Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sobotka zajistil Česku tři místa na olympiádě

23 2003
Vancouver - O sedet míst si pohoršil český vzpěrač Petr Sobotka na světovém šampionátu. Loni ve Varšavě skončil osmý, na letošním mistrovství světa ve Vancouveru až osmnáctý. Jeho výkon ale nakonec české výpravě zajistil udržení 27. příčky v hodnocení mužských týmů a tím i tři olympijská místa.

Na nečekaném úspěchu vzpěračů se podílel především Tomáš Matykiewicz, syn bývalého dlouholetého reprezentanta v osmdesátých letech Bruna Matykiewicze.

Havířovský talent vylepšil v kategorii do 105 kg třikrát národní rekord a ve dvojboji
obsadil dvanácté místo, čímž se postaral o nejlepší výsledek českých reprezentantů na letošním šampionátu. V nadhozu skončil dokonce devátý.

Vedle Matykiewicze bodovali umístěním do 25. místa také všichni ostatní členové výpravy s výjimkou Jiřího Mandáta, jenž po výkonu 155 kg v trhu už k soutěži v nadhozu ve váze do 94 kg nenastoupil. Celkem nasbírali čeští vzpěrači 37 bodů.

Tři závodníky mohou stejně jako Češi vyslat na olympiádu také Egypt, Katar, Uzbekistán, USA, Slovensko a Venezuela. 

České vzpěračky už tak úspěšné nebyly a budou muset o svoji olympijskou naději usilovat na evropském šampionátu, který se uskuteční v dubnu příštího roku v Kyjevě. Na jejich kontě uvízlo pouhých pět bodů, což stačilo jen na celkovou čtyřicátou pozici.

Na olympiádu se přitom přímo kvalifikovaly zástupkyně sedmnácti nejúspěšnějších zemí, jako poslední z nich Japonky.  Suverénní Číňanky pojedou do Atén ve čtyřech, stejně jako například Thajky, Bulharky, Rusky a Ukrajinky. Řekové mohou jako
pořadatelé postavit v obou soutěžích kompletní týmy.

"Teď po světovém šampionátu ve Vancouveru je pro olympiádu jistých sto dvacet vzpěračů a sedmapadesát žen, do Atén ale nakonec pojede celkem dvě stě šedesát závodníků. Ten rozdíl doplní právě nejúspěšnější z kontinentálních šampionátů," vyložil pro ČTK olympijská kritéria generální sekretář Českého svazu vzpírání Zdeněk Eret.

Na mistrovství Evropy se bude vycházet z redukovaného pořadí do pátého místa v soutěži národů mezi muži a do třetí pozice žen.

Před olympijskými hrami v Sydney se na světovém šampionátu nepodařilo přímou účast zajistit žádnému z českých vzpěračů a vzpěraček. Až z ME později vybojovali start Petr Sobotka a Zbyněk Vacura. Druhý jmenovaný však nakonec po pozitivním dopingovém testu na hrách nestartoval.

Závěr šampionátu ovládl Íránec Husejn Rezazadeh, obhájce titulu a olympijský vítěz ze Sydney.

Trh ve Vancouveru vyhrál bulharský rodák Džaber Salim z Kataru, mistr světa z předloňského roku, jenže k nadhozu pak už kvůli zranění nenastoupil.

Favorizovaný Rezazadeh musel ještě zlikvidovat ztrátu na Ukrajince Arťoma Udašina, když však jako jediný dokázal vyrazit nad hlavu hned prvním pokusem čtvrt tuny,
bylo vše jasné.

Výsledky:
Muži - nad 105 kg:
1. Rezazadeh (Írán) 457,5 kg (207,5+250), 2. Udašin (Ukr.) 450 (210+240), 3. Čolakov (Bul.) 447,5 (205+ 242,5), 4. Ščerbatihs (Lot.) 445 (200+245), 5. Čigišev (Rus.) 435 (205+230), 6. Kolokolcev (Ukr.) 435 (195+240), ...18. Sobotka (ČR) 395 (180+215).
Trh: 1. Salim (Kat.) 210, 2. Udašin 210, 3. Rezazadeh 207,5, ...19. Sobotka 180.
Nadhoz: 1. Rezazadeh 250, 2. Ščerbatihs 245, 3. Čolakov 242,5, ...17. Sobotka 215.

 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze