Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snowboardová škola: jak na smýkaný oblouk

Jízda na snowboardu: jak na smýkaný oblouk | foto: Roman MlejnekMF DNES

11 2010
Základní postavení vychází z pokrčených kolen, váhy na přední noze a ramen rovnoběžných se snowboardem. Hlavou se díváte do směru jízdy. Nejprve si do vázání zapněte pouze přední nohu a zadní se odrážejte od sněhu. Přesuňte se na mírný svážek, který končí rovinkou.

Nasměrujte špičku z kopečka, zadní nohu položte před zadní vázání a v základním postavení zkuste sjet pár metrů. Můžete si pomoci i udržováním rukou ve směru jízdy, a to v pozici kytarista.

Nyní si najděte o něco delší svah. Vhodné jsou například dojezdy sjezdovek. Do vázání si zapněte obě nohy a snažte se o sesuv po přední a vzápětí zadní hraně.

Příště:

4. díl: Trendy ve snowboardingu


Předchozí díly

1. díl: Ze začátku opatrně, ať si nic nezlomíte

2. díl: Nejdůležitější není prkno, ale boty

Sesouvat se začněte pomocí narovnání a lehkého zatížení špiček. Při zastavení se mírně pokrčte, čímž zvýšíte tlak na hranu a zastavíte.

Smýkaný oblouk začíná sesouváním šikmo svahem. Váhu přeneseme na přední nohu a snowboard postavíme na plochu. Ramena jsou v základním postavení, ruka ukazuje do směru jízdy.

V případě úspěchu odlehčíme váhu z přední nohy a natočíme ramena do směru oblouku. Jakmile osa snowboardu překoná spád svahu, mírně zatížíme vnitřní hranu a lehce se nakloníme do středu oblouku.

Frontside boardslide

Jízda na snowboardu: frontside boardslide

Frontside boardslide je základní, ale trošku obtížnější jibbingový trik. Nejprve je dobré začít na rovné bedně, potom můžete trik zkoušet na railu nebo bedně, jako jsem si vybral já.

Na trik jedete čelem k překážce, tudíž frontside boardslide. Na bednu doporučuju jet rovně a prkno směrovat doprostřed bedny.

Na bedýnku, jako jsem si vybral já, nebo klasickou rovnou bednu není ani potřeba ollie, takže stačí při prvním kontaktu s bednou vytočit tělo o backside 90 stupňů, pokrčit se v kolenou, mírně váhu přenést na přední nohu a sledovat konec překážky přes přední rameno.

Když se to povede a dojedete na konec, tělo vrátíte do původní polohy a dopadnete do pevných nohou.

Důležité při tomto triku je se nezaklonit ani naopak nepředklonit a jet po ploše prkna. Když trik zvládnete stoprocentně, můžete to zkoušet kombinovat s jinými triky nebo přidat například pretzel nebo bong.

Důležité je se nebát a vědět přesně, co chcete udělat, hodně štěstí v učení nových triků.

Štěpán Rokos, sponzorovaný jezdec

Autoři:


Témata: Snowboarding
Najdete na iDNES.czmobilní verze