Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snowboardová škola: Co znamená, když se řekne...

4 2010
Frontside 720 tail grab, switch backside 540 mute grab, 270 to frontside boardslide 270 out... Podobné termíny asi znáte ze snowboardových sestřihů, různých komentářů k fotografiím, nebo o nich slyšíte vést horlivou debatu kluků ve snowparku. Pro většinu i dlouholetých rekreačních jezdců však tato slova jsou jen nicneříkajícím označením akrobatického kousku.

Ale každé slovo i číslo má svou roli a společně vypovídají o triku, který jezdec zvládl. V posledním dílu naší snowboardové školy si je proto postupně rozebereme.

Zásadní jsou dvě možnosti, jak se začít točit, frontside a backside (horizontálně), stejně jako u oblouků na sjezdovce nám udávají směr rotace.

Další dvě možnosti frontflip a backflip (vertikálně), což jsou vlastně salta hlavou napřed nebo pozadu. Oba dva směry se dají kombinovat, ale to jen u větších rotací při větších skocích, kdy má jezdec čas se roztočit horizontálně i vertikálně najednou.

Číslice hovoří o počtu stupňů, o které se během letu otočil. Nejméně to je 180 a horní hranice se zatím ustálila na 1440 stupních. Mezi snowboardisty obecně panuje názor, že nejstylovější triky jsou tak do 720 stupňů. Dalším faktorem je grab, tedy způsob a místo uchopení prkna během letu.

Záměrně jsem si až jako poslední nechal slovo switch. Každý, kdo jezdí na snowboardu, má primárně jednu nohu jako přední a má podle toho i namontované vázání. Pravákům se říká goofy a levákům regular.

Zkušenější jezdci umí jezdit i dělat triky, ať jedou kteroukoli nohou dopředu. To znamená, že člověk, co jezdí goofy, se rozjede na překážku levou nohou, neboli na switch a udělá na něm trik obráceně, než je zvyklý (pro představu se zkuste podepsat druhou rukou, než píšete). Pro pořádek: switch fronside 900 nose grab laicky řečeno znamená: rozjel se obráceně, otočil se čelem napřed o 900 stupňů a držel prkno za špičku.

V podstatě stejná pravidla platí i pro jízdu po zábradlí, jen se naskakuje v menších rotacích a snowboard se nechytá. Grind, slide a pres jsou základní tipy zdolání zábradlí, záleží kterou částí prkna jede jezdec po překážce. Ty se a dále kombinují s různými rotacemi.

Ve snowboardingu neexistuje žádná předepsaná sestava triků, jezdci individuálně propojují prvky, které se naučili. Základ je stejný, ale každý se točí trochu jinak a prkno drží jinde.

To je důvod, proč je terminologie a varianty názvů v této oblasti tak široká.

Slovník snowboardisty

frontside - rotace těla čelem napřed
backside – rotace těla zády napřed
ollie – základní odraz
nollie – komplikovanější typ odrazu přes špičku prkna (používá se na zábradlí)
nose grab – chycení prkna za špičku
tail grab – chycení prkna za patku
indy grab – chycení prkna zadní rukou mezi vázáním
mute grab – chycení prkna přední rukou mezi vázáním
method – chycení prkna přední rukou za zadní hranu mezi vázáním
stale fish – chycení prkna zadní rukou za zadní hranu mezi vázáním
rodeo – kombinace vertikální a horizontální rotace (nejméně 540 stupňů), lze provádět na bs i fs
jibbing – ježdění po atypických překážkách, jako jsou klády, bedny, zábradlí a zídky
boardslide – jízda po zábradlí kolmo k němu
grind – jízda po zábradlí souběžně s ním
nose pres – jízda po zábradlí na špičce prkna
tail pres – jízda po zábradlí na patce prkna

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze