Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smrž přišel o body v posledním kole

17 2003
Brno - Žádný z českých jezdců nevyužil domácího prostředí k získu bodů v sertiálu mistrovství světa silničních motocyklů. Na Masarykově okruhu v Brně nejlépe dojel osmnáctiletý Lukáš Pešek - ve třídě do 250 ccm byl sedmnáctý. Blízko bodů byl Jakub Smrž, který však v posledním kole spadl. "Spadl jsem v pravé zatáčce při vjezdu na stadion. Byla to zřejmě moje chyba, měl jsem se už soustředit na udržení čtrnáctého místa a nikoliv útočit na lepší umístění," řekl závodník.

Smrž si navíc při pádu bolestivě narazil loni operované koleno. "Až na pád jsem ale se svým výkonem spokojený, neboť se potvrdila moje lepšící se forma," dodal jezdec.

Lítost a zklamání prožíval nejvíce Radomil Rous, jenž zazářil v trénincích třídy do 250 ccm jedenáctým časem a netajil se nadějí vybojovat si na vypůjčeném motocyklu Aprilia první body z mistrovství světa.

Závod pro něj ale skončil pádem hned v prvním okruhu. "Asi jsem byl hodně přemotivovaný. Po startu jsem se propadl o několik míst a zaváhání jsem chtěl rychle dohnat. V zatáčce jsem byl hodně rychlý, pokus o předjetí Francouze Nigona skončil mou chybou, po níž jsme oba spadli a byli vyřazeni. Jsem dost zkušený na to, abych se takové hlouposti vyvaroval," kritizoval se Rous.

Navzdory sedmnáctému místu nebyl příliš spokojen ani výsledkově nejlepší český jezdec v brněnském závodu, osmnáctiletý Lukáš Pešek. "Chtěl jsem bodovat, proto nemohu být spokojen. Na to, jak se situace celý víkend vyvíjela, ale výsledek není zase tak špatný. V trénincích jsem měl problémy, ze kterých se mi podařilo vyhrabat. Od poloviny závodu ale začal můj motocykl vadnout. Ztratil jsem kontakt se skupinou a už jsem neměl síly na zvrat," tvrdil Pešek.

O dvě místa za Peškem dojel do cíle třídy do 250 ccm Michal Filla, kterého šest kol před koncem závodu bodla vosa do pravé nohy nad kotníkem. "Bodnutí bylo hodně bolestivé a přišlo v době, kdy jsem se probojovával před Nizozemce Vose s Němku Poensgenovou. Po sobotním tréninku jsme na motocyklu změnili kompresi, neboť stroj neměl tlak. V závěru mi už hodně klouzaly pneumatiky, proto jsem raději neriskoval pád," zhodnotil svůj výkon Filla.

Ve třídě do 125 ccm z českých jezdců skončil nejlépe Igor Kaláb na 24. místě. "Povedl se mi start i nájezd do první zatáčky. Dlouho jsem bojoval s Italem Ballerinim. Po jeho odpadnutí tři kola před cílem jsem už jezdil osamocen a z mého pohledu byl už závod o ničem," řekl.

"Dosáhl jsem výsledek, kterému odpovídal výkon motocyklu. Pomýšlel jsem na zlepšení loňského osobního rekordu, což se mi nepodařilo. Mělo mi k tomu dopomoci i nové zapalování. To jsem ale nedostal," dodal Kaláb.

Šestnáctiletá Markéta Janáková získala primát nejmladší závodnice v historii seriálu mistrovství světa. Po závodě třídy do 125 ccm, v němž dojela na předposledním, 25. místě, byla hodně vyčerpaná. "Byla to pro mne vynikající zkušenost. Ke konci jsem už měla ale já i Bittman špatné pneumatiky a motocykl hrozně klouzal," uvedla Janáková.

Švýcarský jezdec české stáje Elit Thomas Lüthi utrpěl po hrozivém pádu v závodě kubatury do 125 ccm vedle naražených ramen také zlomeninu kosti v kyčelní oblasti. Zranění si sice nevyžádá operační zákrok, ale jezdec bude dva týdny upoután na lůžko a vynechá příští závod mistrovství světa v portugalském Estorilu.

V průběhu dvou tréninkových dnů a nedělního závodu došlo na Masarykově okruhu celkem k 27 pádům. Vedle Lüthiho utrpěl vážnější zranění ještě Australan Casey Stoner, jenž si v pátečním tréninku třídy do 125 ccm zlomil klíční kost. Japonec Šinja Nakano po sobotním pádu ve volném tréninku třídy MotoGP utrpěl otřes mozku, ovšem po nemocničním vyšetření už v nedělním závodě startoval.

V závodě třídy do 250 ccm si po pádu při kolizi s Radomilem Rousem poranil palec na pravé ruce Francouz Erwan Nigon. Zbývající jezdci vyvázli z pádů bez zranění. Pouhých 27 letošních jezdeckých pádů je nejmenším číslem za uplynulých šest ročníků mistrovství světa v Brně. Loni upadlo 38 jezdců, předloni 39 závodníků a v roce 2000 dokonce 54 jezdců.

Šestnáctiletá česká závodnice Markéta Janáková.

Autoři: ,






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze