Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj skifařů na Temži vyhrál ten těžší

29 2000
P r a h a - Dvě hvězdy zdejšího veslování z Dukly Praha, Václav Chalupa a lehkovážník Michal Vabroušek, podstoupily minulý týden nerovný souboj na Temži. K soupeření ve Velké Británii je vyzval tamější mnohonásobný mistr světa ve skifu lehkých vah Peter Haining. S dalšími dvěma veslaři obstarali pražští skifaři na neobvyklé trati dlouhé 6500 metrů prolog k slavnému závodu univerzitních osmiveslic Oxfordu a Cambridge. Téměř metrákový Chalupa, ač letos stihl zatím odveslovat pouhých sto šedesát kilometrů, zvítězil zcela suverénně.

"Divoké podmínky, dost velké vlny a vítr byly mou velkou výhodou. Technika nehrála tak významnou roli, něco už jsem v životě odvesloval a nezapomněl to. Tady rozhodovala síla a té jsem se v zimě doma věnoval důkladně," povídal Chalupa, který v olympijském roce jako zatím jediný český veslař kvalifikovaný do Sydney odvrhl soustředění v teple a makal poctivě doma.
Naproti tomu lehkovážník Vabroušek, jenž se v Londýně zastavil cestou z šestitýdenního kempu v Austrálii, se zatím musí vzpamatovávat z porážek po loňské parádní sezoně, kdy získal titul vicemistra světa. Loni, s výjimkou finále mistrovství světa, vše vyhrál, letos ve dvou závodech neuspěl. V austrálském šampionátu dojel čtvrtý mezi lehkovážníky, v Londýně neměl mezi těžkými skofaři sebemenší naději.

"Ujeli mi hned po startu, byly to přece jen ve srovnání se mnou samé rampy," srovnával pětasedmdesátikilogramový střízlík. Přesto se mu start na Temži zamlouval. "Dobře se mi tam dýchalo, londýnské mlhy jsou asi jen pověra. Měli jaro, patnáct stupňů Celsia a kvetly jabloně. V Praze na Vltavě se při tréninku trochu dusím, vzduch je tu hodně těžký," popsal Vabroušek tréninkové svízele po návratu z cest do loděnice Dukly na Zlíchově.

Londýnské měření sil připomínalo podzimní Chalupa Cup v Jindřichově Hradci. "Peter Haining s manželkou zařizují všechno na koleně. I když se snaží, mám pocit, že jsme s naším závodem organizačně přece jen trošku dál," pochlubil se Chalupa.

Jako bonus zhlédli druhý den po své bitvě oba pražští závodníci proslulý závod osem Oxfordu a Cambridge. "Je to blázinec," prohodil Chalupa. "Na veslování něco naprosto nezvyklého. Davy lidí na březích skandují a ženou obě lodi do cíle." Chalupa s Vabrouškem tak poznali na příkladu veslování v Anglii, jakou sílu má tradice.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze