Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slucká vystřídala Butyrskou

12 2000
V í d e ň - Ruská krasobruslařka Irina Slucká vystřídala po dvouleté nadvládě na evropském trůnu svou krajanku Marii Butyrskou. Na mistrovství Evropy ve Vídni udržela Slucká vedení po pátečním krátkém programu i v dnešní volné jízdě a získala třetí titul. Předchozí dva vybojovala v letech 1996 a 1997. Obhájkyně titulu a mistryně světa Butyrská se musela ve Vídni spokojit se stříbrem. Další Ruska Viktoria Volčkovová neudržela druhé místo z krátkého programu a skončila třetí.

Ruská výprava si tak po pátečním zklamání z kategorie tanečních párů, kde nečekaně zůstala bez medaile, spravila v závěrečné disciplíně bilanci a odjela z rakouské metropole se sedmi cennými kovy.

Slucká s Butyrskou předvedly ve volné jízdě shodně šest trojitých skoků. Jedenadvacetiletá Slucká, která se loni nevešla do ruské reprezentace a málem skončila s krasobruslením, však udělala při jízdě na melodii Carmen méně chyb a všech devět rozhodčích ji zařadilo na první místo. I když Slucká nedostala maximální známku šest, ostatní nebyly horší než 5,8.

"Nejdůležitější bylo, abych zajela čistou jízdu bez chyb a hlavně ustála všechny trojité skoky. Původně jsem chtěla skočit kombinaci dvou trojitých, ale rozmyslela jsem si to," prozradila Slucká změnu strategie, s níž porazila v lednu při finále Grand Prix v Lyonu Američanku Michelle Kwanovou.

Butyrská byla s třetím místem po krátkém programu očividně nespokojena. Zaútočila na zlato s Labutím jezerem, ale Sluckou z nejvyšší příčky nesesadila. "Dnešní jízdy jsem se nebála, protože jsem neměla co ztratit. Zkusila jsem proto druhý trojitý lutz, ale nevyšlo to podle mých představ," zhodnotila svou jízdu Butyrská.

České krasobruslení v ženské soutěži zastupovala Eva Chudá, ale do dnešních volných jízd nepostoupila a obsadila konečné 29. místo. V neděli zakončí šampionát tradiční exhibice se všemi medailisty. Příští mistrovství Evropy se bude konat od 21. do 27. ledna 2001 v Bratislavě.

Konečné pořadí :
1. Slucká 2,0 b., 2. Butyrská 4,8, 3. Volčkovová (všechny Rus.) 6,0, 4. Gusmeroliová (Fr.) 6,4, 5. Ljašenková (Ukr.) 10,8, 6. Sebestyenová (Maď.) 13,6, 7. Kierkgaardová (Dán.) 15,4, 8. Fontanaová (It.) 15,4, 9. Dorofejewová (Maď.) 17,2, 10. Dreiová
(Fin.) 17,4, ...29. Chudá (ČR) 22,2 - nepostoupila do volných jízd.

Irina Slucká při volné jízdě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze