Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Somálci na ledě a s hokejkou? Ruský Irkutsk zažil exotickou premiéru

Bandyhokejisté reprezentující Somálsko se chystají na zápas s Ukrajinou. | foto: baikal-bandy.ru

21 2014
Světová média často informují o válkách, chudobě či rovnou hladomorech v jejich zemi. Někteří z nich se zase "proslavili" jako novodobí piráti. O Somálcích toho bylo řečeno a napsáno dost. Ovšem Somálec s hokejkou, bruslemi a na ledě? Ano, i to je už realita...

Na přelomu ledna a února se v ruském Irkutsku uskutečnil světový šampionát v hokeji s míčkem, tzv. bandy hokeji. A mezi sedmnácti účastníky rozdělenými do dvou výkonnostních skupin debutoval i národní tým Somálska.

Pokud vás napadla ďábelská myšlenka o cestě Somálců z rozpáleného afrického rohu do mrazivé Sibiře, rychle na ní zapomeňte. Snědí Afričané dorazili do dějiště šampionátu z úplně jiného směru, ze Švédska.

Bandy hokej

Bandy hokej se pravděpodobně vyvinul z pozemního hokeje. První oficiální zápas byl odehrán dvěma londýnskými kluby v roce 1875.  Mezinárodní federace bandy byla založena 12. února 1955, zakládajícími státy byly Finsko, Norsko, SSSR a Švédsko. 
V bandy hokeji proti sobě hrají dva jedenáctičlenné týmy na ledové ploše o velikosti 45–65×90–110 metrů. Každý tým má navíc ještě čtyři náhradníky (včetně jednoho brankáře). Hráči se pohybují na bruslích a snaží se pomocí speciální hokejky vstřelit do protivníkovy branky míček. Ten má průměr šest centimetrů, vyrobený je z plastu a má oranžovou barvu, aby byl dobře vidět.

Konkrétně z města Borlänge, které leží přibližně 200 kilometrů severně od metropole  Stockholmu. Právě sem před časem dorazily tři tisícovky ekonomických emigrantů ze Somálska, čímž se v padesátitisícovém městě výrazně změnilo etnické složení.

Zároveň začaly narůstat obavy, jak bude soužití starousedlíků a přistěhovalců fungovat. Ty loni v květnu ještě přiživil incident, který se udál ve Stockholmu a při němž policie v přistěhovalci hustě obydlené čtvrti Husby zastřelili 69letého muže, který je ohrožoval mačetou. Následně vypukly nepokoje, které se rozšířily i do dalších švédských měst.

Odpovědní lidé v  Borlänge přemýšleli, jak Somálce lépe začlenit do švédské společnosti. A jako jeden z klíčových aspektů se nabízel sport. V první fázi konkrétně fotbal, který se u Somálců těší oblibě.

Momentka z utkání Somálsko - Ukrajina.
V Irkutsku byla Somálcům zima...

Jenže jistý Patrik Andersson měl úplně jiný nápad. Přitáhnout Somálce k typické místní hře, tedy k hokeji s míčkem. "Lidé na ulici mi říkali, že jsem blázen, manažer mi říkal, že jsem blázen. A všichni mě přesvědčovali, že mě i Somálci určitě považují za blázna," směje s Andersson s odstupem času.

Somálci na MS

Irkutsk (Rusko)

Somálsko - Ukrajina 1:13
Somálsko - Mongolsko 1:12
Somálsko - Japonsko 0:12
Somálsko - Německo 1:22
Konečné pořadí MS - elitní skupina A: 1. Rusko, 2. Švédsko, 3. Kazachstán, 4. Finsko, 5. Norsko, 6. USA, 7. Bělorusko, 8. Kanada.
Skupina B: 1. Lotyšsko, 2. Estonsko, 3. Maďarsko, 4. Japonsko, 5. Nizozemsko, 6. Mongolsko, 7. Německo, 8. Ukrajina, 9. Somálsko.

Podařilo se mu dát dohromady partu somálských mladíků, kteří sice v životě nestáli na bruslích, ale nechyběl jim potřebný zápal. Po měsících nelehké práce z nich vytvořil tým, který se po nějaké době stal právoplatným členem Švédského svazu bandy hokeje a zapojil se do soutěží. Na jejich zápasy začaly chodit početné skupiny krajanů.

Poměrně rychle se za vydatného přispění švédských funkcionářů podařilo umožnit Somálcům i vstup na mezinárodní scénu. A to hned na mistrovství světa. V sibiřském Irkutsku se letos zapojilo do šampionátu celkem 17 týmů - 8 v elitní skupině A, 9 ve výkonnostně nižší skupině B. Somálci sice skončili v "béčku" jasně poslední, ale získali si velké sympatie.

"Upřímně řečeno, ještě docela nedávno jsem si myslel, že led je prostě jen to, co se hází do sklenice s Coca Colou," směje se jeden z novopečených somálských reprezentantů Ahmed Husajn.

Začátky byly podle jeho slov tristní. "Když viděl tenhle sport otec, řekl mi, že si zcela jistě zlomím ruku nebo nohu," směje se Husajn. "Bruslil jsem příšerně, pády jsem přestal rychle počítat. Pětileté děti byly lepší než já."

Když Somálci odjížděli do Irkutsku, měli jasný cíl. "Do zápasů půjdeme s tím, že chceme dát aspoň jeden gól, to bude naše vítězství. Bude úžasné hrát v našich barvách a slyšet somálskou hymnu," nechal se slyšet devatenáctiletý Husajn, jehož snem je stát se lékařem nebo architektem. A hned ve třech ze čtyř zápasů se Somálcům tento cíl podařilo splnit. Jejich švédský trenér  Per Fosshaug, mimochodem pětinásobný mistr světa, mohl být spokojen.

Příběh Somálců zaujal, podívejte se na reportáž francouzské televize FRANCE 2

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze