Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sosenka rozhodl v časovce

17 2000
Ondřej Sosenka z týmu PSK Unit Expert se stal podruhé celkovým vítězem etapového závodu Ytong Bohemia tour, který se jel letos potřetí. Druhý skončil Milan Kadlec a na třetí místo se posunul vítěz závěrečné etapy Slovinec Valter Bonča. O pořadí na špici se rozhodlo v sobotní časovce, v níž Sosenka potvrdil roli favorita a najel na svého největšího soupeře Kadlece víc než minutu. V závěrečné etapě náskok uhlídal. K časovce přitom přišel Sosenka pozdě a vyrazil na trať se sedmatřicetivteřinovým zpožděním. Ztrátu však rychle smazal a již na obrátce měl náskok na Kadlece přes půl minuty. "Po první etapě, kdy jsme s Milanem Kadlecem ujeli a získali na ostatní osmiminutový náskok, bylo prakticky vše jasné. Vím, že jsem lepší časovkář než Milan. Proto jsem přišel na start pozdě, abych to trochu zdramatizoval," tvrdil s úsměvem Sosenka. "Ondra je lepší, navíc jezdí v kvalitnějším týmu. Kdybych vyhrál, asi bych se musel stydět," složil Sosenkovi poklonu Kadlec. Časovkářské kvality potvrdil Liese, který se díky druhému místu posunul na třetí pozici v celkové klasifikaci, to však v poslední etapě neudržel. Ve čtvrté Koněpruské etapě čekalo závodníky šest okruhů dlouhých 18 km a v každém vrchařská prémie. Již ve druhém kole vyrazil dopředu Lotyš Ozols. V následujícím okruhu se k němu přidali loňský vítěz Bohemie Bílek a tři slabší jezdci, kteří se záhy vrátili do pelotonu. Ve čtvrtém kole Ozols odpadl a vedle Bílka se objevil Němec Mutschler. Pak ale z hlavního pole vypálil Bonča, oba rychle předjel a vydal se vstříc vítěznému sólu. "Již před startem jsem si říkal, že ztráta na třetí místo není velká a dala by se zlikvidovat. Proto jsem v úvodu neplýtval silami a v závěru zaútočil. Jsem rád, že mi záměr vyšel, podobný úspěch jsem již potřeboval," radoval se Bonča. Ve žlutém trikotu jedoucí Sosenka kontroloval pozici lídra. Navíc nasbíral body na prémiích a posunul se na druhé místo v soutěži vrchařů za Belgičana Kleynena. Druhé místo vybojoval v závěru etapy Friede, který získal malý náskok před ostatními v ulicích Berouna. Hlavní skupinu přivedl do cíle Tesař. "Jsem rád, že jsem pomohl Sosenkovi uhájit žlutý trikot a ještě vybojoval třetí místo," řekl Tesař. Vedle tradičních trofejí udělili pořadatelé závodu i cenu Fair play. Dostal ji René Andrle z týmu Wüstenrot-ZVVZ za to, že ve druhé etapě v momentě, kdy se ocitl po pádu na zemi vedoucí jezdec Milan Kadlec, vyspurtoval do čela skupiny, zpomalil a gestem dal ostatním pokyn, aby na Kadlece počkali.

3. etapa (časovka na 39,4 km): 1. Sosenka (PSK Unit Expert) 49:30, 2. Liese (Něm.) -28, 3. Wacker (Kyrg.) -52, 4. Kadlec (Mobilveta Dessin) -1:08, 5. Andrle (Wüstenrot-ZVVZ) -1:09.

4. etapa (126,5 km): 1. Bonča (Slovin., Bosch) 3:16:54, 2. Friede (Česká spořitelna MTB) -1:41, 3. Tesař, 4. L. Kejval (oba PSK Unit Expert), 5. Van der Ven (Niz.).

Konečné pořadí: 1. Sosenka 14:50:14, 2. Kadlec -1:01, 3. Bonča -8:50, 4. Liese -9:20, 5. Scholz (Něm.) -10:26, 6. Trkal (Bosch) -10:29.
Autor:


Témata: René Andrle
Najdete na iDNES.czmobilní verze