Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm cizinců? Softbalisté Havlíčkova Brodu chtějí do finále

ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

12 2016
Už pětkrát v řadě hráli semifinále extraligy, do závěrečných bojů o mistrovský titul však dosud nikdy nepronikli. Softbalisté Havlíčkova Brodu přesto doufají, že letos to snad konečně vyjde.

Jsou v roli bájného Sisyfa. Také oni valí svůj pomyslný kámen do prudkého kopce, těsně pod vrcholem jim však vždy vyklouzne a svalí se zpět dolů. Softbalisté Havlíčkova Brodu v posledních pěti letech vždy postoupili do semifinále play-off nejvyšší domácí soutěže. V něm však dosud pokaždé selhali, a tak jejich nejlepším umístěním v extralize jsou dvě třetí místa (v roce 2011 a 2014).

Letos by si konečně rádi zahráli finále. A v ideálním případě v něm vybojovali historicky první mistrovský titul. „Žádný jiný cíl než konečně přejít přes semifinále, a pokud možno uspět ve finále, si ani dát nemůžeme,“ uvědomuje si hlavní trenér brodského týmu Dušan Šnelly. „Máme na to všechno připravené.“

Brodský tým v základní části, která odstartovala na konci dubna, hodlá spoléhat na vlastní hráče. „Plán je takový, že zatím necháme hrát stávající kádr. Do sestavy teď především zařazujeme pět juniorských reprezentantů, kteří se chystají na mistrovství světa,“ připomíná Šnelly, který je zároveň hlavním koučem juniorské reprezentace České republiky.

Dan Bukáček, Jan Cabalka ml., Michal Holobrádek, Jan Hospodka a Petr Kučírek tak sbírají cenné zkušenosti s dospělým softbalem. „Dostávají velký prostor,“ líčí Šnelly.

Před rozhodující částí však brodské mužstvo vhodně doplní o zahraniční posily. „Na podzim určitě přibereme zámořské hráče, které už nyní máme domluvené. Tak, aby se už v srpnu mohli objevit v Brodě,“ prozradil Šnelly.

Se zahraničními hráči mají Hroši dobré zkušenosti. Znovu tak využijí služeb Dána Kima Lunderoda Hansena, Nizozemce Anthony Beamonta a především Australana Tysona Duncana. „Ten je pro nás klíčový,“ prozrazuje Šnelly. „Kromě toho by nás měl posílit vnitřní polař americké reprezentace a dva hráči z Nového Zélandu. Takže bychom měli mít na soupisce až sedm cizinců.“

Do té doby se však brodský celek bude spoléhat především na dvojici hráčů českého národního týmu, Jaroslava Müllera a Tomáše Jelínka. „Karel Kadečka, který je dlouholetým reprezentantem, se pro letošní rok z povinností u národního týmu omluvil,“ zmiňuje dalšího zkušeného hráče Šnelly.

„Dává si pauzu. A uvidíme, jestli ho mistrovství světa v roce 2019 bude motivovat, aby se pokusil o návrat. Osobně si myslím, že ano,“ zmiňuje Šnelly světový šampionát, který společně budou hostit Praha a Havlíčkův Brod.
Do nového ročníku Hroši vstoupili dobře, po úvodních šesti utkáních mají bilanci pěti vítězství a jediné porážky.

„Vyšel nám první hrací víkend, kdy jsme dokázali vyhrát na Spectru. Což je velmi cenné, protože loni Spectrum v základní části neprohrálo jediný zápas,“ připomíná úctyhodnou bilanci úřadujícího mistra. „Druhý den jsme vyhráli oba zápasy v Radotíně a na tyto výhry jsme teď navázali doma proti Ledenici. Takže zatím můžeme být spokojení,“ pochvaluje si.

Hroši tak mohli přehodnotit původní plány. „Na začátku sezony jsme si dávali jediný cíl, postoupit do play-off,“ zmiňuje, že úkolem bylo udržet se v elitní šestce. „Po tak dobrém rozjezdu se však pokusíme v základní části skončit do druhého místa. Protože první dva jsou nasazení přímo do semifinále,“ připomíná klíč pro play-off.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze