Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad jsem si nevystřílel prach už v srpnu, doufá nová jednička mezi skokany

Borek Sedlák | foto: www.boreksedlak.cz

1 2010
Na svůj největší úspěch čekal až skoro do třiceti. Páté místo ze sobotního závodu letní Grand Prix v japonské Hakubě je totiž pro skokana Borka Sedláka životním výsledkem.

"Papírově je to největší úspěch, ale desáté místo v polské Wisle před týdnem mělo možná ještě větší cenu, protože tam byla větší konkurence," připomněl skokan Dukly Liberec.

"Teď chci každopádně dokázat, že to nebyla náhoda." Ve svých 29 letech se prý cítí líp než ve dvaceti. Čím to je? Má kvalitnější trénink a navíc před pár měsíci ukončil studium ekonomie na Technické univerzitě v Liberci. To byl pro něj značný stresový faktor.

Teď může myslet jen na skoky a vyplácí se to. Jeho nejlepším výsledkem bylo dosud 17. místo ze Světového poháru v Liberci, kde před dvěma lety poprvé nahlédl do první dvacítky výsledkové listiny. To byla na rozdíl od víkendových závodů v Japonsku zimní soutěž.

A právě zima je samozřejmě pro skokany tím hlavním. Sedlák doufá, že ho čeká nejlepší sezona v kariéře.

"Ale zůstávám na zemi. Zrovna jsem se totiž bavil s ruským skokanem Kornilovem a ten byl vloni v letním seriálu snad čtvrtý a za celou zimu pak získal jen deset bodů," uvědomuje si Sedlák.

Jak říká, letní závody bere jako přípravu. Chce proto po trenéru Jiroutkovi těžší tréninky. "Myslím na zimní závody v Harrachově a na mistrovství světa na Holmenkollenu. Nechci si vystřílet prach v srpnu." Letní výsledky jsou pro něj balzámem.

V minulosti totiž nejednou uvažoval o konci kariéry. Výkonnostně stagnoval, bojoval ve druhořadých Kontinentálních pohárech. Chtěl se věnovat škole a normální práci.

"Skáču ale 22 let a to se končí těžko. Nejsem jako fotbalisté, kteří si můžou jít zakopat za veterány." Na olympiádu do Turína v roce 2006 jel jako nezaměstnaný. A o rok později znovu přišel o placené místo na Dukle a musel se hlásit pracovním úřadě.

Teď doufá, že se tam dlouho neukáže. "V těch zlých dobách mě finančně podporovala rodina, nebýt toho, dávno bych skončil," tvrdí Sedlák. Jako malý kluk začínal s fotbalem v rodném Jablonci. Ale táta také bývalý skokan - ho přivedl k libereckým můstkům.

Ještě před pěti lety vystupoval jako Vlastibor. Pak si ale jméno změnil na Borek. Všichni mu tak říkali a vznikala z toho spousta nedorozumění.

A tak se přejmenoval. "Akorát babička to nesměla vědět, protože Vlastibor je rodinné jméno. Ale samozřejmě že se to časem dozvěděla," směje se sympatický skokan.

Svými letními výkony zajistil Česku další místo ve Světovém poháru. Zda ho však obsadí sám, není jisté, záleží na rozhodnutí trenérů. Svou pozici v reprezentačním A-týmu si každopádně upevnil.

"Moc mu to přeju, už za jeho bezvadný přístup k tréninku," říká o něm šéf liberecké Dukly Michael Georgiev.

Kam dolétne Borek Sedlák v zimě?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze