Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekord chci zpět, vyhlásil Sosenka. Za hodinu plánuje ujet 53 kilometrů

Ondřej Sosenka překonává světový rekord v hodinové časovce (19.07.2005) | foto: ITAR-TASSČTK

25 2014
Má naspěch. Tuší, že až se do pokusu vytvořit světový rekord v hodinovce pustí cyklistická esa typu Wiggins, Cancellara nebo Martin, bude těžké je překonávat. Proto Ondřej Sosenka, bývalý světový rekordman v tradiční dráhové disciplíně, vyhlásil: „Rekord bych si rád vzal zpět, pokusím se příští rok na jaře.“

Sosenka zajel svůj rekord před devíti lety na moskevském velodromu v Krylatském, ještě na kole podle starých pravidel, tedy s "berany", bez disků, časovkářských nástavců...

Letos v zimě začal plánovat projekt "Deset let poté", kdy se na výročí své rekordní jízdy chtěl pokusit tehdejší maximum 49,7 kilometru překonat. V květnu však Mezinárodní cyklistická unie UCI upravila podobu regulí, podle nichž lze nově použít speciál pro stíhačky vyrobené z kosmických materiálů.

"A všechny přípravy jsme museli zastavit," říkal 38letý cyklista.

Nový rekord drží od minulého čtvrtka Němec Jens Voigt, který za 60 minut nakroužil 51,115 kilometru. "Je dobře, že odstartoval novou éru hodinovky, ale při vší úctě k němu, čekal jsem lepší výkon," pronesl Sosenka. "Předpokládal jsem, že 52 až 53 kilometrů zajede. Jeho výkon je na hranici mých schopností."

A sám teď po půlročním tréninku myslí na metu 52,5 - 53 kilometrů.

Dvoumetrový habán a dvojnásobný vítěz závodu Kolem Polska v roce 2008 ukončil kariéru, šest let žil v cyklistickém "zapomnění" a na nejvyšší úrovni nezávodil, přesto se chce do odvážného projektu pustit.

"Pracoval jsem jako prodejce dřevostaveb, dělám reklamního akvizitora pro stavební časopisy. Ale pracoval jsem vždycky tak, že jsem si na kolo našel čas," říkal. "Trénink je sice s profi cyklistou nesrovnatelný, ale mám prostor i chuť trénovat," ujistil.

A trenér Pavel Vršecký, který cyklistovi pomáhal při předchozím rekordu a bude k ruce i při novém pokusu, dodal: "Jak ho znám, podle morálních a tréninkových kvalit, šance je obrovská."

Sosenku nejvíc straší krátící se termín, protože svou vizi stát se světovou jedničkou už vyhlásili ti nejlepší z nejlepších. "Záleží, jak do toho promluví Wiggins nebo Cancellara, kterým se rovnat nemůžu," uznal český borec. "Jde o to, abychom se pokusili co nejdříve, na konci jara, rozhodně před Tour. Ale současných 51,115 kilometru je poměrně snadno dostupný rekord."

Český cyklista se o rekord pokusí na kole domácí firmy Festka, ale o dráze, která ho má vynést zpět na vrchol, zatím jasno nemá. Rozhodně však nepojede za svým snem do Grenchenu, kde rekord zajel Voigt a na který si myslí i Cancellara. "Ve hře je Portugalsko, mám doporučenou také dráhu v Coloradu, která je nová a kterou se vydáme minimálně zkusit. Ale nejspíš vyhraje velodrom, kde není žádný časový posun," naznačil Sosenka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze