Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotní časovka na Vueltě mi šrotuje v hlavě, říká cyklista Raboň

František Raboň | foto: Reuters

18 2009
Šlape při rovinatých etapách na špici pelotonu, dře, stahuje úniky. Neúnavnou, byť ve výsledkové listině často neviditelnou práci odvádí plzeňský cyklista František Raboň na Vueltě, často v hledáčku televizních kamer. Bojuje v závodě, k němuž po předchozí nemoci a vysokých horečkách málem ani nenastoupil.

Dal jste se tedy už zdravotně dohromady?
Musím to zaklepat... Trochu jsem se bál, abych nejel po čtyřech dnech z Vuelty domů, ale nějak se mi povedlo následky nemoci překonat. Každý den se cítím líp a líp.

Vlastně jste měl i tak trochu štěstí v neštěstí. Díky tomu, že po nemoci jste ve 4. etapě šlapal až za pelotonem, vyhnul jste se tehdy hromadnému pádu 60 cyklistů. Za normálních okolností byste byl tou dobou ve spurterském vláčku Columbie a dost možná skončil na asfaltu.
To je dobře možné. Ta etapa celá propršela, tak mi vedení v jejím průběhu řeklo, ať se obleču a nikde neblázním. Proto jsem to přes poslední kopec moc nepřeháněl. Potom jsem přijel na ten osudný kruhový objezd a viděl jsem, jak se všude po zemi válí brýle, kola, ulámaná světla, všechno možné.

Vašim hlavním úkolem je nyní pomáhat s hájením zeleného trikotu nejlepšího sprintera pro kolegu Andé Greipela, že?
Tým se tak vyvinul. V úvodu Vuelty chytly žaludeční problémy Kima Kirchena, zvracel a musel odstoupit. Pak dojezdil Michael Albasini, těžce spadl a pochroumal si koleno. To byli dva naši lidé do kopců. Teď jsme tu zůstali jen časovkáři a sprinteři, pracujeme hlavně pro Greipela. Kopce se spíš snažíme jen přejíždět v poslední skupině a šetřit síly.

Vyhráli jste na Vueltě nejvíc etap ze všech týmů. Chválí vás vedení?
Šéfové jsou maximálně spokojení. Celá předchozí sezona se povedla, mančaft jel na Vueltu hodně uvolněně. A jakmile jsme tu vyhráli první etapu, spadl z nás tlak úplně. Teď má Greipel tři vyhrané etapy, Henderson jednu a závod si v rámci možností užíváme, ačkoliv jsme všichni i dost unavení. Mnozí z nás nedostali letos šanci na Giru a Tour, teď ukazujeme, že si důvěru zasloužíme.

A Greipelův zelený dres by byl třešničkou na dort, ne?
Určitě. Šance je velká. V průběhu horských etap vzdali spurteři Boonen, Freire, Farrar. Největší nebezpečí v bodovací soutěži najednou představoval Valverde, který sbíral body při dojezdech horských etap. Jenže teď se mu Andé zase vzdálil. Navíc Valverde se soustředí výhradně na zlatý dres lídra, už několikrát mu na Vueltě unikl. Nebude se na rozdíl od nás honit za body z prémiových spurtů.

V sobotu čeká třetí a poslední časovka. V úvodních dvou vás ještě limitovaly následky nemoci. Nyní jste znovu oživil sny o první pětce?
Šrotuje mi v hlavě, že na ni mám. Někteří elitní časovkáři jako Cancellara odletěli, jiní už budou bojovat s únavou. V posledních časovkách třítýdenních etapáků se nejednou zrodí překvapení. V pátek se jede kopcovitá etapa, zkusím pošetřit síly. A pak v časovce zaútočím.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze