Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přišel vítr, sebral výhru... A naštval akrobatického pilota Šonku

Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zabí | foto: www.redbullairrace.com

13 2014
Konečně se mohl dostat mezi nejlepší čtyřku, jak tolik chce. A co víc: pilot Martin Šonka měl dokonce na to, aby poprvé v kariéře závod v akrobatickém létání mezi pylony Red Bull Air Race vyhrál. Jenže navzdory tomu, že v neděli v Las Vegas proletěl trať vůbec nejrychleji, skončil až osmý a jen s jedním bodem.

Jak to? Závod byl po prvním kole kvůli silnému větru zrušen a započítaly se výsledky ze sobotní kvalifikace, ve které byl Šonka osmý.

I proto naštvaně hartusil: „Jsem naprosto rozčarován a rozhodně nesouhlasím s rozhodnutím o předčasném ukončení závodu a započtení výsledků z kvalifikace. Bude chvíli trvat, než se zklidním. Jsem sportovec, soutěžím celý svůj život a tohle jsou situace, které vás rozhodí. Život ale jde dál, čeká nás další zastávka a já věřím v dobrý výsledek a lepší časy.“

Doufat může i díky neděli. V úvodním kole, kdy na čas proti sobě soutěží vždy dva piloti, a rychlejší postupuje dál, porazil Rakušana Hannese Archa, jednu z ikon Air Race. A byť Šonka dostal jednu trestnou vteřinu za vysokou vstupní rychlost, byl jeho výsledný čas ze všech nejrychlejších.

Překonat ho mohl pouze Kanaďan Pete McLeod, který sice byl už se svým letadlem ve vzduchu, jenže poté, co viděl, jak se několik pylonů pod náporem větru značně kolísá, tak se vrátil na letiště. Následně byl závod zrušen. A on, coby vítěz kvalifikace, vyhrál.

Nyní se ansábl Air Race přesouvá zpět do Evropy, kde se 26. října v rakouském Spielbergu uskuteční poslední závod šampionátu. Šonka je v něm momentálně osmý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze