Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smrt běžkyně vyvolala spor o práci záchranářů

4 2000
- Osmnáctiletá běžkyně z Liberce Zuzana Krejčová podlehla v úterý v liberecké nemocnici rozsáhlému poranění páteře. Příčina její smrti je zcela výjimečná: při atletických závodech v Turnově ji zasáhlo kladivo, které při svém pátém pokusu z kladivářské klece vypustil nejlepší český kladivář Vladimír Maška. Náčiní dopadlo přibližně pět metrů mimo výseč, do místa, kde dívka seděla. Semilští policisté nehodu vyšetřují jako ublížení na zdraví s následkem smrti.

"Vyšetřovatel zkoumá, zda je za zranění někdo zodpovědný. Nikdo nebyl dosud obviněn," uvedla semilská policejní mluvčí Soňa Šídová.

"Je to tragédie, k níž došlo i přes veškerá bezpečnostní opatření. Pořadatelé chybu neudělali," konstatoval ředitel atletického mítinku František Svoboda. Rozhodčí údajně dívku několikrát upozorňovali, aby se v blízkosti výseče nepohybovala.

Podle pražského advokáta Oldřicha Choděry kladivář Maška rozhodně trestní odpovědnost nenese. "O jeho provinění by se dalo uvažovat snad jen tehdy, kdyby zásadně porušil pravidla své disciplíny, například by si s nářadím jenom pohazoval," uvedl právník. "Případná vina by mohla být na pořadatelích, jestliže špatně vytyčili výseč pro dopad nebo nezajistili, aby se ve výseči nebo jejím bezprostředním okolí pohybovali lidé."

Na místě tragédie zasahovali turnovští záchranáři, zraněnou dívku převzali jejich liberečtí kolegové. Turnovský novinář Otakar Grund prohlásil, že při pokusu o záchranu dívčina života selhal integrovaný záchranný systém. "Pořadatelé okamžitě volali mobilem linku 155, ale dovolali se do Hradce Králové. Odtud teprve nahlásili nehodu turnovské záchrance, která sídlí kilometr od stadionu," řekl Grund. Dodal, že turnovští lékaři sice přivolali libereckou leteckou záchranku, ale vrtulník nedosedl na stadion, nýbrž na heliportu v nemocnici. "Tam musela místní sanitka dívku převézt. Trvalo přes hodinu, než se dostala do nemocnice," tvrdí Grund.

Liberecký záchranář Stanislav Mackovík tato tvrzení považuje za zkreslená a nesmyslná. "Turnovští zdravotníci dorazili včas. Správně rozhodli, že poranění páteře je třeba ošetřit na specializovaném pracovišti v naší nemocnici a přivolali vrtulník," popsal Mackovík. "Dívka byla v kritickém stavu a lékaři museli nejprve zajistit základní životní funkce. V takovém případě už nerozhoduje čas, kdy se dostane do nemocnice. Resuscitaci je třeba provádět tak dlouho, dokud je to zapotřebí, třeba dvě hodiny, aby vůbec byl zraněný člověk schopen transportu. Jinak by ho mohlo do nejbližší nemocnice odvézt taxi. Bylo by to možná rychlejší, jenže pacient by transport pravděpodobně nepřežil."

Mackovík upozornil, že z hlediska pilota vrtulníku bylo lhostejné, zda přistane na stadionu, nebo v nemocnici. "Příletem na stadion by čas nezískal. Bylo logické, že turnovská záchranka vyrazila vrtulníku naproti do nemocnice. V sanitním voze měli lékaři stav pacientky zcela pod kontrolou."

To potvrdil i šéf turnovské záchranky Jiří Lojda. "Přistání vrtulníku na stadionu mezi přihlížejícími lidmi by situaci mohlo jedině zkomplikovat. Jistotu, že zraněnou dívku dokážeme ve stabilizovaném stavu přenést do vrtulníku, jsme měli spíše na nemocničním heliportu," zdůraznil Lojda. "Když jsme přijeli do nemocnice, vrtulník právě přilétal." Lojda připustil, že mobilním telefonem se člověk zpravidla nedovolá na nejbližší záchranku, ale jeho hovor je přepojen na krajský dispečink. "Dispečink nejprve přijme zprávu a pak nás vyrozumí. Může tak vzniknout krátká prodleva," poznamenal.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ota Černý se s podobným problémem dosud nesetkal. "Ale rozhodně to není věc, kterou umíme ovlivnit. Je to záležitost telekomunikací," soudí.

Podle ředitele Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka však o žádný neřešitelný technický problém nejde. "Je to věc smlouvy záchranářů s příslušnými mobilními operátory, kam budou hovory směrovat," řekl Stádník.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze