Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smrt španělského cyklisty zakrývá tajemství

10 2003
Bonn, Praha - Smrt zahalená tajemstvím. Tak píší světová média o španělském cyklistovi José Mariovi Jimenezovi. Trojnásobný král vrchařů na Vueltě (1998, 1999, 2001) ukončil loni kariéru. Kvůli depresím! V neděli se na psychiatrické klinice v Madridu zhroutil a zemřel ve chvíli, když jinému pacientovi ukazoval své fotografie ze závodů. Bylo mu dvaatřicet. Příčina smrti? Špatné užití léků. Nebo obezita. Nebo je na vině EPO, které aplikoval během kariéry?

Všechny možnosti bere v potaz komise, vyšetřující cyklistovu smrt.

Jimenez za poslední půlrok přibral padesát kilogramů a před smrtí vážil 120 kg. Již dříve žil značně rozmařile. „Byl jsem schopný vypít šest lahví vína denně,“ řekl podle německého deníku Bild.

Proslulé byly jeho noční jízdy na diskotékách, kupoval si luxusní auta. Peněz měl dost, ve stáji iBanesto mu platili 900 tisíc eur ročně. Byl podezřelý i z konzumace kokainu, tu však popíral.

„Jimenez byl bohém. Všechny okolo sebe vždycky bavil. A všechno dělal naplno. Buď trénoval, nebo i pil,“ vzpomíná na něj český cyklista Jan Hruška, který působí ve Španělsku.

Mohl podle něj cyklista zemřít na následky užívání dopingu? „To bych si nikdy netroufl říct. V tom případě by mohl zemřít spíše při náhlém přetížení po delší nečinnosti, ne v nemocnici. Klidně mohl mít nějakou srdeční vadu, na kterou mu ani při testech nepřišli. To se taky stává. A celkový zdravotní stav přece hodně souvisí s psychikou u každého člověka.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze