Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soňa Koňariková: práce v mužském týmu je mnohdy zábavná

Soňa Koňariková, greenkeeperka ze Sokolova. | foto: Luboš Procházka

10 2010
Po letošním turnaji české profesionální série v Sokolově hráči pěli ódy na stav hřiště. Přes noc totiž napršelo 50 milimetrů vody, přesto se podařilo hřiště do začátku prvního kola perfektně připravit. Podařilo se to týmu, jehož členkou je překvapivě také žena - Soňa Koňariková.

Už při výstavbě hřiště pomáhala jako zaměstnanec Sokolovské uhelné sbírat kameny, uhrabávat terén. Tehdejší hlavní greenkeeper Jaroslav Műhlhansel si ji později vybral pro práci v údržbě hřiště. "Byla jsem za to velice ráda. Práce mě naplňuje a je vlastně mým koníčkem," říká žena s mimořádně kladným vztahem k technické práci.

Uvědomujete si nezvyklý status ženy v obvykle ryze mužském greenkeeperském týmu?
To není třeba si uvědomovat, když pracujete ve skvělém a sehraném týmu. Práce s mužským kolektivem je někdy mnohem lepší a snazší. Mnohdy i zábavnější.

Kolik golfových hřišť jste stačila navštívit?
Byli jsme se s týmem podívat v Mariánských Lázních, Karlových Varech, Františkových Lázních a v Cihelnách. Společným jmenovatelem pro tyto aktivity je mít dostatek času, kterého vzhledem k charakteru grenkeeperské práce není nikdy dost.

Soňa Koňariková, greenkeeperka ze Sokolova: vibrační válce.

Vertikutace greenu.

Jste bývalá zahradnice. Máte na starosti jiné úkoly než klasický greenkeeper?
Jsem sice zahradnice, ale dělám ryze greenkeeperskou práci. Do mé kompetence spadá převážně sekání kolarů, eproučí a malých fervejí či semirafů, okolí greenů, bunkrů, a to se sekačkou John Deere 2653. V případě potřeby zaskakuji na jiných strojích. A každé jaro procházím greeny a kontaktně likviduji herbicidem lipnici roční na všech našich osmnácti greenech.

Bylo letos počasí z vašeho pohledu golfu nakloněno? Sezona začala například později než obvykle.
Letošní počasí bylo nevyzpytatelné. Nejdříve z jara velmi chladno, na začátku léta přišlo dlouhé období vysokých teplot bez deště a v posledních týdnech bylo stále mokro. Nebylo snadné vše připravit ke spokojenosti golfistů.

soňa koňariková

Postavení: greenkeeper golfového hřiště v Sokolově.
Narozena: 5. července 1970.
Vzdělání: zahradnice.
Stav: vdaná, 20letá dcera.
HCP: negolfistka.
Hobby: sport, motorky, vaření a zahrada.
Oblíbené jídlo: brambory na každý způsob.
Oblíbené pití: pivo.
Životní krédo: Ráda beru vše s humorem.

O ochraně životního prostředí se při údržbě travnatých ploch golfových hřišť často hovoří. Jak tuto problematiku vnímáte obecně, a na sokolovském hřišti konkrétně?
Postřiky používáme minimálně. Když už, tak na biologické bázi. Sokolovské hřiště je vystavěno v místech bývalého dolu. Golf sem vrátil život, je to velká změna k lepšímu.

Jaký je váš vztah k Českému svazu greenkeeperů? Znáte jeho aktivity, zúčastnila jste se některé?
Jen moji kolegové, já osobně ne, i když odborný časopis Green si samozřejmě vždy ráda pročtu.

Hrajete golf? Které jamky jsou v Sokolově nejhezčí?
Nehraji, alespoň zatím ne. Ale třemi tipy na nejhezčí jamky mohu posloužit, Podle mě to jsou tříparové pětka a jedenáctka a pětiparová patnáctka. Jamka číslo 5 se hraje na poloostrovní green. Převýšení je přibližně 25 metrů. Jamka číslo 15 nadchne kvalitním layoutem a možností na výjimečně krásný zážitek z podařeného odpalu do hlubiny daleko, daleko před vámi.

Soňa Koňariková, greenkeeperka ze Sokolova: vibrační válce.

Práce s vibračními válci.

Co děláte v zimě? Vybíráte dovolenou, máte prázdniny?
Ano, mohu říct, že mám v zimě prázdniny. Doháním, co jsem v létě zanedbala, nebo nestihla. Trávím čas s rodinou a přáteli. Mám ráda zimní sporty, chodím do bazénu i sauny.

Doporučila byste ženám práci greenkeepera?
Práci greenkeepera mohu doporučit ženám, které mají vztah k technické práci a jsou zručnější v řízení strojů. I když mohu říci, že je velmi náročná na čas. Když však něco děláte rádi, máte z dobře odvedené práce dobrý pocit. A to mě nabíjí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze