poderosa, vítěze Českého derby z roku 2002.

"Při Zlatém poháru si můžeme dělat naděje. Tycjan i Poderoso jsou koně na slušné úrovni," pronesl Váňa.

Zítřejší mítink v Pardubicích začíná ve 13.40 a má ve svém programu devět dostihů. Kvalifikace startuje v 16.25 a Zlatý pohár o 40 minut později.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze