Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ledecká, nová vedoucí žena poháru: Kéž by každý závod byl takový

23 2016
Rogla (Od našeho zpravodaje) - Před dvěma roky tam vyhrála poprvé - a v sobotu Ester Ledecká potvrdila, jak jí kopec ve slovinské Rogle sedí. S přehledem ovládla všechny své jízdy v paralelním obřím slalomu, vyhrála pátý závod Světového poháru a ujala se vedení v průběžném pořadí alpských disciplín ve snowboardingu. „Budu se snažit vyhrávat i dál,“ usmála se.

Ten scénář byl dlouho stejný. Sjela dolů, porazila soupeřku - ale zachovala ledovou tvář.

Dál se soustředila, věděla, že její práce ještě nebyla u konce.

Až po finále, kdy zdolala i obhájkyni prvenství Marion Kreinerovou, se Ester Ledecká usmála a zaťala pěst. Právě vyhrála pátý závod Světového poháru, upevnila si vedení v pořadí disciplíny a dostala se do čela průběžného pořadí alpských disciplín.

„Byl to skvělý závod,“ radovala se 20letá snowboardistka, která jezdí v kombinéze inspirované komiksovými hrdiny.

Co vás potěšilo nejvíc?
Vůbec jsem nevěřila, že budu jezdit každou jízdu v podstatě bez chyby. Taky tomu pomohlo skvělé prkno a skvělý servisák, který ho připravil. Tým odvedl výbornou práci. Strašně moc jsem si jízdy užívala a přála bych si, aby každý závod byl takový. Tenhle kopec je nádherný a krásně ho připravili.

Trenér: Bylo cítit, že má formu

Petr Kouřil, který u Ledecké působí jako lyžařský trenér a servisman pro snowboard, tušil, že by Ledecká mohla v Rogle uspět. „Bylo na ní cítit, že formu má. A že pokud si to bude užívat a bude se soustředit na každý kousek té trati, tak to zvládne. A tak se i stalo,“ říkal spokojeně muž s brýlemi a zarostlou tváří. „Je hrozně cílevědomá, houževnatá. To je něco, co ji tlačí dopředu a pořád posouvá k dalším parádním úspěchům.“

V závodu jste volila vždy modrou dráhu. Proč?
Po kvalifikaci jsme nevěděli, jakou dráhu si vybrat. Holky jezdily rychle v modré, ale kluci v červené. Pro modrou jsem se rozhodla, protože tam byla ledovatá místa a modrá byla navíc hezčí na jízdu, nebylo tam kde udělat problém.

Během závodu se měnilo počasí, chvíli sněžilo, pak svítilo sluníčko. Jak jste se s tím srovnala?
Nemám ráda, když se to mění. A hlavně když není vidět pod nohy. Ale teď bylo. Když jsem měla stabilní pozici a byla jsem na tom dobře, tak není problém, když se do něčeho najede a nevidím na to.

Čím je trať v Rogle zvláštní, že vám tak sedí?
Je to specifický kopec, rovina a je krátký, takže není moc kde ujet. Rozhoduje každá malá chybka a když se stane, tak už to nedoženete.

V uplynulých týdnech se vám dařilo i na lyžích, vaší druhé disciplíně. Přenáší se sebevědomí z jedné disciplíny na druhou?
Nevím, ještě jsem to nevypozorovala. Je to možné.

Co s vámi dělá, že jste si pojistila vedení v paralelním obřím slalomu a vedete i průběžné pořadí alpských disciplín ve snowboardingu?
V podstatě vůbec nevím. Jsem ráda, že jsem vyhrála a budu se snažit vyhrát i další. Budu se snažit prodat, co jsem natrénovala

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Šťastná Ester Ledecká (uprostřed) slaví triumf v závodě...

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Šťastná Ester Ledecká (uprostřed) slaví triumf v závodě Světového poháru v Rogle.

Za týden vás čeká závod v Moskvě, co od něj čekáte?
Je hodně specifický tím, že tam je rampa a je to totálně ledovaté. Není možnost na trénink, není tam, kde se rozjezdit před závodem. První kvalifikační jízdu jedete nerozcvičení, je to zvláštní, ale těším se, protože je to ve městě a je tam jiná atmosféra.

Vyhrála jste pátý závod Světového poháru. Bylo něčím výjimečné?
To už je páté? (diví se)

Čtyři v obřím slalomu a jedno ve slalomu.
To je dobré. Určitě je výjimečné. Měla jsem dobrý trénink, povedlo se mi to i na lyžích, teď je to skvělé. Rychle jsem se do toho po lyžích dostala, jezdila jsem zábavné tréninky a takhle to vyšlo krásně.Najdete na iDNES.czmobilní verze