Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snad zdraví vydrží dva roky, doufá Formanová

26 2006
Hradec Králové - Vzpomínáte na její překvapený výraz v cíli závodu na 800 na atletickém mistrovství světa v Japonsku? "Já jsem opravdu vyhrála?" ptala se nevěřícně Ludmila Formanová před sedmi lety. Následující atletické roky připravily dnes jednatřicetileté Formanové nejedno nelehké období, kvůli zranění se postupně z atletických stadionů vytrácela.

Letos se pokusila o další návrat, ale to už svůj život víc podřizuje rodině a hlavně ročnímu synovi.

Radost z běhání jí však zůstala.

"A ráda podporuji aktivity, které sportování hlavně dětí podporují," řekla patronka sobotního druhého dílu Samsung Running Festivalu, který v Hradci Králové ozdobila svojí běžeckou účastí.

Jaký byl návrat k atletice po mateřské dovolené?
Nebrala jsem to loni jako návrat, ale spíše jako odreagování, protože jsem veškerý volný čas trávila se synem. Nic jsem neplánovala, trénovala jsem bez soustředění. A pak jsem také osm měsíců kojila a to se člověk moc nevyspí.

Kdy tedy vznikla myšlenka zkusit zase závodit?
Na jaře, kdy jsem zjistila, že můžu závodit alespoň v Čechách.

Absolvovala jste dvě osmistovky, jednu z nich jste zaběhla velmi slušně, i když k hranici dvou minut ještě více než čtyři vteřiny scházejí. Jste spokojená?
Vzhledem k tomu, co jsem natrénovala, nezávodila jsem tak špatně. Vždyť jsem trénovala jen zhruba polovinu toho, co dřív. Navíc mě potěšilo, že jsem po dlouhé době měla sezonu bez zranění.

Nyní máte po sezoně, už jste plánovala tu příští?
Zatím jen předběžně. Dohodla jsem se svým klubem USK Praha, že absolvuji ještě příští rok a pokud budu zdravá, tak i ten další, ve které je olympiáda v Pekingu. Přece jen syn už bude větší, budu ho moci vzít třeba s sebou na soustředění.

Hodně bude záležet na tréninku, co s Jarmilou Kratochvílovou na příští rok vymyslíte?
Určitě to nebudou takové dávky jako kdysi. Už třeba proto, že nechci pro malého chůvu. Rozhodně to bude zaměřen spíš na kvalitu než na kvantitu. A jsem také starší, už si nemohu tolik dovolit. Uvidíme, co zvládnu a na jaký čas dosáhnu, ale zkušenosti jsou takové, že druhá sezona po porodu bývá nejlepší.

Sledujete, co se ve vaší disciplíně děje?
Tak to vše vím dost podrobně, vím, jak kdo běhá.

Co vás letos zaujalo?
Převaha ruských běžkyň. Mají jich hodně, a velmi kvalitních, v jejich kvalifikaci na šampionát ještě desátá běžela kolem minuty a osmapadesáti vteřin.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze