Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bojovat za Slukovou o Rio? Šla bych do toho, říká Kolocová

BEJVÁVALO DOBŘE. Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková | foto: Sport Invest Group

18 2016
Byl by to paradox, ale je možné, že k němu dojde: Kristýna Kolocová může pomoci na olympiádu Markétě Slukové, která se s ní loni rozešla.

Když se loni v létě po deseti společných rocích rozcházely, padala nevybíravá prohlášení.

„Důvěra vymizela.“

„Rozchod ve zlém.“

„Na kafe to teď nebude.“

Uplynulo více než půl roku - a vztahy plážových volejbalistek Markéty Slukové a Kristýny Kolocové, pátého páru z olympiády v Londýně, stále nejsou idylické.

Přesto je možné, že je sportovní osud znovu spojí; v boji o příští olympiádu v Riu.

Ač na ni nepojedou společně. Ačkoliv reálnou šanci dostat se na hry už má jen Sluková s novou spoluhráčkou Barborou Hermannovou.

Ta šance totiž spočívá v kvalifikaci přes Kontinentální pohár. Soutěži, v níž budou koncem června bojovat společně dva zástupci jedné země, podobně jako třeba v tenisovém Davis Cupu. A pár Sluková, Hermannová, hlavní česká esa v boji o olympiádu, v něm tedy bude hrát po boku dalších krajanek, které vybere volejbalový svaz.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová před...

Plážové volejbalistky Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová před zahájením sezony

Není vyloučené, že to může být Kristýna Kolocová se současnou parťačkou Michalou Kvapilovou.

„Mluvila jsem s lidmi ze svazu a jsme domluveni, že kdyby měli zájem na naší účasti, jsme ochotné do toho jít,“ řekla Kolocová.

Ta sama už přitom šanci na Rio prakticky ztratila - s Kvapilovou nesplňují jedno ze základních kritérií účasti, tedy dvanáct společně odehraných turnajů.

A není příliš reálné, že by to do olympiády stihly napravit. „S Míšou začneme hrát až v dubnu, musí dohrát sezonu v šestkovém volejbalu. Takže by pro nás olympiáda ani nebyla meta, tým na takovou vrcholnou akci nebude připravený,“ uvědomuje si Kolocová.

Kvalifikační cesty jsou dvě

Evropská část Kontinentálního poháru se uskuteční koncem června, do Ria z ní postoupí přímo vítěz. Státy na druhé a třetí pozici budou hrát počátkem července ve finále světového Kontinentálního poháru o další dvě místa.

Sluková s Hermannovou tuší, že právě touto cestou mají do Ria nejblíže, neboť v té druhé - přes olympijský žebříček - mají výraznou nevýhodu. Jelikož spolu začaly hrát až loni v létě, ztrácejí nyní na poslední postupovou pozici přes dva a půl tisíce bodů.

„To bychom musely hrát od teď až do konce kvalifikace top výsledky, což se může stát, ale bude to náročné,“ tuší Sluková. „Trošku větší šance by měla být přes Kontinentální pohár.“

Fotogalerie

Historie aneb Kiki a Maki spolu

Tímto způsobem mohou vybojovat účastnické místo pro zemi, nikoliv přímo pro sebe, ale vzhledem k okolnostem a vzniku několika nových párů mají opravdovou šanci na hry právě jen Sluková s Hermannovou.

„Zbylé české týmy nehrají, takže nesplní ani základní kritéria pro to, aby se mohly olympiády zúčastnit. Nemohou být ani nominované. Je to hodně netypické,“ líčí Sluková.

I ony budou samozřejmě napjatě čekat, koho jim svaz jako spoluhráčky přidělí. „Doufáme, že vyberou tu nejlepší variantu pro všechny, aby tady zase nebyly nějaké ukřivděnosti a spekulace, že se rozhodlo ve prospěch někoho,“ prohlásila Sluková.

Uvědomuje si, že se v boji o olympijské místo může potkat se svou bývalou spoluhráčkou. Ale jak Maki, tedy Sluková, tak Kiki, respektive Kolocová, mluví o této variantě smířlivě.

„Celá ta situace byla taková, jaká byla. Chceme se soustředit jen na hraní,“ tvrdí Sluková.

„Těžko se smiřuju s tím, že na olympiádu nemůžu. Ale pořád je lepší být aspoň u toho, když se tam Česko dostane,“ říká Kolocová.

V červnu se může dočkat. A Sluková spolu s ní.

Novou spoluhráčkou Kolocové je Kvapilová, trénovat je bude Háječková:Najdete na iDNES.czmobilní verze