Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slucká opouští led. A má svoji píseň

Irina Slucká - Ruská krasobruslařka Irina Slucká. | foto: Reuters

8 2006
Praha, Petrohrad - Na ruských radiostanicích je nyní hitem píseň na pomezí popu a techna. Krasobruslařka Irina Slucká v ní zpívá: Jako pták já poletuju, spěchám ke svým snům. Vyskočím až k nebi... Miluju bruslení. Miluju! Přitom na soutěžním ledě už sedmadvacetiletou Rusku nikdo víc nespatří.

V rozhovoru s agenturou Věs Sport oznámila ukončení své podivuhodné kariéry: "Nejsem si jistá, co budu dělat za pět minut, ale jedno vím určitě, s krasobruslařskými závody jsem skončila. Diváci mě už uvidí maximálně v exhibicích."

Ne, není to šok. Přátelé očekávali, že se tak rozhodne. Přestože bezprostředně po olympiádě v Turíně vyhlásila: "Nehodlám se vzdát soutěží. Možná si vezmu jen na rok pauzu."

Platila za mistryni návratů. Poté, co bojovala s nadváhou. Po vyřazení z reprezentace. I poté, co ji srazil na kolena zánět osrdečnice. Bruslila a zároveň pečovala o nemocnou maminku, třikrát týdně odkázanou na dialýzu, která čeká na novou ledvinu.
Nezměrnou vůlí, životní energií a okouzlujícím, stále dětským úsměvem si podmanila sportovní svět.

Jako malá Slucká sledovala krasobruslařské přenosy, hopsala na posteli a volala: "Já chci medaili." V sedmi letech utíkala z krasobruslařských tréninků a říkala: "Pusťte mě, já se nechci učit."

Piruety i složité kombinace však ovládla tak dokonale, že ji dovedly k sedmi evropským a dvěma světovým titulům. Jen svůj zlatý olympijský sen už neuskuteční.

Na hrách v Salt Lake City 2002 křičela vzteky, když jí rozhodčí přiřkli stříbro. "Okradli mě," prohlásila tehdy a dokonce i ruská duma vyzývala na protest k bojkotu her.

Před turínskou olympiádou letos zapálila v kostele svíčku. Skončila bronzová, ale tentokrát se smála, když ji jiní litovali. "Až se mi chtělo říci: No tak dost, nechte toho. Já nejsem nešťastná, vždyť mám dvě olympijské medaile."

Rány osudu dávno předtím převrátily žebříček hodnot Iriny Slucké naruby. Nešťastná není ani v den, kdy potvrdila konec své bruslařské éry. "Život pokračuje. Sluníčko vyjde a každý den přináší něco zajímavého. Je třeba umět se těšit z prostých věcí."

Miluje všechno velké. Doma opatruje dvoumetrového plyšového slona, obrovského živého japonského psa a také masivní džíp. "Mám asi napoleonský komplex. Proto ta záliba ve velkých věcech," říká jen 160 centimetrů měřící krasobruslařka.

Po vlastní písni přislíbila i sérii erotických snímků. "Ale nebudu obnažená celá. Některá místa musí zůstat jen pro mého manžela v ložnici."

Společně zřejmě brzy založí rodinu. "Moc toužím po tom stát se matkou. Mohli bychom mít dva chlapečky a pár holčiček," plánuje.

I rodinu totiž chce mít velkou.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze