Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Orlice při softbalu vládli šikovní a rychlí Dominikánci

Na stadionu v Chocni se uskutečnil turnaj Evropské softbalové slowpitchové ligy. | foto: Libor Matějka

29 2017
V poli a zejména na pálce předvedli jednoznačnou dominanci. Hned v pěti ze šesti zápasů totiž hráči týmu Dominikánské republiky dokázali doběhnout až na domácí metu více než desetkrát. Stali se tak zaslouženými vítězi druhého turnaje Evropské softbalové slowpitchové ligy (ESSL), který se o minulém víkendu odehrál na stadionu v Chocni.

Ačkoliv mezi sedmičkou družstev chyběl ryze český tým, do hry se přeci jen několik Čechů zapojilo. V kádru německého celku BeBe Kidz se prezentoval třeba Pavel Kožený. Se spoluhráči sice skončil v tabulce poslední, ovšem žádné velké debakly neschytal.

„Soupeři byli jednoznačně lepší v útoku. Tam se nám nedařilo. Měli jsme trochu jiné pořadí na pálce než poprvé v rakouském Linci a nedopadlo to úplně nejlépe,“ bilancoval Kožený, který je jinak členem pardubického oddílu Pasos.

Vzhledem k systému turnaje, který stanoví několik zápasů během jediného dne, hodnotil turnaj jako náročný. Sám se navíc coby trenér a manažer slowpitchové reprezentace účastnil sobotní exhibice českého národního výběru proti týmu hvězd ESSL. Po ní ho ještě čekal duel proti americkým Guzzlers (Žrouti). BeBe Kidz pozdějšímu finalistovi podlehli těsně 6:8; únava však důvodem porážky nebyla.

„Výsledek to neovlivnilo. Jsme nováčci, takže prohra o dva body je slušný počin. Chybělo málo a mohli jsme je porazit, klepali se do poslední chvíle. Udělali jsme ale chybu v poli, na kterou jsme následně nedokázali při odpalu odpovědět, takže jsme bohužel prohráli,“ mrzelo Koženého.

Suverénní Dominikánci ve finále Guzzlers „přejeli“ poměrem 16:6.

„Dalo se čekat, že budou nejlepší. Jsou šikovní, rychlí a mají silové pálkaře. Mají to v krvi. Musí se s nimi počítat. Když trenér ohlídá jejich temperament, tak vítězí,“ podotkl Kožený, který by chtěl do dvou let složit tým, který by v ESSL startoval pod českou vlajkou.

„Jednou z variant je, že přetáhneme nějaké hráče z ciziny, nebo nastoupíme jako reprezentace. Vše záleží na penězích. Do soutěže ale chceme určitě vstoupit. Jedině takováto konkurence nás může posunout dál. Rádi bychom se dostali na vyšší úroveň,“ řekl Kožený. Zmíněná vložená exhibice proti výběru hvězd dle jeho slov účel splnila, byť Češi prohráli za padesát minut jednoznačně 0:12.

„Potřeboval jsem hráčům ukázat, jak se hraje top slowpitch. Proti nám stáli ti nejlepší z nejlepších. Mohli jsme jim možná vzdorovat více, ale oni si naše odpaly pochytali. To bylo rozhodující,“ popsal Kožený, jehož kádr doznal oproti minulému mistrovství Evropy značné obměny.

Příprava na šampionát v Sofii

Nyní se reprezentace chystá na evropský šampionát v Sofii. V bulharském hlavním městě se turnaj odehraje ve formátu 5+5, což znamená, že poměr mužů a žen v týmu je rovnocenný. Na turnaji v Chocni byly hráčky spíše výjimečné. Na síle účastníků to nicméně nebylo nijak zvlášť znát.

Na české území zamířila mezinárodní soutěž poprvé v historii. Areál v sousedství řeky Tiché Orlice si všichni pochvalovali.

„Ohlasy byly pozitivní, zázemí krásné, počasí vyšlo skvěle, takže spokojenost byla ze všech stran,“ dodal Kožený. Příští turnaj ESSL se uskuteční v polovině srpna v nizozemském Almere.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze